Ona

Neléčená kapavka může skončit neplodností i slepotou. Jak ji poznáte?

  • 19
Mimoděložní těhotenství, neplodnost, ale třeba i záněty v konečníku, krku nebo v oku. Kapavka, pohlavně přenosná choroba, je nebezpečná i v tom, že především u žen mnohdy probíhá bez zjevných příznaků.

Každoročně se kapavkou nakazí stovky Čechů, jen v roce 2010 to bylo 756 případů. Kapavka ovšem nepostihuje pouze lidi, kteří střídají sexuální partnery a nechrání se prezervativem, ale i například novorozence. Infekce se jim může zanést do oka během porodu.

"Kapavka nejčastěji postihuje sliznice močopohlavního traktu, dále podle typu sexuálního styku i sliznici konečníku a krku, při nedodržování hygieny může být ohroženo i oko, kam si pacient může infekci zanést z močové trubice či konečníku," řekla iDNES.cz Daniela Vaňousová z Centra pro pohlavní nemoci Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Nemoc nemusí mít příznaky

Jelikož kapavku způsobuje bakterie, která je velmi citlivá na zevní prostředí, je možný přenos pouze přímým kontaktem postižených sliznic. Jen výjimečně nepřímo.

Příznaky se obvykle objevují dva až šest dní po nakažení. "Nejvýraznějším projevem u mužů je hnisavý výtok z močové trubice, doprovodnými příznaky jsou pálení a řezání při močení," poznamenala doktorka Vaňousová.

U žen se ovšem choroba mnohdy neprojevuje. Pokud ano, přichází rovněž zelený, žlutý nebo bělavý výtok z vagíny, pacientku může pobolívat podbřišek, může si stěžovat na pálení při močení, může krvácet mimo periodu nebo po styku.

Infekce v krku se ovšem nemusí projevit vůbec.

"V konečníku je charakteristickým rysem výtok a bolestivost, u postiženého oka je zarudlá oční spojivka a objevuje se výtok," řekla Daniela Vaňousová z Nemocnice Na Bulovce.

Vyšetření a terapie

Vyšetření se podle doktorky Vaňousové provádí ze stěru, je zapotřebí ho provést ze všech míst, kde se mohl pacient nakazit. Pokud se kapavka neléčí, je u mužů největším rizikem zánět nadvarlete. U žen se infekce šíří dělohou a vejcovody až do dutiny břišní.

U obou pohlaví může choroba vést až k neplodnosti či slepotě. U žen navíc může způsobit  srůsty ve vejcovodech s rizikem mimoděložního těhotenství a chronickými bolestmi v malé pánvi.

Kapavka se léčí antibiotiky. Problémem je, že v poslední době přibývá kmenů odolných na běžně používaná antibiotika, takže léčba kapavky může být komplikovaná.
 
Současně s kapavkou se pacient může nakazit i dalšími sexuálně přenosnými infekcemi. Nejčastější je současná nákaza s chlamydiemi.

Vyšetřit a léčit se musí všichni sexuální partneři postiženého pacienta, který má povinnost uvést ohrožené osoby, jinak hrozí, že se vyléčený pacient znovu nakazí. Šíření pohlavních chorob z nedbalosti je trestným činem.