Ovoce a zeleninu si rozdělte během dne do několika dávek.

Ovoce a zeleninu si rozdělte během dne do několika dávek. | foto: Profimedia.cz

Nejzdravější z ovoce a zeleniny: náskok má syrová brokolice

  • 106
Chcete-li se vyhnout cukrovce či vysokému krevnímu tlaku, měli byste jíst jablka a brokolici. Obsahují totiž chrom, který rovněž snižuje pocit únavy.

Zelenina a ovoce dodávají tělu mnoho vitaminů, minerálů i vlákniny a správně vyvážený jídelníček se bez nich neobejde. Jídlo by ovšem mělo být pestré, proto by měl být různorodý i výběr ovoce a zeleniny.

Podle Jany Divoké ze sdružení Stop obezitě (STOB) se nedá jednoznačně určit, která zelenina či ovoce je nejzdravější. "Každý druh totiž obsahuje jiné složení vitaminů a minerálů," vysvětluje specialistka na výživu. Proto je také důležité ovoce a zeleninu střídat.

Dodala, že větší spektrum vitaminů a minerálů ale obsahuje brokolice, v níž jsou vitaminy řady A, vitamin C, B1, kyselina listová a další látky.

Nejvíce vitaminu A obsahuje mrkev. "Áčko" je důležitým antioxidantem, je nezbytný pro dobrý zrak, podporuje růst a má i další pozitivní vliv na organismus.

Velmi důležitý pro organismus je rovněž vitamin C, který je také významným antioxidantem a má protistresové účinky. Nejvíce "céčka" je v černém rybízu a červené paprice. "V organismu se vitaminu C ukládá málo, proto ho musíme dodávat denně," říká Divoká.

Jahody pro těhotné ženy

Nedílnou součástí jídelníčku každé těhotné ženy by měly být jahody, kapusta, listový špenát nebo už zmiňovaná brokolice. Obsahují totiž velké množství kyseliny listové, která kromě jiného působí preventivně proti vzniku vrozených vad nervové trubice plodu.

Pro správný růst kostí i zubů je důležitým minerálem vápník, který je kromě mléka či sýrů také v brokolici či pomerančích.

Hrášek a banány zase obsahují hořčík, který je důležitý snad pro všechny fyziologické procesy v organismu. Nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy je jód, který je sice nejvíc obsažen v rybách, ale tělu ho můžeme dodávat i z brokolice a listového špenátu.

Cukrovce či vysokému krevnímu tlaku se dá předejít konzumací jablek a brokolice. Navíc je v nich chrom, který dokáže potlačit únavu.

Nejzdravější rovná se syrová

Ačkoli tedy nelze jednoznačně určit, které ovoce či zelenina je nejzdravější, jedno je jisté: pro lidský organismus je nejlepší, když jablka, brokolici nebo mrkev jíme v syrovém stavu.

"Čím více ovoce a zeleninu opracujeme, tím jsou větší ztráty vitaminů a minerálů," upozorňuje Divoká. Pokud už zeleninu vaříme, měli bychom volit šetrný způsob, nejlépe v páře a v kvalitním nádobí.

Ovoce: nej vitaminy a minerály

Jahody

180 kJ/100g
Obsahují vitaminy C, A, B, E. Dále v nich je draslík, zinek, hořčík a další.

Jablko

260 kJ/100g
Obsahuje hlavně vitamin C a pektin.

Hroznové víno

290 kJ/100g
Obsahuje vitamin C a draslík.

Meruňky

240 kJ/100g
Je bohatý na vitaminy A, B, C.

Ostružiny

200 kJ/100g
Obsahuje vitaminy C, B, K.

U ovoce platí doporučení konzumovat ho syrové dvojnásob. V kompotech totiž bývají jahody či broskve přislazované a při zavařování se často mnoho vitaminů a minerálů ztrácí.

Ovocem při dietě šetřete

Myslíte si, že při dietě se můžete neomezeně cpát ovocem a zeleninou, protože organismu jen prospívají? Omyl. Pravdou je, že při dietním režimu lze doporučit snad všechny druhy zeleniny, u ovoce bychom ovšem měli být obezřetnější.

V ovoci je totiž docela dost cukrů, proto zcela stačí denně jeden větší nebo dva menší kusy ovoce, případně miska drobnějšího ovoce, jako jsou maliny borůvky nebo jahody. Jahody navíc obsahují velmi málo cukru, takže jsou při dietním režimu ideální. Vhodný je při dietě také ananas, který pomáhá spalovat tuky a patří k tomu méně kalorickému ovoci.

Za nejtučnější plod je považováno avokádo. Dodá do těla na kolem 900 kilojoulů ve 100 gramech, ve stejném množství je i 24 gramů tuku. Ovšem tuk, který obsahuje důležité nenasycené mastné kyseliny. V avokádu jsou i důležité vitaminy a minerály, proto bychom neměli avokádo zatracovat, ale jíst ho v přiměřeném množství.

Docela dost energie obsahují také banány, a to asi 400 kilojoulů ve 100 gramech. Proto bychom banány také neměli považovat za "dietní ovoce", jak tomu občas bývá.

Co když nám nechutná

Spoustě lidem zelenina či ovoce nechutnají, nejsou zvyklí je jíst. Existují ale nenásilné metody, jak se naučit zdravé plody konzumovat.

Jednou z cest je zařazovat ovoce a zeleninu do jídelníčku po malých dávkách. Zeleninu lze například přidávat do pomazánek, použít jako oblohu talíře, zkusit sterilizovanou zeleninu, která má přece jen trochu jinou chuť.

Z ovoce můžeme připravit ovocný salát s jogurtem, případně zakysanou smetanou (lépe s nižším obsahem tuku). V kuchařkách existuje mnoho receptů na různé druhy salátů. Můžete vybrat takový, který se připravuje z těch druhů, které jsou pro vás "přijatelné".

Doporučená dávka je přitom nejméně 300 až 400 gramů zeleniny a 150 až 200 gramů ovoce denně. Lidé, kteří si hlídají váhu, by měli sníst maximálně 150 gramů ovoce.

"Je lepší, pokud si příjem rozdělíme do několika dávek během dne. Umožníme tak tělu pokrýt aktuální potřebu vitaminů a minerálů," dodává Divoká.

Zelenina: nej vitaminy a minerály

Brokolice

140kJ/100g
Obsahuje vitaminy A, B, C. Draslík, vápník, fosfor a další.

Červená paprika

120 kJ/100g
Obsahuje vitaminy A, B, C, D.

Cuketa

80 kJ/100g
Obsahuje vitamin A, C, E.

Špenát

140 kJ/100g
Obsahuje velké množství železa.

Mrkev

190 kJ/100g
Obsahuje velké množství vitaminu A.