Snídaňové cereálie mohou být plné cukru (ilustrační fotografie)

Snídaňové cereálie mohou být plné cukru (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Zdravé potraviny? Pozor na cereálie, zeleninové chipsy i sójové nápoje

  • 101
Divíte se, že kila nejdou dolů, přitom je vaše lednička i špajzka plná samých zdravých věcí? Možná nejsou zase tak úplně zdravé. Podle odborníků, které páteční magazín Rodina DNES oslovil, totiž často lidi považují za prospěšné potraviny ty, které ve zdravém životním stylu nemají co dělat.

„Dost často obsahují velké množství cukru a někdy i různé nekvalitní čokoládové součásti obsahující transnenasycené mastné kyseliny, které jsou zdraví škodlivé,“ varuje nutriční terapeutka Tereza Bočková.

Čtěte již tento pátek v magazínu Rodina DNES

Seznam 33 nejzdravějších potravin sestavený deseti výživovými poradci si můžete přečíst v magazínu MF DNES Rodina DNES v pátek 2. září.

Titulka Rodina DNES č. 34

Její kolegyně Jitka Laštovičková zase poukazuje na velkou oblibu hnědého řepného cukru. „Ten na rozdíl od bílého není čištěný a díky tomu obsahuje určité množství vitaminů a minerálních látek - to ale neznamená, že je o mnoho zdravější než bílý řepný,“ doplňuje.

Dlouhodobě se snaží odborníci na výživu také přesvědčit lidi o tom, že pufované chlebíčky skutečně nejsou žádným zdravým zázrakem.

„Jedinou výhodou těchto chlebů je to, že jsou plné vzduchu, jsou tedy velmi lehké a člověk jich může sníst na množství kusů více než klasického pečiva. Co se ale týká nutričních hodnot, žádné výhody tu nejsou, obsah vlákniny většinou není o mnoho vyšší než u klasického pečiva a nevýhodou je především vysoký glykemický index, brzy po nich tedy budete mít opět hlad. Nejhorší variantou jsou chlebíčky s polevou,“ apeluje Málková.

Ve zdravých výživách i supermarketech najdete v poslední době také velký výběr zeleninových chipsů. A lidé, co se snaží jíst zdravě, si tak mohou s čistým svědomím dát po večerech „light“ chuťovku.

„Co do obsahu tuku a energie jsou na tom ve většině případů úplně stejně jako chipsy z brambor. Pokud bez nich nevydržíte, zkuste si občas udělat domácí chipsy v troubě. Na jejich přípravu stačí jen malé množství kvalitního oleje,“ radí Málková.

Pozor na nápoje plné cukru

Další problémovou potravinou jsou ochucené kefíry a zákysy, které obsahují obrovské množství cukru. Pozor si dejte i na příliš tučné mléčné výrobky, ty totiž pro tělo představují také zátěž.

Uvařte si nejzdravější jídlo na světě

Ilustrační snímek

„Mléčné výrobky jsou považovány obecně za zdravé bez ohledu na tučnost, to mimo jiné má i negativní vliv na srdce a cévy. Podobné je to s mléčnou rýží, která ale prospěšnost mléčných výrobků jen evokuje,“ upozorňuje obezitoložka Hana Mojžíšová.

Mnoho lidí není schopno shodit přebytečné kilogramy jen kvůli pití. „Energie, bílkoviny, cukry, vitaminy, stopové prvky ani vláknina – nic z těchto živin není určené k pitnému režimu, ale k jídlu,“ je přesvědčen obezitolog Zlatko Marinov.

Sem patří i sójové nápoje, které jsou mezi lidmi čím dál oblíbenější. „Řada lidí považuje sójové nápoje za zdravější alternativu mléka. To však platí pouze pro lidi, kteří z nějakého důvodu kravské mléko konzumovat nemohou. Mléko je cenným zdrojem vápníku, plnohodnotných bílkovin a dalších příznivých látek, které v sójových nápojích v takovém množství nenajdete. V některých méně kvalitních nápojích je navíc sója z velké části nahrazena ztuženým tukem, který může být bohatý na transmastné kyseliny,“ varuje Málková.

Seznam 33 nejzdravějších potravin podle výživových poradců najdete již tento pátek 2. září v magazínu Rodina DNES.