Jedním z faktorů, který organizace použila k sestavení žebříčku, bylo i riziko úmrtí rodičky (ilustrační foto)

Jedním z faktorů, který organizace použila k sestavení žebříčku, bylo i riziko úmrtí rodičky (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nejzdravější matky žijí v Norsku. Česko skončilo na 23. místě

  • 10
Matky si nejlépe žijí v Norsku a Austrálii, nejhůř v Afghánistánu. Vyplývá to ze zprávy nazvané Stav matek světa 2010, kterou nevládní organizace Save the children zveřejnila v pondělí v senegalském Dakaru a zhodnotila v ní podmínky života matek ve 160 zemích světa. Česká republika se na jejím žebříčku umístila na 23. místě, Slovensko je jednatřicáté.

Mezi deseti zeměmi, kde je pro ženy nejlepší porodit dítě, zaujímá Norsko první místo následované Austrálií, Islandem, Švédskem, Dánskem, Novým Zélandem, Finskem, Nizozemskem, Belgií a Německem, uvádí zpráva.

Na opačném konci žebříčku je Afghánistán a do desítky nejhorších dále patří ve vzestupném pořadí Niger, Čad, Guinea Bissau, Jemen, Konžská republika, Mali, Súdán, Eritrea a Rovníková Guinea.

Úmrtí rodiček posouvá USA až za Česko

V souborné zprávě organizace mimo jiné uvádí, že v Etiopii je přítomen kvalifikovaný zdravotní personál jen u šesti procent porodů, zatímco v Norsku prakticky u všech.

V Nigeru ženy dostávají průměrně necelé čtyři roky základního vzdělání, zatímco například v Austrálii či na Novém Zélandu každá žena stráví ve školách průměrně 20 let.

Jedním z faktorů, který organizace použila k sestavení žebříčku, bylo i riziko úmrtí rodičky. Tento faktor významně přispěl ke skutečnosti, že Spojené státy jsou na žebříčku až osmadvacáté. Úmrtnost rodiček v USA je jedna na 4800 porodů, což je jedno z nejvyšších čísel v rozvinutém světě.