Ona
Aktuálním hitem internetu je domácí jílová maska vyrobená z kočkolitu. Chce to...

Aktuálním hitem internetu je domácí jílová maska vyrobená z kočkolitu. Chce to ale vybrat ten správný. | foto: Profimedia.cz

Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty

  • 4
Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy vyměňují odjakživa. Internet ale sdílení o hodně ulehčil a populární blogy či YouTube kanály, které se specializují na kosmetiku, nás v poslední době zásobují obzvlášť peprnými nápady. Vybrali jsme z nich tři nejkontroverznější.

Burákové máslo místo gelu na holení

Holit si nohy, podpaží nebo dokonce intimní partie s pomocí arašídového másla zní jako šílený nápad, ale právě letos jde o žhavý trend. Na internetu se rozšířil hlavně díky blogerkám, které hledaly přírodní alternativu k běžně dostupným přípravkům. Jednou z prvních byla Maxine Builderová, která svou zkušenost popsala jako „nechutnou, ale efektivní“. Překvapilo ji prý hlavně to, jak byla pleť po holení jemná.

Většina odborníků ale burákové máslo jako náhražku produktů na holení nedoporučuje. Nejen že se špatně roztírá, ucpe odpad ve sprše i žiletku a nejedná se ani o nijak zvlášť ekonomickou variantu, ale může vám jít i o zdraví. „Při kontaktu s pokožkou může být velmi alergenní,“ řekla například britskému Daily Mailu dermatoložka Susan Mayou. „Může způsobit vyrážku nejen tomu, kdo ho používal, ale jeho zbytky můžou podráždit i ostatní členy domácnosti.“

Zkuste raději: holicí mýdlo z přírodních ingrediencí, kondicionér na vlasy, sprchový gel s vysokým obsahem olejů nebo multifunkční kokosový olej.

Holicí mýdlo D’Fluff s jahodami, bio šípkovým olejem a kakaovým máslem, Lush

Zklidňující sprchový olej s mandlovým olejem, vhodný i jako podklad pro holení, L’Occitane

Kočičí podestýlka místo obličejové masky

S tímhle prazvláštním tipem přišla úspěšná youtuberka Michelle Phanová. Vtip je v tom, že klasické stelivo pro kočky (ne to silikonové) má vlastně stejný základ jako mnoho luxusních čisticích masek – totiž bentonitový jíl, kterému se někdy říká aztécká hlína. Blogerky, které se odvážily ho vyzkoušet, obvykle radí totéž: vyberte si kočičí podestýlku bez parfemace, zalijte ji trochou vody, mírně ohřejte v mikrovlnce a naneste jako masku.

Pokud chcete metodu vyzkoušet, je dobré se ujistit, že produkt kromě složek, které mají maskovat zápach, neobsahuje ani žádnou další „chemii“ navíc, varuje kosmetička Rebecca O’Sullivanová. „Některé značky například obsahují i křemičitan hlinitý, který se běžně používá i při výrobě skla nebo průmyslových těsnění a na lidi působí neurotoxicky,“ uvedla pro Cosmopolitan. Pozor si podle ní máme dát i na příliš velké kusy jílu, které jemné pleti obličeje nedělají dobře.

Zkuste raději: klasickou jílovou masku, zelený jíl nebo právě aztéckou hlínu, které se prodávají samostatně v obchodech s bio výrobky. Můžete do nich přimíchat třeba voňavý esenciální olej nebo šťávu ze zklidňující aloe vera.

Pore Refining Solutions Charcoal Mask se směsí jílů, práškem z aktivního uhlí, extraktem řas a kyselinou hyaluronovou, Clinique

Tělová a pleťová maska z francouzského zeleného jílu, Saloos

Sušenky Oreo místo řasenky

„Nejprve isopropylalkoholem vydezinfikujte kovovou krabičku. Pak setřete krém ze sušenek Oreo a co nejjemněji je nadrťte. Smíchejte s trochou vody a kapkou podkladové báze na oči, všechno dobře promíchejte a nanášejte starým kartáčkem od řasenky,“ radí americká youtuberka Katherine Wardová ve videu, které za půl roku nasbíralo přes osm set tisíc zhlédnutí. Reakce odborníků na její neobvyklou metodu jsou jednoznačné: tohle doma opravdu nezkoušejte.

„Drť z oříšků může odřít rohovku. A chemikálie, které jsou v sušenkách, jsou poživatelné, ale pro citlivou oblast kolem očí bezpečné být nemusí,“ shrnul rizika chemik Randy Schueller pro magazín Allure. Další nevýhody? Sušenky se kazí daleko rychleji než řasenka, takže v případě, že si oči neodlíčíte dost pečlivě, může se v nich rozvinout infekce. Alkohol, kterým jste čistili krabičku, je zase může podráždit. A celý proces se prodraží víc než nákup běžné řasenky.

Zkuste raději: klasickou řasenku, která prošla dermatologickými testy.

Řasenka s efektem umělých řas, Oriflame

Řasenka pro dokonalé pročesání řas, MAC