Ona
Důležité je, aby těhotná žena informovala o svých problémech lékaře a infekce mohla být včas přeléčena.

Důležité je, aby těhotná žena informovala o svých problémech lékaře a infekce mohla být včas přeléčena. | foto: Profimedia.cz

Nejčastější vaginální infekce v těhotenství

  • 3
Většina nastávajících maminek se děsí vaginální infekce v těhotenství. Nejen že je průvodním jevem nepříjemné svědění a výtok, mnohem podstatnější bývá strach o ještě nenarozené miminko.

Mezi nejčastější infekce v těhotenství patří mykotické a bakteriální záněty. Důvodem je zvyšování se hladiny estrogenů a hladiny polysacharidu glykogenu v pochvě. I když je plod proti běžným poševním infekcím chráněn uzavřeným děložním čípkem, může dojít k porušení přirozené bariéry nebo k oslabení imunity plodu. Proto je podle lékařů důležité, aby se žena o svých problémech nebála mluvit, a tak urychlila případnou léčbu.
 
"Vlivem hormonálních změn v organizmu těhotné a ztráty volné komunikace mezi pochvou a nad ní uložených gynekologických orgánů je výskyt zánětů především v oblasti vaječníků a vejcovodů méně častý než mimo graviditu. Naopak se záněty zevních rodidel se setkáváme více,“ říká doktor Radan Doubek pro server www.babyonline.cz.

Kvasinková infekce
Nejčastější příčinou infekce bývají kvasinky. Onemocnění způsobuje mikroorganismus nazývaný Candida albicans. Množení kvasinek je podpořeno i hormony nebo zvýšenou nabídkou cukru v organismu těhotné. Kvasinková infekce zevních rodidel a pochvy nepředstavuje přímé ohrožení pro graviditu, ale během porodu se může infekce přenést na novorozence. Toto onemocnění je spojené s pálením a svěděním. Výtok bývá bělavý nebo nažloutlý s drolivou konzistencí a téměř bez zápachu. Léčba bývá prováděna buďto dezinfekčně nebo lokálně antimykotickými přípravky ve formě vaginálních tablet a krémů.

"Rozvoj tohoto onemocnění závisí mimo jiné na obranných schopnostech organismu žen. Ty se s tímto onemocněním setkávají v různých etapách svého života počínaje dětstvím, přes reprodukční věk až po menopausu. Často se poprvé objeví v období těhotenství a může být zdrojem porodního poranění,“ popisuje svou zkušenost gynekoložka Taťána Hanáková.

Bakteriální vaginóza
Bakteriální vaginóza je onemocnění způsobené přemnožením bakterie zvané Gardnerela vaginalis, která mění pH poševního prostředí. Tyto bakterie produkují látky, které způsobují typický rybí zápach. Nejčastějším projevem bývá vodnatý výtok. Projeví-li se vaginóza v těhotenství, může to pro plod znamenat jistá rizika. Toto onemocnění bývá spojeno s vyšším výskytem samovolných potratů a předčasných porodů. Léčba se provádí od druhého trimestru, kdy mohou rizika negativních důsledků onemocnění stoupat, a to celkově aplikovanými antibiotiky v kombinaci s vaginální terapií.

"Bakteriální vaginóza může sehrát úlohu při vzniku pánevních infekcí vedoucích k neplodnosti a mimoděložnímu těhotenství. Narůstá množství důkazů pro zvýšení počtu nepříznivých výsledků těhotenství, jakými jsou předčasný porod či nízká porodní hmotnost plodu,“ upozorňuje Taťána Hanáková.

Streptococcus agalactiae
Mezi nejzávažnější infekce v těhotenství patří jednoznačně výskyt bakterie Streptococcus agalactiae. Tento druh streptokoka může způsobit zánět plodových obalů, vyvolat předčasný porod a novorozence vystavit infekci. V současné době se u každé těhotné ženy preventivně provádí kultivační vyšetření pochvy a výsledek se zaznamenává do těhotenské průkazky. V případě pozitivního výsledku se provádí antibiotická profylaxe. Během první doby porodní  se aplikují antibiotika nitrožilně. Jedná se o neškodnou penicilinovou řadu léků.

"V graviditě jsou časté infekce streptokokem skupiny B, tzv. hemolytickým, který lze zjistit kultivací materiálu z pochvy, jež by se měla standardně provádět ve 36.-37. týdnu těhotenství. Pokud má žena obtíže, je nutné těhotnou léčit během těhotenství a bezpodmínečně zajistit jednou dávkou antibiotik i při porodu,“ zdůrazňuje gynekoložka Hourová.