Nechte si poradit

  • 11
Občas neuškodí nechat si poradit od těch, co už to zkusili. A těch, kteří se pokusili zeštíhlet, je dost a dost. Tady jsou tipy těch, kteří uspěli. Nejedná se o žádné pochybné triky, ale osvědčené úspěchy a neúspěchy potvrzené rady.

* Pro zamezení pocitu hladu při snížené energetické hodnotě stravy podáváme ve větším množství zeleninu a málo sladké ovoce, které pro vysoký obsah vlákniny vyvolávají pocit zdánlivého nasycení.

* Zeleninu podáváme nejméně jednou denně, nejlépe v syrovém stavu.

* Ze zeleniny a ovoce vybíráme přednostně druhy s vysokým obsahem vitamínu C - papriku, kedlubny, zelí červené, bílé, kysané i čínské, rajčata, ředkvičky, kapustu, květák.
Z ovoce kromě ovocných plodů černý a červený rybíz, jahody, angrešt, maliny. Jejich další předností je nízká energetická hodnota, velký objem a skutečnost, že přispívají zároveň ke zpestření jídelníčku.

* Silně omezíme potraviny s vyšší energetickou hodnotou jako rýži, těstoviny, houskové i bramborové knedlíky, bílé pečivo pro obsah cholesterolu i vejce (v pokrmech podáváme jen jedno, a to jen občas).

* Z jídelníčku vyloučíme cukr, všechny sladké pokrmy, med, čokoládu, cukrovinky, džemy, marmelády, tučná masa a drůbež, majonézu, smetanu, sýry a uzeniny s vysokým obsahem tuku, plnotučné mléko, ořechy, mandle, pokrmy připravené s vyšší dávkou tuku (smažené, opékané na tuku), sladké nápoje, pivo, víno, lihoviny, mošty i džusy.

* Dáváme přednost druhům chleba s vyšším obsahem vlákniny, které mají i vyšší biologickou hodnotu než chléb bílý.

* Zeleninu podáváme většinou jako salát, pro obměnu střídáme různé zálivky.

* Zeleniny různě kombinujeme i s ovocem.

* Moučníky nepodáváme, připravujeme jen ovocné dezerty - saláty, pyré, kysely, rosoly, pečená jablka - s použitím minimálního množství cukru.

* Frekvence podávání stravy není libovolná. Opakovaně bylo prokázáno, že při stravě podávané v malých dávkách a častěji není přírůstek hmotnosti tak velký jako při tomtéž množství potravy konzumovaném ve dvou nebo třech dávkách za den. Pro redukční účely se doporučuje rozdělit pokrmy během dne do šesti dávek:

snídaně  20%
přesnídávka 10%
oběd   35%
svačina  10%
1. večeře 20%
2. večeře  5% denní energetické dávky.


* Doporučuje se jíst pomalu, při jídle často odkládat příbor, protože takto se při stejném množství jídla zasytíme více, než kdybychom jedli rychle.

* Posílíme tradiční české chudé snídaně.

* Večeře je málo vydatná, podaná nejpozději 2 - 3 hodiny před spaním.

* K přesnídávkám postačí ovoce s malým kouskem chleba, k odpolední svačině mléko nebo neslazený mléčný výrobek s malým krajíčkem chleba. Ke druhé večeři můžeme podat jen zeleninový salát nebo ovoce.

* Občas můžeme zařadit i tzv. „odlehčovací den“, kdy podáváme během dne pouze zeleninu a ovoce a neslazené nealkoholické nápoje.

osobní váha