Nechcete po smrti darovat orgány? Musíte to oznámit

  17:37
Může se vám stát, že budete ležet v nemocnici sice v bezvědomí na přístrojích, ale živí, lékaři si však už "proklepnou" vaše tělo, jestli by se z něj nedalo ještě něco použít. Na "náhradní díly" pro někoho jiného. Tedy k transplantaci orgánů.
Lékaři v Česku umí transplantovat šest orgánů

Lékaři v Česku umí transplantovat šest orgánů | foto: Profimedia.cz

Když přežijete, může se taková prověrka ještě živého těla zdát dost cynická. Jenže díky tomu je podle zastánců této praxe Česko celosvětově na špičce co do počtu transplantací a zachráněných životů.

Klidně se může stát, že lékaři "rozeberou" člověka po smrti bez jeho souhlasu na orgány. Zatímco jedněm se taková praxe zdá neetická, druzí říkají: Jen díky tomu jsme v transplantacích na světové špičce.
 
V některých jiných zemích to ovšem funguje jinak. A právě to překvapilo Romanu Kulíkovou, která už od roku 1994 žije a pracuje jako lékařka ve Spojených státech. Její dvaašedesátiletá matka zemřela na konci ledna v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

"Šokovalo mě, že jsme až po smrti z jejího chorobopisu zjistili, že lékaři, ještě když maminka žila, provedli vyšetření na AIDS, syfilis, žloutenku a další choroby. Tedy balík testů, které se provádí před odběrem orgánů," říká Romana Kulíková.

"To je neetické zacházení s pacientem i rodinou. Rozchází se to se všemi etickými pravidly a právy pacientů ve vyspělých zemích světa," zlobí se.

Její matka zemřela dva dny poté, co tato série vyšetření proběhla. A rozhořčená rodina její "rozebrání na orgány" zakázala.

Lékaři však tvrdí, že toto je běžná praxe. "Děláme to vyšetření běžně i pro naši ochranu - abychom věděli, že pacient nemá žádné nakažlivé choroby," vysvětlil neurochirurg Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice.

Pokud je to běžná praxe, vyvstává otázka, zda se lékaři nemohou ocitnout v jakémsi střetu zájmů, kdy se musí rozhodnout o záchraně jednoho z dvojice pacientů.

Čistě teoreticky: v jednom sále mají umírajícího člověka a v druhém pacienta čekajícího na dárcovství nějakého orgánu. Nenechají toho prvního zemřít?

Střet zájmů: čí pacient má přednost?
Tuto klíčovou otázku řeší transplantační zákon z léta 2004. Ten nařizuje, že tým, který provádí transplantace, nesmí mít nic společného s týmem, který jinde pečuje o pacienta - potenciálního dárce orgánu.

I prakticky je takový "střet zájmů" nemožný. Transplantačních center je totiž v Česku sedm a v podstatě každé má na starosti něco jiného.

Dvě transplantují srdce a játra, jedno plíce a všech sedm provádí pouze nejstarší přenos orgánů, a to ledvin.
Právě od první úspěšné transplantace ledvin letos uplyne jedenačtyřicet let. Není divu, že patří mezi nejúspěšnější transplantace - přežití příjemce je téměř stoprocentní.

Naopak historicky nejmladší jsou transplantace plic, které se provádějí ve Fakultní nemocnici Motol v Praze od roku 1997. A Česko je stále jedinou zemí bývalého "východního bloku", kde lékaři tento zákrok dělají.

Celý transplantační program má na starosti koordinační středisko. To má přesný přehled o tom, kdo čeká na náhradní orgány a kdo je může darovat. Centrum vybírá, který pacient z čekací listiny je na tom tak špatně, že půjde na zákrok přednostně.

"Čekatelů na orgány jsou stovky. Poptávka všude na světě převyšuje nabídku. Třeba na srdce teď v Česku čekají tři desítky lidí," říká Eva Pokorná z České transplantační společnosti.

Srdce je přitom jednou z nejtěžších transplantací nejen kvůli náročnosti zákroku, ale i kvůli manévrům, které celý přenos orgánu doprovázejí.

Takové akce se totiž účastní až šedesát lidí a čas se počítá na půlminuty. "Srdce musí přijít do nového těla od okamžiku odběru nejdéle do čtyř hodin. A teď si představte, že dárce leží v Ostravě a pacient, který srdce má dostat, je v pražském IKEM," vysvětluje Pokorná.

"Hra" o minuty

Na začátku prakticky každé transplantace je lékař, který má pacienta s mozkovou smrtí.

Zavolá koordinačnímu centru, že má možná vhodného dárce, a rozbíhá se kolotoč - centrum zjistí, zda není urgentní pacient, který potřebuje orgán během nejbližších několika hodin. Když ne, je na řadě první pacient z čekací listiny na daný orgán.

Mezitím lékaři v nemocnici, kde je hospitalizován potenciální dárce, provádějí předepsaná vyšetření k potvrzení mozkové smrti u pacienta.

V jiné části země lékaři z transplantačního centra kontaktují příjemce orgánu a povolávají ho do nemocnice.

V okamžiku potvrzení smrti mozku je nutné rychle odebrat orgán, dokud funguje krevní oběh. Orgán se pak uloží do speciální schránky a putuje nejkratší cestou k příjemci.

Kurýr zajistí nejvhodnější trasu převozu včetně krizových variant (kdyby byla na dálnici zácpa, kdyby letadlo nemohlo přistát...) a vyrazí k příjemci. Pravidelně musí hlásit, kde přesně je a jak převoz probíhá.

Příjemce tou dobou prochází předoperačními vyšetřeními a čeká na operačním sále, stejně jako lékaři, dokud orgán nedorazí.


Terorista, nebo zachránce života?
Ještě složitější jsou převozy orgánů a tkání přes hranice. Často se totiž stává, že vhodný dárce pro Čecha se najde na druhém konci zeměkoule a obráceně.

"Zrovna teď kolegové obíhají celníky a zařizují tu tunu potřebných povolení, protože kurýr vyráží do Ameriky pro krvetvorné buňky. Ty už ve čtvrtek dostane pacient v Česku, který čeká na transplantaci kostní dřeně," říká lékař Vladimír Koza.

"A teď si představte, že v době všech protiteroristických opatření, kdy vám na letišti seberou i jablko, se tam objeví někdo se třemi krvavými pytlíky a tvrdí, že nesmí projít žádným rentgenem ani jiným přístrojem a že se od nich nesmí odloučit," popisuje lékař.

"Když pražské letiště hlásilo, že kvůli troše sněhu se tu nepřistává, měli jsme zrovna ve vzduchu kurýra s tkání. To byly nervy!" vypráví lékař.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Plavková inspirace podle sexy slavných krásek

20. dubna 2024

Venku je ještě chladno, ale léto se kvapem blíží. Inspirujte se na nadcházející plavkovou sezonu u...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...