Zdravotní nebezpečí, které se skrývá ve vašem bytě: roztoči či plísně

Domov je synonymem bezpečí, kde můžeme být sami sebou a cítíme se chráněni. Ale i doma si musíme dát pozor na věci, které mohou ohrozit naše zdraví.

Roztoči mají rádi teplo a vlhko (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jaké škodliviny na nás v domácnosti číhají, jaké potíže nám mohou způsobit a jak proti nim můžeme bránit sebe a svou rodinu? Na to se vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Roztoči v lůžkovinách a nábytku

Roztoči jsou v lidských obydlích známými a stálými hosty. Živí se organickými zbytky jako šupinky z lidské kůže a pouhým okem jsou pro nás neviditelní. I přes svou velikost však mohou ohrožovat naše zdraví, jelikož jejich výkaly obsahují silný alergen.

„Roztoči jsou jednou z příčin různých onemocnění jako například opakované infekce dýchacích cest, průduškové astma, chronický kašel, chronická rýma s nosní neprůchodností, zánět vedlejších dutin nosních, chronický zánět spojivek, atopický ekzém, kopřivky a vzácněji astmatické záchvaty,“ uvedla pro iDNES.cz lékařka Blanka Haindlová.

K životu potřebují roztoči vlhkost a odumřelé kožní buňky z našich těl. Proto jsou pro ně ideálním místem k životu postele, matrace, polštáře, lůžkoviny, čalouněný nábytek a koberce. Roztoči přežívají a reprodukují se nejlépe právě v matracích a lůžkovinách, neboť vlhkost a teplo lidského těla zde přetrvává až několik hodin.

Domácí lékař

Bohužel nelze nijak zabránit tomu, aby se roztoči usadili v našich domovech, můžeme však omezit jejich negativní dopad na naše zdraví. Lékařka Haindlová jako opatření proti roztočům doporučuje především důkladné vyčistění lůžka, použití spreje na hubení roztočů a praní lůžkovin každé tři týdny.

„Roztoči se množí se stoupající vlhkostí vzduchu na 60 až 80 procent. Vlhkost vzduchu pod 50 procent roztoči nesnášejí. Optimální teplota je pro ně 25 až 27 stupňů. Mráz a teplota nad 50 stupňů je hubí,“ dodala lékařka.

Chemikálie v podlahových krytinách

Předělávání a vylepšování obydlí je většinou vzrušující a radostná událost, která nám však může přivodit bolest hlavy. A to nejen kvůli stresu ze samotné renovace, ale také pokud si pořídíte nový koberec nebo linoleum. 

„PVC v linoleu nebo na rubu koberce totiž obsahuje změkčovadla ftaláty, která se uvolňují do ovzduší a mohou vyvolat bolesti hlavy a nevolnost. Zdravotní problémy však mohou způsobit i chemikálie ve vlasu koberce,“ píše server lifespan.com.

Vlněné koberce se často ošetřují permethrinem proti molům. Permethrin je syntetická organická sloučenina používaná jako insekticid, akaricid a repelent, která může způsobovat nevolnosti a časté bolesti hlavy, ve vážnějších případech pak potíže se sliznicemi či poruchy imunitního systému. EPA (US Environmental Protection Agency) klasifikuje permethrin jako pravděpodobný lidský karcinogen.

Rozpouštědla obsažená v lepidlech na koberce mohou vyvolat kašel, bolest hlavy, pálení očí a podráždění sliznic a kůže. Koberce do menších místností není zapotřebí přilepovat celoplošně, bohatě postačí přichytit koberec lepící páskou nebo přitlouct hřebíčky. Pokud se lepení vyhnout nemůžete, vybírejte si lepidla s nízkým obsahem rozpouštědel.

Lékařka Haindlová raději doporučuje koberce z domácnosti úplně odstranit. 

„Jednak se tam udržuje velké množství roztočových alergenů a zátěžové lepené koberce obsahují též toxickou látku formaldehyd. Jinak je nutné časté vysávání vysavačem vybaveným hepa filtrem a zdvojenými stěnami sáčků.“

Plísně v koupelně či ve sklepě

Je vaše koupelna, skříň nebo sklep cítit starým plesnivým zápachem? Pak máte co dělat s plísní. Výtrusy plísní se cítí jako doma na vlhkých tmavých místech a v takových podmínkách mohou vyrůst během 24 až 28 hodin. Plíseň se může rozmnožit prakticky na jakémkoli povrchu jako dřevo, bavlna, papír a mnoho dalších.

Plísňové výtrusy mohou způsobit astma a s ním spojené příznaky jako kašel, kýchání, sípání, ucpaný nos nebo rýmu, svědění, slzení očí a ucpané dutiny. Plíseň má obvykle černou, hnědou, žlutou, bílou, růžovou nebo zelenou barvu a většinou roste v kruhových vzorech na zdích sklepa, kobercích, skříních, dveřích, spodcích a zádech nábytku, které stojí ve vlhkých prostorech.

Boj proti plísním je často běh na dlouho trať. Lékařka Blanka Haindlová radí udržovat doma vlhkost vzduchu mezi 40 až 50 procenty a teplotu kolem 23 stupňů. Doktorka Haindlová dále doporučuje pravidelně větrat, a to zejména při vaření, koupání a mytí podlah.

Léky a čistící prostředky

Pokud máte v domácnosti děti, měli byste být zvláště opatrní s uskladněním léků. Některé léky mohou být velmi lákavé pro batolata a děti předškolního věku, jelikož mohou kvůli zajímavému tvaru a barvě vypadat jako bonbony. Léky by nikdy neměly být položeny jen tak na stole, na polici, v kabelce, na nočním stolku či na pracovní desce. Vždy je umístěte na místa, kam děti nemohou dosáhnout, a skřínku uzamkněte.

Rovněž se ujistěte, že všechny lahvičky s léky mají bezpečnostní víčka, která se nedají otevřít pouhým pootočením. Velkou chybou mnohých rodičů je také nazývat některé léky bonbonem, když potřebují, aby je nemocné dítě pozřelo.

V každé domácnosti se nachází mnoho dalších nebezpečných látek, které by v případě polknutí mohly způsobit vážné problémy. Mezi nejobvyklejší produkty, které děti spolknou, patří čistící gely do záchodu, chlor, leštidlo na nábytek, čistící prostředky a odstraňovače rzi.

Většina lidí uskladňuje tyto prostředky pod kuchyňským dřezem nebo pod koupelnovým umyvadlem, ale pravidlem číslo jedna v domácnosti s dětmi je uskladňovat tyto chemikálie na vysokých policích nebo v uzamykatelných skříňkách. 

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

29. března 2024

Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Zrušte rande. Tyto typy mužů své špatné stránky odhalují už v začátku

29. března 2024

Po schůzce s nimi se cítíte nejistá, po vztahu s nimi z vás zbytečně zůstane vyprahlá poušť....

OBRAZEM: Jarní detoxy, které doporučují slavné tváře

29. března 2024

Tělo si po zimě žádá úplně jiné zacházení, proto i slavné osobnosti na jaře volí trochu jiný režim,...

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...