Jablka

Jablka | foto: Fayio

(Ne)obyčejné ovoce

Jablko je nejběžnějším druhem ovoce a provází člověka od počátku historie. Jablko, utržené ze stromu poznání, se stalo prvotním hříchem lidského pokolení. Jablko bylo součástí symbolů královské moci a zlaté jablko bylo předmětem sváru a stálo na počátku událostí, které vedly k pozdějšímu pádu Tróje v řecké mytologii.

I v současnosti je toto ovoce symbolem zvyků, zdraví, ale také spolků a společností.

Jablko je opravdovým pokladem, protože je nejen jídlem, ale také lékem. Rčení, že jedno jablko zkonzumované každý den drží choroby i doktora dál od těla, platí stále. Ovoce obsahuje vitaminy, hlavně vitamin C, minerální látky a antioxidanty. Pokud se budete řídit lidovým rčením, tak příjemnou cestou zlepšíte činnost svého trávícího a nervového systému, mozku a také posílíte svou imunitu. Jablka působí blahodárně i na zuby a dásně, pomáhají proti rakovině a nespavosti a mají detoxikační účinky.
V současnosti existuje přibližně 10 000 odrůd tohoto ovoce. Kromě barevného odlišení na zelená a červená jsou plody rozdělovány také podle času zrání na rané, podzimní a zimní odrůdy a každý druh má i svůj speciální název.

Nejběžnější jablka, která najdete v obchodech, jsou Golden Delicious a Idared, pocházející z USA, nebo český Dukát.

Nejzdravější jablka jsou ty nejstarší odrůdy, které se ale nehodí pro velkovýrobu. Takové ovoce můžete nasbírat ve starých sadech, nebo si je třeba koupit v bio obchodech.

Doporučuji konzumovat jablka i se slupkou, protože právě ta v sobě obsahuje nejvíce zdraví prospěšných látek. Všechna jablka nejlépe chutnají právě nyní, v době dozrávání.

A co vše je možné z jablek v kuchyni připravit?

Nejstarší metodou zpracování jablek je sušení, protože tak se ovoce kdysi konzervovalo. Středověké hospodyně navlékaly kolečka plodů na šňůry a zavěšovaly je na stropní trámy.

Jablka stačí jen pečlivě umýt, zbavit jádřinců, nakrájet na plátky libovolného tvaru, navléknout na šňůru nebo dát na suchou a prodyšnou podložku, třeba mřížku a nechat na suchém, teplém místě usušit.
Takto připravené křížaly si uchovají lahodou chuť i vůni jablek a navíc se v nich sušením zkoncentrují ovocné cukry, a tak jsou vhodné ke zdravému mlsání. Křížaly můžete následně i namočit do vlažné vody nebo mléka a použít je při pečení nebo vaření.

Nejzdravější je připravit z jablek jablečný mošt. K tomu však potřebujete moštovač. Jestliže doma takový přístroj nemáte, můžete si dát sklenici lahodného moku na mnoha místech větších měst, kde připravují freshe.
Nejlahodnější je jablečný kompot, jehož příprava je velmi rychlá. Omytá, oloupaná jablka, zbavená jádřince, nakrájejte na kousky, zalijte vodou a dejte vařit. Do hrnce přidejte skořici a badyán, ale můžete zkusit i jiné koření nebo třeba rozinky a trochu rumu. Chvilku před dovařením přidejte cukr podle chuti a hotovo. Podávejte ho teplý nebo vychlazený a ozdobit ho můžete šlehačkou, krémem nebo pudingem.

Děti zase nejvíce ocení domácí přesnídávku. Omytá, pokrájená jablka rozvařte v trošce vody, propasírujte přes síto a dejte do misek nebo sklenic, které můžete sterilovat 20 minut při teplotě 80 stupňů celsia. Do protlaku můžete přidat i jiné ovoce, koření či sušené ovoce.

Nejčastěji se z jablek připravují různé sladké koláče a samozřejmě tradiční štrúdl. Ovoce je výborné i v salátech a hodí se také k přípravě masových pokrmů, kterým dává nový rozměr.

Takže pokud máte teď doma velké množství jablek a nevíte, co s nimi, nezoufejte. Toto universální ovoce výborné chuti můžete péct, smažit, vařit, dusit, zavařovat, sušit, lisovat nebo třeba zapékat.

Uspořádejte třeba hostinu, na které bude všech chodům vévodit právě jablko.