Některé pečivo je tmavé jen díky své barvě a nemá s celozrnným nic společného.

Některé pečivo je tmavé jen díky své barvě a nemá s celozrnným nic společného. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Ne každé tmavé pečivo je celozrnné

  • 9
Odborníci na výživu téměř jednohlasně doporučují konzumovat tmavé pečivo. Celozrnné výrobky obsahují více živin a tak prospívají zdraví. Ne každé tmavé pečivo je ale celozrnné. Často jde jen o obchodní název, který se týká barvy pečiva. To se do těsta přidá směs pražených obilovin, nejčastěji ječmene nebo žita.

Barva pečiva je pak hnědá až kávová a také v chuti a vůni lze rozpoznat kávovinu. Nejde ale o nezákonný postup ani šizení kupujícího, výrobce jen využívá barevné a chuťové variace a kombinace surovin. Pečivo z takto obarvené mouky ale má stejné vlastnosti, jako by bylo z bílé mouky.

Bílá mouka se mele z vnitřní části zrna a obsahuje méně minerálních látek a vitaminů. Má méně vlákniny a vyšší glykemický index. Člověk poměrně brzy po jídle dostane znovu hlad.

Vyšší glykemický index vede k většímu vzestupu hladiny cukru v krvi, tedy i k uvolnění většího množství hormonu inzulínu, který mimo jiné podporuje ukládání energie do tukových zásob.

"Energetická hodnota bílého a celozrnného pečiva je téměř stejná - u celozrnného může být dokonce o něco vyšší. Výživová hodnota ale mluví jednoznačně ve prospěch pečiva celozrnného," vysvětluje obezitolog Pavel Hlavatý z Endokrinologického ústavu.

Celozrnná mouka obsahuje i vnější části zrna, ty jsou bohaté na vitaminy, minerální látky, esenciální mastné kyseliny a vlákninu. Z biologického pohledu je zdravější.

Výhodou je i nižší glykemický index, a tudíž vyrovnanější hladina cukru v krvi. Jedinou nepříjemností je to, že celozrnné pečivo může mít kratší dobu trvanlivosti než bílé.

,