Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat z dovolené: jak ho zvládnout bez problémů?

  0:31aktualizováno  0:31
První den v práci bývá kalvárie. Někdo už tři dny před koncem dovolené šílí a hlavou mu táhnou děsivé vize přetíženého psacího stolu. Většina z nás se potýká s problémem: Jak to zaonačit, abychom překročili pracovní práh lehkou nohou. Palčivost problému stoupá úměrně s délkou absence.

Návrat z dovolené zvládá každý po svém | foto: Profimedia.cz

Jen pár šťastlivců dokáže překročit práh zaměstnání lehkou nohou a hladce přepnout z režimu "volný čas" na ten pracovní. A ženy mezi nimi zřejmě nejsou v převaze. Zatímco hlava rodiny většinou odřídí cestu a zmoženě zalehne, manželka či partnerka se musí utkat s kopou prádla a očistou domácnosti, která mezitím bezútěšně zapadala prachem.

"Návrat z loňské dovolené byl horor. Přijeli jsme v neděli, doma všude prach, koupelna plná špinavého oblečení z prázdnin, úplně prázdná lednička. Takže nakoupit, uvařit, prát, žehlit a uklízet. Večer jsem únavou usínala za pochodu a ráno v práci jsem si připadala jako vymačkaný citron," vzpomíná čtyřiatřicetiletá Marie Novotná z Prahy.

"Hlavně je dobré nechat si po návratu nějaký prostor na aklimatizaci. Raději na to obětujte den dva dovolené, abyste stačily přeladit a dát si doma všechno do pořádku," říká psycholožka práce Zdenka Židková. A současně adresuje lehký apel zaměstnavatelům: Zejména navrátilci z delší dovolené by první den v práci měli být malinko hájeni.

Praxe ale za ideálem zhusta pokulhává. I kdyby všem po dlouhé cestě padala víčka únavou, hospodyňky většinou jedním koutkem oka stačí zjistit špínu, což je pro ně pobídkou k okamžité akci. "Vždyť v čistém domově se přece odpočívá jinak," ubezpečují s nezlomnou logikou. Tak tohle je špatně!

Abeceda hladkého návratu do práce

Na to, jak elegantně zvládnout přechod z dovolené do zaměstnání, má lékařka Eliška Bartlová, která se zabývá zdravotní osvětou, osvědčený recept. Dovolenou, na kterou jezdí třikrát do roka, si umí náležitě vychutnat a jednou za tři roky si navíc dopřeje nějakou exotiku. Pokaždé ovšem už dopředu myslí na to, aby si ulehčila návrat.

"Před odjezdem dbám, abych po sobě zanechala čistý stůl. A také na to, abych neodjížděla s restem, který by mi pak otrávil už tak dost těžký první den v práci. S manželem se většinou snažíme přijet o nějaký den dřív, abych se na úklid domácnosti nemusela vrhnout, sotva položím kufry," popisuje svou taktiku.

Všem čerstvým navrátilcům doporučuje zavřít oči nad nepořádkem. Ulehnout co nejdřív do postele, hodně pít a jen lehce jíst. "Já si třeba ze všeho nejdřív vezmu všechny možné noviny a nepřestanu, dokud je nepřečtu," dodává.

Samozřejmě záleží na tom, jestli se člověk vrací po týdnu na chalupě nebo po měsíci z Ameriky, kdy si tělo musí srovnat biorytmus po přeletu časových pásem. Tam je jeden dva dny doma přímo nutný, aby byl čas vybalancovat rozhozený spánkový režim.

Ne každá dovolená přináší odpočinek

Ptáte se, jak dlouhá má být dovolená, aby to bylo správně? Pokud se skutečně chcete odreagovat a odpočinout si, měla by trvat nejméně 14 dní. Tohle zákoník práce jasně stanoví, takže by nikde nemělo nastat, že si lidé musí dva týdny vyhádat. Je skvělé, když zaměstnavatel dokáže na pracovišti vytvořit takové klima a podmínky, aby člověk nemusel trnout hrůzou, co bude, až se vrátí. Třeba tím, že zajistí brigádníky nebo přenese pravomoci na kolegy.

"Dnešní trend, kdy si lidé vybírají volno po dnech, aby ukořistili co nejvíce zážitků, je nešťastný. Když člověk zamíří jeden prodloužený víkend do Alp, pak si vezme dva dny na termální lázně v Maďarsku a ještě tentýž měsíc stihne šplhat po Tatrách, pro svoje zdraví a odpočinek neudělá zhola nic," varuje psycholožka Židková.

Nicméně ne pro každého jsou o dovolené metou právě tyto hodnoty. Jsou lidé, kteří své volno pojmou jako nekonečný večírek, prošpikovaný hektickými společenskými akcemi. Ani u nich nelze předpokládat, že se v práci objeví čerství jako rybičky.

Jak individuální je přístup k dovolené, dokazují i jedinci, pro které je dovolená naopak utrpením a snaží se ji co nejrychleji "překlepat". Pokud si ji vůbec vyberou.

Delší dovolená je lepší i pro zaměstnavatele

Rozumný zaměstnavatel by se měl těšit z toho, když jeho lidé relaxovat umějí, ale současně respektovat, že každý pojímá dovolenou jinak. Zatímco někteří s chutí ujedou někam, kde není ani signál na mobil, jiní by neusnuli nepřečíst si maily, a to ani na dovolené.

"Každý zaměstnanec by měl před odchodem na dovolenou dát ostatním na vědomí, jak svůj volný čas vnímá. Někdo je paradoxně klidnější, když zůstane na příjmu a může si denně proběhnout maily, jiný zase nejraději volí místo, kde není dostupný. Je otázka firemní kultury, jaká nepsaná pravidla v tomto směru panují. Nám se osvědčilo delegování pravomocí, kdy je všem jasné, kdo dotyčného v nepřítomnosti zastupuje. Je to lepší než chtít, aby byl člověk na příjmu i o dovolené," vysvětluje personální ředitelka společnosti Ernst&Young Iveta Richter.

Podle ní by mělo být v zájmu zaměstnavatele, aby si jeho lidé vybírali delší bloky volna. Když se vrátí člověk, který umí dokonale vypnout, má to pak obrovský vliv na jeho výkonnost. Naopak krátká dovolená častokrát znamená hlavně stres. Někdo by moc rád vypnul a přeje si to umět, ale nejde mu to. což představuje tu nejhorší variantu.

"Řada lidí se sice na dovolenou těší, ale když nastane, už se strachují, co bude, až skončí. Je dobře, když člověk ve svém volnu na práci zapomene. To se ale někdy lehko řekne a hůř udělá. V naší firmě nabízíme dokonce šestitýdenní dovolenou, protože se u nás pracuje hodně tvrdě. Pak je velká naděje, že zaměstnanci přijedou opravdu odpočatí," míní Iveta Richter.


Aby návrat nebolel

CO UDĚLAT PŘED DOVOLENOU
* Nenechávejte si resty. Před nástupem na dovolenou se vyplatí vyčistit si stůl. Lépe tak dokážete vypnout a při návratu do práce si ušetříte nervy.
* Zanechte na mailu automatickou odpověď s oznámením, že jste na dovolené. Připojte informaci, kdy se vracíte a kdo vás zastupuje.
* Vezměte si nejméně dva týdny dovolené v kuse. Podle zákoníku práce na to máte nárok a je to minimum k tomu, aby člověk dokázal zapomenout na práci a skutečně relaxoval.
* Nejezděte na dovolenou s kolegy, které vidíte každý den. Těžko se tak vyhnete hovorům o práci.
* Nezůstávejte během dovolené doma. Pokud nezměníte prostředí, pořádně si neodpočinete.

CO UDĚLAT PŘED NÁVRATEM DO PRÁCE
* Nevracejte se z dovolené až den před nástupem do práce. * Pokud letíte z exotické dovolené přes časová pásma, plánujte tak, abyste doma mohli zůstat po návratu aspoň dva dny. Oslabený organismus potřebuje čas na aklimatizaci.
* Nevrhejte se hned po příjezdu z dovolené na úklid bytu. Naopak - ještě odpočívejte, běžte brzy spát, hodně pijte a nepřehánějte to s jídlem.
* Tam, kde to jde, si domluvte pro první den až dva jakýsi ochranný režim. Neplánujte důležité schůzky či porady, abyste měli čas přeladit. 


 

Autoři: ,
Nejčtenější

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Jihoafrická modelka Candice Swanopoelová oslavovala své ještě nenarozené...
Baby shower: předporodní večírek, který těhotnou zasype dary i radami

Poslední večírek bez dítěte, příležitost probrat vše o dětech s kamarádkami a příbuznými, to je tzv. baby shower, předporodní večírek chystaný pro nastávající...  celý článek

Nicole Kidmanová (Beverly Hills, 6. února 2017)
Nechci tajit svůj věk, jsem na něj pyšná, říká padesátnice Kidmanová

Herečka Nicole Kidmanová letos oslavila padesátku. Za svůj věk se nestydí a na rozdíl od jiných hereček na rovinu říká, kolik je jí doopravdy let. Je prý...  celý článek

Broskvová marmeláda
Zavařte chuť léta do skleniček, v zimě jako když ho najdete

Prázdniny vstupují do poslední čtvrtiny a to také znamená, že se ovocné stromy i rajčatové keříky prohýbají pod bohatou úrodou. Většinou nemáme šanci všechno...  celý článek

Salma Hayeková (Londýn, 5. prosince 2016)
Ve svém věku už nemusím vypadat dokonale, je to výhoda, říká Hayeková

Herečka Salma Hayeková (50) nikdy nepodléhala hollywoodským trendům a nesnažila se mučit v posilovně jen proto, že to je zrovna v kurzu. Pro svou postavu toho...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Dáši: Z manžela se v důchodu stal líný a nerudný dědek

Jsem už tři roky v důchodu a užívám si to. Těšila jsem se, až i manžel přestane pracovat a budeme si společně „plnit sny“. Místo toho denně poslouchám, co ho...  celý článek

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Sedět jen doma? Kdepak, stále víc seniorů i na Vysočině bude aktivních.
Ve stáří nebude jen hůř. Osm pozitiv, která nás s věkem čekají

Bude už jen hůř, hekáme s přibývajícím věkem. I když žijeme pořád stejně, najednou nás bolí záda, koleno, kyčel a písmenka u návodů jsou čím dál rozmazanější....  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit
Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit

Vaše kůže připomíná eidam, pocení na ostrém slunci vás nebaví nebo na něj nemáte čas? Zapomeňte na babské rady. Olivový olej a sádlo jsou fajn, když chcete ve č... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.