Lidé s narcistickými sklony milují i svůj obraz v zrcadle. (Ilustrační snímek)

Lidé s narcistickými sklony milují i svůj obraz v zrcadle. (Ilustrační snímek)

Krásní sobci. Narcisti raději investují do image než do vztahů s lidmi

  • 27
Máte kamarádku, která má vždycky nejvyšší podpatky, nejhlubší výstřih a bez make-upu by nešla ani vynést odpadky? Nebo kolegu, který musí mít v diskusi poslední slovo a každé pondělí se chlubí svými víkendovými sexuálními zážitky? Možná jsou to narcisti.

Nevíte, co si o nich myslet. Máte chuť je odsoudit jako příliš provokativní, příliš sebestředné, příliš arogantní. Se společnými známými je prohlašujete za mrchy nebo sobce, ale přitom je i trochu obdivujete. V jejich přítomnosti se navíc cítíte tak nějak příjemně.

Takové reakce vyvolávají lidé s narcistními sklony téměř u všech. Jsou to lidé trpící psychickou poruchou, ale zároveň jsou ve společnosti velmi oblíbení. Jsou plní paradoxů a všímá si toho nejen okolí, ale i oni sami.

Kdo je tady nejlepší? Já!

Američanka Erica Carlsonová provedla výzkum mezi svými spolužáky: nejprve otestovala míru jejich narcismu. U těch, kdo se umístili vysoko, pak zjišťovala, jak vidí sami sebe. Samozřejmě se nejčastěji označili za inteligentní, atraktivní a populární. Kromě toho ale uváděli i negativní vlastnosti jako pýcha, impulzivita a sklony k přehánění.

I další výzkumy říkají, že typické vlastnosti narcistů jsou nezdravé sebevědomí, posedlost sebou samým a pocity nadřazenosti. Zcela upřímně se považují za chytřejší či krásnější než zbytek lidstva. Nemají však problém přiznat i společensky méně přijatelné vlastnosti. Když jim řeknete, že jsou arogantní sobci, asi nebudou dotčení. Mnohem větší urážkou pro ně bude fakt, že vás nepřitahují.

Jsem fakt frajer, myslí si o sobě narcista ve dne v noci. (Ilustrační snímek)

Opravdu jsou ale tak atraktivní, nebo to "jen" umí dobře zahrát? Investovat čas, peníze a energii do vlastní image pro ně není problém. Vědci z Washingtonské univerzity zjistili, že lidé často považují narcisty za upravenější, lépe oblékané a na první pohled krásnější, než jsou ostatní.

"Na první pohled" je tady klíčová fráze. Zpočátku neodolatelní narcisté své kouzlo ztratí, když je lépe poznáte. V milostných, přátelských, ale i pracovních vztazích potřebují cítit kontrolu a moc. Když je ztratí, mají pocit ohrožení. Bývají pak nejistí, přecitlivělí a snáze odhalí svou druhou tvář. Odmítnutí u nich vyvolá vztek, malé rýpnutí nepřiměřenou reakci, domnělý nedostatek respektu potřebu trestat.

Vztahy jim moc nejdou

Máte co do činění s narcisem?

Každý je jiný, ale něco mají společné:

  • chlubí se svými úspěchy, ale i svou rodinou (přestože často pocházejí z nestabilního prostředí)
  • jsou velmi citliví na kritiku
  • umí ovládnout konverzaci a šikovně si přizpůsobit téma hovoru
  • mají výraznou image, jsou hluční nebo silně gestikulují
  • zatímco na veřejnosti jsou vřelí a velkorysí, v soukromí bývají chladní

Jste narcista? Otestovat se můžete tady.

Podle psychologa Richarda Emmonse vyhledávají lidé s narcistními sklony společnost těch, kteří je vidí ve stejně růžových barvách jako oni sami. Naopak se vyhýbají větším realistům, kteří se nebojí k nim být upřímní. Čím lépe je ale poznáte, tím spíš budete patřit k druhé skupině.

Narcisti dobře vědí, že jejich silnou stránkou je první dojem a že své "fanoušky" postupně ztratí. Proto často mění prostředí, hledají si nové přátele a nové partnery.

Mívají sklony k promiskuitě nebo k udržování krátkodobých vztahů, do kterých nemusí moc investovat. Je to pro ně ideální: známý princip říká, že ten, kdo miluje méně, má ve vztahu větší moc. Někdy je také žene potřeba hledat partnera, který pro ně bude "dost dobrý".

Sebejistota a charisma

Jsou tedy narcisti špatní lidé? Podle psychologů rozhodně ne. Ve své extrémní podobě může tato porucha být velmi nebezpečná, ale aspoň maličkého narcistu máme v sobě údajně všichni. Dokonce se od nich prý můžeme něco naučit.

"Typické vlastnosti narcistů, jako je sebejistota, soběstačnost, odvaha a asertivita, můžou být užitečné," tvrdí Scott Barry Kaufman, který učí psychologii na New York University. "Zkombinujte je se zdravou mírou skromnosti, empatie a ochoty spolupracovat. Dosáhnete tak úspěchu v osobním i pracovním životě."

Je velmi pravděpodobné, že i ve vašem okolí je nějaký narcista nebo narcistka. Nepouštějte si je moc k tělu, ale nebojte se inspirovat jejich sebejistotou a charismatickým vystupováním. Z bezpečné vzdálenosti je sledujte a učte se.

, pro iDNES.cz