Náměsíčnost není nemoc, ale porucha. Kdy už je nebezpečná?

Prochází se vaše dítě v noci po bytě, mumlá si něco pro sebe a ráno neví vůbec o ničem? Nebo dokonce posouvá předměty po bytě a vy máte obavu, jestli si neublíží? Pak je zřejmě náměsíčné. Tato porucha se nevyhýbá ani dospělým.

Náměsíčníka se nesnažte probudit, mohlo by to vést k agresivnímu chování nebo zmatenosti (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Když bylo našemu synovi pět let, jednou v noci jsme ho našli spát na podlaze před jeho pokojem. Když se to několikrát zopakovalo, docela nás to vyděsilo. Začali jsme ho pozorovat a zjistili jsme, že jde v noci například na WC, aniž by o tom věděl, nebo začal uklízet hračky. Když jsme se ho pokusili vzbudit, nereagoval a ráno si vůbec nic nepamatoval," vypráví pětatřicetiletá Jana z Prahy. 

Dětská lékařka jim doporučila vyšetření na neurologii, kde se diagnostikovala spánková porucha, konkrétně somnabulismus neboli náměsíčnictví. "Byla jsem z toho trochu v šoku, ale lékaři mě uklidnili, že nejde o žádnou nemoc, ale poruchu, se kterou se dá něco dělat," říká paní Jana. Dnes je synovi deset let a náměsíčný už není.

Poruchy spánku jsou běžné u dětí i dospělých

Spousta rodičů si stěžuje, že jejich děti špatně spí. Některé z nich trpí nočními děsy nebo můrami, jiné jsou náměsíčné. Poruchy spánku jsou velmi časté a nevyhýbají se ani dospělým. Jedním z typů spánkových poruch je také parasomnias, pro které jsou příznačné mimořádné události v průběhu spánku. 

Jsou známé tři druhy: noční můry, noční děsy a somnabulismus. V prvním případě se člověk po noční můře okamžitě vzbudí a pamatuje si podrobnosti, bojí se a často obtížně usíná. Noční děs obyčejně nemá zřetelný obsah a je spojen s hlubokým spánkem. Člověk se probudí vyděšený a vůbec neví proč. Noční děsy jsou běžnější u dětí. 

Jak dochází k náměsíčnosti a kdo jí trpí?

Být náměsíčníkem není žádná vážná nemoc, na kterou byste mohli umřít. "Jde o poruchu spánku, která je nejčastější v dětském věku, kdy se opakované stavy náměsíčnosti vyskytují asi u 17 procent, jednorázově až u 30 procent dětí. S věkem její výskyt klesá, u dospělých je kolem jednoho až pěti procent," vysvětluje neuroložka Iva Příhodová. 

Faktory, které nejvíce ovlivňují spánek

1. Prostředí, ve kterém spíte (osvětlení, nadměrný hluk, nepřiměřená teplota)

2. Nadměrná fyzická či duševní aktivita ve večerních hodinách

3. Konzumace alkoholu před spaním

4. Nervozita, stres a úzkostné myšlenky

O co vlastně jde? Dítě (nebo dospělý), u kterého se porucha vyskytne, může mít v noci otevřené oči a dělat něco, co vypadá, že vyžaduje přemýšlení (například se začne sprchovat nebo oblékat), jenže když na něj jemně promluvíte, může sice něco zamumlat, ale zcela jasně vidíte, že spí. Objevuje se vlastně ve fázi hlubokého spánku. 

"Dochází k neúplnému, částečnému probuzení, kdy se nastartuje pohybový systém, člověk je schopen chůze i složitějších automatických úkonů (otvírání dveří, přenášení věcí apod.), ale vědomí zůstává ve stavu spánku či polospánku, takže tato činnost probíhá mimo kontrolu. Typicky si ráno náměsíčný člověk na noční stav nepamatuje," dodává neuroložka. 

Náměsíčnost je považovaná za vývojovou poruchu spánku – a v dětství je probuzení z něj do úplné bdělosti těžší než u dospělých. Snad i proto u větší části dětí vymizí a do dospělosti přetrvává jen v menším procentu. Možná znáte případy, kdy žena v náměsíčném stavu sedla za volant a řídila několik desítek kilometrů, a dokonce za jízdy psala textovky.

Projeví se obvykle do půlnoci

Stavy náměsíčnosti se vyskytují většinou za jednu až tři hodiny po usnutí, tedy typicky do půlnoci. V této době je nejvíce hlubokého spánku, na který se náměsíčnost váže. 

"Dítě vstane, přechází po místnosti nebo po bytě, může si odnést přikrývku a usnout na jiném místě, přerovnávat věci, jít do ložnice rodičů nebo otvírat dveře či okno, vymočit se mimo toaletu. Někdy bývají stavy provázeny různě srozumitelným mluvením. Náměsíčník nereaguje na své okolí nebo reaguje nepřiměřeně, je zmatený, dezorientovaný, může se objevit i rozrušené chování. Proto se doporučuje na náměsíčníka klidně mluvit, nesnažit se ho probudit, ale raději ho odvést do postele a opět uložit k spánku," radí neuroložka. 

Pokud byste se totiž snažili takového člověka probudit, mohlo by to vést k prodloužení stavu nebo zmatenosti a dokonce i agresivitě. 

Porucha spánku vyvolaná emocemi, nebo geny?

Vzhledem k tomu, že jde o poruchu spánku, může se náměsíčnictví objevit kdykoliv – ovšem u dospělých se mohou uplatňovat jako vyvolávající momenty psychické faktory, například potlačované emoce, stres, úzkost či psychická traumata. 

"Náměsíčnost je do značné míry podmíněna geneticky (až 60 procent hrají genetické faktory). Jako provokující momenty se mohou uplatňovat všechny faktory, které narušují spánek a vedou k spánkové derivaci a vyvolávají častější probuzení – například práce ve směnném režimu, konzumace alkoholu, jiná spánková porucha (například zástavy dechu ve spánku)," vyjmenovává neuroložka Iva Příhodová.

Hrozí náměsíčníkům riziko?

Chodit v noci po bytě a dělat věci, o kterých ráno nic nevíte – to je možná tak trochu legrační, ale bohužel takové noční pochůzky mohou znamenat pro "postiženého" velké riziko. A to z důvodu nejrůznějších nehod. Náměsíční lidé se stávají nebezpečnými sami pro sebe, ale také pro ostatní. 

Nic tak hrozného se neděje, pokud vaše dítě "jen" pobíhá v noci po bytě a přesouvá hračky z jedné krabice do druhé. Ovšem v případě, že už opouští domov nebo si vyndavá z ledničky máslo a chystá se ho namazat na chléb, to už k smíchu moc není. V těchto případech už skutečně hrozí úraz. Proto je nutné předcházet nehodám a byt skutečně pečlivě zabezpečit tak, aby se nic nestalo. 

Upravte spánkovou hygienu

Většina spánkových poruch se zejména v případě dětí vyřeší s věkem. Ovšem obrat můžete podpořit změnami v denním rytmu a také zkvalitněním spánkové hygieny. Znamená to, že je důležité, aby dítě (ale i dospělý, kterého se porucha týká) kvalitně odpočívalo a relaxovalo.

Je dobré, pokud upravíte spánkové návyky tak, aby náměsíčník netrpěl spánkovou deprivací. V každém případě je ale vhodné potíže se spánkem (a to jakékoliv) konzultovat s odborníky.

Článek vyšel v lednovém vydání časopisu Zdraví. 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak poznat černý kašel

9. listopadu 2013,  aktualizováno  15.3 11:04

Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

13. března 2024  21:50

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zdeňka: Chci se stát otcem, moje žena je proti. Kamarádka nabízí řešení

18. března 2024

Vždycky když slyším o tom, jak si ženy stěžují na muže, kteří nechtějí mít děti, tak se musím...

Zhubla 35 kilogramů. Připadám si teď mladší a plná energie, říká Petra

12. března 2024

Petra vyzkoušela spoustu diet. Dokonce docházela i za výživovým poradcem, ale zhubla jen částečně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orgasmus zažijete i při sportu a další zajímavosti ze světa ženského vyvrcholení

14. března 2024

V sexuálním životě sice orgasmus nemusí hrát hlavní roli, ovšem jestli něco vede ke šťastnému...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Muffiny z velikonoční nádivky

Muffiny z velikonoční nádivky
Recept

Střední

60 min

Upečte letos na Velikonoce místo klasické nádivky tyto slané muffiny.

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte recept na jehněčí hřebínky.

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Snadný a velmi chutný recept na játra v bramborové omáčce.

Jarní polévka s bylinkovým svítkem

Jarní polévka s bylinkovým svítkem
Recept

Střední

60 min

Báječný vývar plný zeleniny s nadýchanou palačinkou určitě vyzkoušejte. Nakopne vás.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...