Fanja má povolání, o kterém sní spousta žen: celé dny tráví nakupováním...

Fanja má povolání, o kterém sní spousta žen: celé dny tráví nakupováním oblečení. | foto: archiv stylistky

Paříž očima stylistky: inspirujte se na ulici a nakupujte originály

  • 18
Navštěvuje Pařížanky u nich doma, prohrabává se jejich garderóbou, vyráží s nimi do místních butiků a na míru jim vybírá oblečení. Mnoha ženám už Fanja pomohla s celkovou změnou stylu od oblékání po kompletní výměnu šatníku.

Nákupy oblečení můžou prý mít téměř terapeutický účinek. „Ve chvíli, kdy se stane nějaká zásadní změna v jejich životě, chodí některé ženy ke kadeřnici - aby byla vidět i navenek. Podobné důvody je často vedou i k tomu, aby vyhledaly moje služby,” říká Fanja, která žije ve Francii už dvanáct let a poslední tři roky pracuje v Paříži jako stylistka.

Původem je z Madagaskaru, ale když při studiích čínštiny potkala Francouze, zamilovala se a přestěhovala. Vyzkoušela si už více zaměstnání; už od dětství ji bavilo pracovat rukama, a tak se postupně dostala až k designu a výrobě vlastních šperků. V módním průmyslu už zakotvila nadobro, dnes pomáhá Pařížankám s výběrem oblečení.

“Rozhodně nejsem nákupní závislačka. Ráda prostě pomáhám lidem, aby se v oblečení cítili dobře. Poradenství rozhodně není o tom, aby si ženy za každou cenu koupily něco drahého, ale jde o to najít správný kus pro tu kterou dámu. Nechci ze svých zákaznic dělat někoho jiného, společně naopak pátráme po tom, jaké doopravdy jsou, a hledáme oblečení, které jejich osobnost vyjádří,” vysvětluje podstatu své práce Fanja.

Běžný den stylistky

Běžný pracovní den Fanji tak vypadá většinou následovně: doma navštíví vybranou klientku a projde s ní její současný šatník, popovídají si o tom, co a proč chce změnit. “Poznamenám si barvu očí, vlasů a míry a asi po pěti otázkách jsem schopná říct, co klientka potřebuje,” říká Fanja.

Tipy od pařížské stylistky

Vytvořte si uniformu. „Největší chyba je slepě sledovat módní trendy. Naučte se rozpoznat, co vám sluší, to by se mělo stát vaší mantrou. Často vidím ženy, které se řídí jen posledními trendy, a to je katastrofa. Ne každému sluší všechno.“

Buďte sama sebou. “Šaty opravdu dělají člověka. Abyste se našla, nebojte se vyzkoušet víc stylů, hrajte si, dokud nekápnete na to pravé ořechové. Nejdůležitější je, abyste se v tom, co nosíte, cítila sebejistě.“

Než vyrazí na nákupy, pošle zákaznici nejdříve nabídku s kousky, které jí vybrala. Na nákupy ani nemusejí jít společně. Častěji Fanja vše sama nakoupí, nejraději prý o víkendu, kdy jí to zabere tak čtyři hodiny, a klientce zboží doveze až domů. Tam se teprve rozhodnou, co ano a co ne.

“Všem klientkám věnuji maximální pozornost. Často jsem pro ně nejen stylistka, ale taky psycholog,” směje se Fanja. Změna stylu bývá podle ní často jen druhotnou záležitostí, kterou vyvolá něco mnohem osobnějšího a intimnějšího v životě ženy. “Zákaznice čas strávený se mnou berou jako oddech, relaxaci a prostor, kdy se mohou uvolnit a otevřeně mluvit o svých cílech, snech a pocitech. Změna šatníku může být zároveň i začátkem jejich vnitřní proměny.”

Nakupovat se dá dnes velmi dobře skoro všude na světě, ale Paříž má podle módní expertky jednu velkou výhodu - stále vás inspiruje. “Na ulicích si tu někdy připadáte jako na přehlídkovém mole, ženy jsou tu velmi elegantní, nápadité a prostě šik. Pařížanky módu milují. Jakmile si zvyknete na Paříž, nikde jinde už si tak dobře nenakoupíte, takový výběr obchodů najdete jen málokde,” tvrdí Fanja.

Kde v Paříži nakoupit

Základní potřeby nakoupíte nejsnáze a nejrychleji na slavném Haussmannově bulváru, kde najdete jak pobočky řetězců typu H&M, Mango nebo Zara, tak butiky dražších značek nebo velmi známé obchodní domy Printemps a Galeries Lafayette, které nabízejí drahé i středně drahé módní značky na jednom místě.

Velmi podobné složení obchodů najdete na Rue de Rivoli, ty nejdražší a nejluxusnější butiky můžete navštívit v obchodním domě Le Bon Marché (na rohu ulic Rue de Sévres , Rue de Babylone a Rue du Bac) a vlastně kdekoli v 6. pařížského obvodu. Pokud chcete ceny snížit na minimum, je lepší vyrazit do outletů na pařížském předměstí, jako například Vallée Village. Zrovna tam můžete sehnat oblečení až o 60 % levněji.

“Osobně však chodím nejraději nakupovat oblečení, boty i doplňky do čtvrti Le Marais nebo u Montmartru do Rue des Martyrs. Je tam spousta menších krámků, které patří mladým designérům. Zboží se tu prodává v limitovaných edicích a stylové kousky se dají sehnat ve velkém cenovém rozpětí. Často je oblečení levnější než u známých značek, ale design a materiál jsou stejně kvalitní,” radí Fanja.

V Paříži jsou dvě období výprodejů - leden až únor a červen až červenec. V tu dobu prý vládne v obchodech naprostý blázinec. “Já nejraději nakupuji v srpnu, kdy Pařížané opustí město. V tomto období je Paříž neobyčejně klidná a má úplně jinou atmosféru než kdykoli jindy během roku,” říká Fanja, která své služby nabízí i přes český cestovatelský portál Travelove.

“Pro své klientky vybírám obchody na míru, aby si mohly nakoupit oblečení, které sedí jejich stylu, osobnosti a rozpočtu,” říká. V praxi to znamená, že s ní strávíte asi tři hodiny povídáním i vybíráním; budete-li mít štěstí, představí vám i některé ze svých známých návrhářů. Koupit si ale nic nemusíte, to už je jen na vás, zdůrazňuje.