Lidí závislých na uklidňujících lécích přibývá, lékaři je často předepisují zbytečně (ilustrační snímek)

Lidí závislých na uklidňujících lécích přibývá, lékaři je často předepisují zbytečně (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Proč roste spotřeba antidepresiv? Lékaři je často předepisují zbytečně

  • 161
Stres v práci, špatná nálada, deprese. Stále více lidí řeší takové situace a stavy "pilulkou štěstí". A spotřeba antidepresiv v Česku rok od roku roste. Medikamenty přitom mnohdy užívají i pacienti, u kterých by byla účinnější jiná léčba. Třeba v případě předčasné ejakulace.

V roce 1989 dodaly farmaceutické firmy do lékáren a dalších zdravotnických zařízení bezmála 1,5 milionu balení antidepresiv. Loni už to podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo téměř 6,3 milionu.

Nadužívání antidepresiv není způsobeno jen zvyšujícím se počtem duševních onemocnění, antidepresiva také nahrazují návykové látky na úzkost, nebo se používají k léčbě nespavosti. Někdy ale jde o příliš benevolentní přístup některých lékařů.

Co jsou antidepresiva

Je to skupina léků různé chemické struktury. Fungují tak, že upravují v mozku hladiny takzvaných neurotransmiterů (serotonin, noradrenalin, dopamin). To jsou látky, které přenášejí nervové vzruchy. 

První antidepresiva se předepisovala už v 50. letech 20. století a dodnes se jimi léčí především těžké depresivní stavy. 

Novější generace léků překonávají ty starší nikoliv v účinnosti, ale hlavně v lepší snášenlivosti a menším množství nežádoucích účinků. 

"Potřeboval jsem jen neschopenku, chvíli si odpočinout, což jsem lékařce řekl. Odpověděla mi, že potřebuju trochu 'sluníčka do života', a dala mi dvě krabičky antidepresiv s tím, že až mi dojdou, mám přijít zase," popsal před časem MF DNES svou zkušenost mladý muž, jehož identitu redakce zná.

Antidepresiva od obvoďáků

Podle profesora Cyrila Höschla na rozšíření spotřeby antidepresiv mělo vliv i to, že mnohé druhy mohou nově předepisovat i obvodní lékaři. 

Psychiatr Martin Anders ale uvedl, že si někteří lidé chodí k praktikovi pro antidepresiva záměrně. Nechce se jim totiž čekat týdny na to, až dostanou termín v psychiatrické ambulanci. 

Na psychiatrii pak mnohdy stejně skončí, ovšem s jiným problémem: v léčebně v pražských Bohnicích přibývá žen závislých právě na uklidňujících medikamentech.

Nesprávná indikace

Dalším důvodem, proč se spotřeba antidepresiv zvyšuje, je nesprávná indikace při jiných chorobách a dysfunkcích, kde by se mohly použít specifické léky.

Jedním z takových příkladů je předčasná ejakulace, která postihuje přibližně každého pátého muže. Lékaři předepisovali pacientům roky antidepresiva. A pro mnohé sexuology je tento druh léčby pořád mylně považován za nejúčinnější metodu.

Antidepresiva dodaná do lékáren a dalších zdravotnických zařízení:

Rok / Balení mil. (ks)

1989 - 1,46

2000 - 2,36

2007 - 4,81

2013 - 6,26

Zdroj: SÚKL

Taková medikace ovšem může mít nepříjemné vedlejší účinky. "U některých nemocných mohou antidepresiva zhoršovat erektilní funkci (tj. ztopoření pohlavního údu), mohou také vést se snížení sexuální apetence (chuti na sex), až ke ztrátě libida, či úplné ztrátě orgasmu i ejakulace," řekla psychiatrička a sexuoložka Taťána Šrámková z Fakultní nemocnice v Brně. 

Ostatní vedlejší účinky léčby antidepresivy jsou nejčastěji gastrointestinální (zažívací) potíže, pocení, někdy únava, bolesti hlavy a apatie.

Bolestivé močení nevyléčí

Dalším typickým onemocněním, kdy jsou nesprávně předepisovaná antidepresiva, je takzvaný syndrom bolestivého močového měchýře. Jde o onemocnění, které nutí pacienta k častějšímu močení ve dne i v noci, přičemž močení je navíc bolestivé. Bolesti bývají tak silné, že pacienta zcela nebo částečně vyřazují z běžných denních aktivit.

"Pokud pacient trpí syndromem bolestivého močového měchýře, nejsou antidepresiva opravdu tou nejvhodnější formou léčby. Mohou sice pacientovi ulevit po psychické stránce, ale samozřejmě naprosto neřeší samotnou podstatu jeho problému, což je to nejdůležitější," konstatoval Libor Zámečník z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Odborníci proto doporučují, aby se antidepresiva skutečně používala jen u pacientů s psychickými poruchami. U těchto chorob je rostoucí spotřeba uklidňujících medikamentů smysluplná a zdůvodnitelná.

Užíváte antidepresiva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 30. března 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 869
Ano
Ano 510