Operace (ilustrační fotografie)

Operace (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Nádory operuje robot, zachrání 800 lidí ročně

  • 6
Váží několik tun, stojí 130 milionů korun a zachraňuje lidské životy. Seznamte se: Leksellův gama nůž. V celém světě je těchto přístrojů asi 270, jeden z nich v Nemocnici Na Homolce. Dokáže sám operovat nádory mozku.

Pacienti s určitým typem onkologického onemocnění už, obrazně řečeno, nepřijdou při léčbě do styku s lékaři. Alespoň ti, kteří navštíví Nemocnici Na Homolce. Ta totiž po sedmnácti letech vyměnila zdejší unikátní přístroj nazvaný Leksellův gama nůž, jenž odstraňuje nádory mozku, za novou, robotizovanou verzi.

Přístroj stál 130 milionů korun, což je jako 650 nejslabších škodovek Fabia, a díky němu půjdou pacienti domů pár hodin po operaci.

Fakta

Unikátní přístroj Nemocnice Na Homolce jej pořídila za 130 milionů a nahradí 17 let starý model, na nějž v 90. letech přispěli Češi a Slováci ve sbírce Konto Míša.

Co dokáže: odstraňuje zhoubné, ale i nezhoubné nádory mozku, léčí cévní anomálie mozku, epilepsii, Parkinsonovu nemoc či příznaky zeleného zákalu.

"Pacientům přinese větší komfort a bezpečnost zákroku," upozornila mluvčí nemocnice Jitka Kalousková. Výhodou nového modelu je i to, že umožní lékařům léčit nejen onemocnění mozku, ale i krku. "Má to zásadní význam pro léčbu zejména nádorových onemocnění a vícečetných metastáz v oblasti hlavy a krku," řekla mluvčí.

Robotizovaná verze gama nože navíc zkrátí pracovní neschopnost pacienta na minimum. "Do nemocnice přijde den před zákrokem, několik hodin po zákroku může odejít," popsala Kalousková.

Gama nůž má velmi široké využití. Používá se při nejrůznějších mozkových onemocněních, jako jsou například zhoubné, ale i nezhoubné nádory mozku, léčí cévní anomálie mozku, epilepsii nebo Parkinsonovu nemoc.

Nově se pomocí gama nože mohou léčit dokonce i příznaky zeleného zákalu, které jsou spojeny s nesnesitelnými bolestmi hlavy. Vlastní zelený zákal však vyléčit zatím žádnými dostupnými přístroji a metodami nelze.

Leksellův gama nůž je zatím v klinickém provozu, za týden bude uveden do provozu ostrého.

Míša. Největší sbírka v historii

Původní přístroj, který každoročně ošetřil v minulých sedmnácti letech průměrně 800 pacientů ročně, zakoupila po roce 1989 Nemocnici Na Homolce Nadace Charty 77. Prostředky získala tehdy z peněz vybraných od lidí v Československu v rámci humanitární sbírky na Konto Míša.

Šlo zřejmě o největší sbírku v historii země. Nadace vybrala skoro 100 milionů. První pacient tak byl pomocí Leksellova gama nože operován 26. října 1992, dohromady jich bylo 10 tisíc.