Nádorů prsu přibývá

  • 25
Trend vypadá na první pohled hrozivě: pět tisíc žen v zemi se rok co rok dozví, že onemocněly rakovinou prsu. To je téměř dvakrát více, než kolik jich bylo před 15 lety. Ale jsou i dobré zprávy: ženy začaly přece jen chodit k lékaři dříve, tedy v ranějších a lépe léčitelných stádiích nemoci.

To je, kromě pokroku v léčbě, i jeden z důvodů, proč úmrtnost na tento nejčastější typ rakoviny u žen v poslední době mírně klesá.

Nejnovější data o výskytu onemocnění v úterý zveřejnil Masarykův onkologický ústav. Vyplývá z nich, že skoro každá druhá žena přijde s prvními obtížemi k lékaři relativně včas.

"Nejvíce žen přijde v takzvaném stádiu dvě. V tom mají ještě relativně dobrou šanci na vyléčení, byť i tady jsou již úskalí," uvedl ředitel Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula.

Mnoho žen (převážně těch starších) však stále přijde až ve velmi pokročilé fázi rakoviny. A je jich mnohem víc než těch, které vyhledají lékaře ve chvíli, kdy je nádor ve stádiu jedna - tehdy je šance na uzdravení nejvyšší.

Převedeno na peníze: zatímco rok léčby prvního stádia rakoviny prsu stojí 70 tisíc korun, u čtvrtého stádia už jde o čtvrt milionu, a to s velmi špatnou prognózou.

Lékaři si nyní hodně slibují od nedávno zavedeného screeningového programu, v němž ženy mezi 45 a 69 lety mají nárok na pravidelné prohlídky na mamografu. Toto vyšetření může zachytit nádor v době, kdy žena ještě žádné potíže nemá.

Ani žena s rakovinou dnes nemusí o prs nutně přijít: lékaři odebírají, pokud je to možné, jen nádor s okolní tkání a zbytek ozařují. "Podmínkou ale je, že žena nepřijde příliš pozdě," připomněl vedoucí pražského Komplexního onkologického centra Luboš Petruželka.

Příčina rakoviny prsu není přesně známa, jde o souběh mnoha rizikových faktorů. Mezi ně patří dědičné vlohy, věk nad 45 let, časná první menstruace a naopak pozdní menopauza, bezdětnost či porod až po třicítce - a také špatný životní styl (tučná strava, alkohol, kouření, stres a nedostatek pohybu).

Podle dlouhodobých statistik trpěly ženy rakovinou prsu nejvíce ve velkých městech - v Praze, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Brně a Ostravě.