Nadbytek mléka může škodit

Dlouhé roky se tvrdilo, že kdo chce být zdravý, měl by pít hodně mléka. A čím více, tím lépe. Nové výzkumy však dosavadní tvrzení poopravují. Mléka není pro zdraví potřeba tolik, velkou roli v prevenci osteoporózy hraje dříve opomíjený pohyb.

Vápník prý není tak důležitý
Vědci zjistili, že lidé ve vyspělých zemích, kteří ve velkém konzumují mléko, vejce, maso, hojně solí a málo se pohybují, trpí hodně osteoporózou. Ta se naopak nečekaně vyhýbá těm, kdo tak vydatnou stravu neměli.

Světová zdravotnická organizace proto pro země, kde lidé trpí na zlomeniny stehenního krčku, snížila doporučené denní dávky příjmu vápníku na polovinu - na 400 až 500 miligramů.

Ve vyspělých zemích trpí osteoporózou každá třetí žena po padesátce. Nejhorší je situace v USA, Česko je uprostřed žebříčku, stejně jako Británie. "Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, ale také množství bílkovin, které spolu se solí vápník z těla vyplavují," tvrdí Robert Žižka ze sdružení Společnost Prameny zdraví.

Ta se snaží lidi přivést k tomu, aby omezili spotřebu mléka a masa, a podílí se rovněž na prodeji racionální výživy. Podle Žižky proto mléko ano, ale jen polotučné nebo odstředěné.

Jan Štěpán, vedoucí osteocentra pražské Všeobecné fakultní nemocnice, říká: "V mléce nejsou bílkoviny, které by vápník z těla vyplavovaly, ty jsou například v mase. Je ale pravda, že nadbytek vápníku je stejně škodlivý jako jeho nedostatek."

Mléko je potřeba, tvrdí lékař
Nadbytečný vápník mimo jiné přispívá ke vzniku močových a ledvinových kamenů a zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Ani zdejší lékaři nejsou úplně jednotní v tom, kolik mléka a vápníku člověk potřebuje. Profesor Štěpán říká, že ideální příjem vápníku je jeden, u žen až jeden a půl gramu denně.

Předseda Fóra zdravé výživy Rudolf Poledne z Institutu klinické a experimentální medicíny je opatrnější. "Lidem by stačila polovina doporučené dávky," podotkl. Poledne zároveň varoval před dietami zcela bez mléčných výrobků.

Otázkou také zůstává, nakolik je vápník důležitý pro děti. "Vhodné je zařazovat do jídelníčku zdroje vápníku, jako je mleté sezamové semínko nebo mák," radí Žižka z Pramenů zdraví.

Naopak profesor Štěpán říká: "Pro děti jsou mléčné výrobky nejlepším zdrojem vápníku. Je důležité, aby denně měly alespoň půl litru mléka nebo dva jogurty, či jiné mléčné výrobky. A za tím si stojím."

A jak tedy nejlépe předejít osteoporóze, když vápník sám o sobě nestačí? "Velmi důležitý je rovněž každodenní pohyb," říká lékař Štěpán.