Lékaři - Ilustrační foto. | foto: Corbis, Profimedia.cz

Na venkově zabíjí infarkt, ve městě ovzduší

  • 41
Za blahobyt, v němž žijeme, začínáme platit: rok od roku přibývá lidí, kteří onemocní chorobami srdce a cév, rakovinou, alergiemi. Pozitivní naopak je, že úmrtnost na nádory i kardiovaskulární nemoci klesá. Mezi kraji jsou však velké rozdíly.

ČTĚTE TAKÉ:
GRAFIKA: Mapa zdraví Česka

Na rakovinu umírá stále méně lidí

Každý třetí Čech onemocní rakovinou

Lékaři snižující se počet smrtí vysvětlují několika faktory. Špičkovou péčí o pacienty s kardiovaskulárním onemocněním, v případě rakoviny hrají velkou roli hlavně nové léky.

A také to, že Češi se učí přicházet k lékaři s problémy včas, kdy je ještě možné rakovinu vyléčit.

"Když člověka v Česku postihne infarkt, záchranná služba ho prakticky hned dostane do kardiocentra, tam mu zprůchodní cévu a zachrání ho. V počtu lidí, jež tak zachráníme, jsme mezi nejlepšími na světě," říká přední kardiolog Jan Pirk.

Podle něj se navíc během pěti let značně zpomalí nárůst srdečně-cévních nemocí. "Ale potrvá ještě patnáct dvacet let, než se zastaví úplně. Díky stravovacím návykům jsme teď tam, kde byla Amerika před patnácti lety, než začali myslet na zdravou výživu," dodává.

Při pohledu na mapu zdraví republiky je znát, že nejvíce lidé umírají na selhání srdce v pohraničí, kde je hůř dostupná lékařská péče.

"Podepisuje se na tom i to, že tam žijí lidé sociálně slabší, a tak mají horší stravovací návyky," říká Pirk.

Větší blahobyt a patnáct let otevřených hranic se projevilo i na vzestupu jednoho z nejzrádnějších druhů rakoviny: melanoblastomu kůže. Říká se mu taky nádor z mateřského znaménka.

"Jezdíme se jednou ročně spálit k moři, včetně mě, a pak se divíme," říká Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti. - poradnu Jiřího Vorlíčka najdete zde

"Potíž je, že tento druh nádoru patří k nejzrádnějším. Nedá se totiž říct, jakou šanci má člověk, který onemocní. Stane se, že i hrozivě vypadající nádor se bez problémů vyléčí a ten, který vypadá nadějně, skončí smrtí," popisuje onkolog.

Právě rakovina kůže je nejčastějším druhem nádoru na Zlínsku, Olomoucku a v dalších krajích, kde lidé žijí převážně na vesnicích.

Primář onkologického oddělení Baťovy krajské nemocnice ve Zlíně Milan Kohoutek si to vysvětluje takto: "Lidé se tady hodně vystavují slunečnímu záření při práci na zahrádkách."

Na druhou stranu právě lidi na Zlínsku jen málo trápí alergie. Stejně jako Jihočechy. Důvod je podle lékařů jasný: zdravější vzduch.

Přesně to chybí Pražanům. Vzduch, který dýchají, je tak plný prachu a zplodin z aut, že se vyrovná i "černé" Ostravě. V některých místech Prahy je i sedmdesátinásobně víc prachu, než povolují normy. A počet alergiků je tak v Praze dvakrát větší než kdekoliv jinde v Česku. - více zde

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA: Vše o nádorech tlustého střeva a konečníku