Věta „jsi hipster“ většinou nevyzní lichotivě, ale nebojte se půjčit si od...

Věta „jsi hipster“ většinou nevyzní lichotivě, ale nebojte se půjčit si od hipsterů módní prvky. | foto: Playtvak.cz

VIDEO: Hipsteři nevymřeli. Inspiraci u nich najde každý, říká stylistka

  • 8
Slovo „hipster“ se skloňuje tak často, že se z něj stalo klišé. S nadsázkou se říká, že hipstera na pohled těžko odlišíte od bezdomovce. „Zaručeně ho ale poznáte podle iPhonu a sluchátek,“ směje se Gábina Koutská. A radí, co si od subkultury, která vlastně subkulturou není, můžete půjčit do svého šatníku.

Kdo jsou vlastně hipsteři

Pro mladé lidi s liberálními názory a slabostí pro alternativní hudbu, retro prvky v módě a zároveň pokrokové technologie se tenhle termín používá už od konce 90. let. Tehdy většina „hip“ dvacátníků a třicátníků žila v newyorské čtvrti Williamsburg nebo v londýnském Shoreditch.

V posledních letech se termín ujal pro poměrně specifickou skupinu lidí, která si oblíbila flanelky, staré vinyly, nezávislé kapely, produkty Apple, kvalitní kávu a módní restaurace. Hipster z této definice se zajímá o ekologii a o lokální výrobu, pracuje v kreativním oboru, často na volné noze, a ve volném čase vyhledává zatím málo známé DJe, bistra, galerie nebo třeba módní návrháře.

Sociologové se přou o to, zda se vlastně jedná o subkulturu, nebo spíš o skupinu, kterou uměle vytvořili marketéři určitých značek a která nemá žádnou vlastní identitu. Hipsteři se mezi sebou přou o to, jestli jsou, nebo nejsou hipstery, jestli je takové označení uráží a jestli je zastaralé.

Vy si od nich každopádně můžete půjčit pár módních prvků, i když si na škatulky zrovna nepotrpíte. Podívejte se, jak na to:

Základní „hip“ výbava

Pořídit si ji dnes můžete v sekáči, u českého návrháře a samozřejmě i v běžném řetězci – záleží na vašich preferencích. „Patří mezi ně třeba mikina, která by měla být široká a krátká, vypasovaná široká sukně, klobouk, vtipné punčocháče nebo zajímavé boty. Můžou to být tenisky i polobotky, nic nezkazíte těmi na platformě,“ říká stylistka značky ZOOT.

Cheap Monday

Topshop

H&M

Asos

Mužům Gábina Koutská doporučuje kombinaci svetru a úzkých kraťasů nebo džínsů. „Tříčtvrťáky, široké a spadlé kalhoty, kapsáče? Nikdy,“ shrnuje prostě a přidává ještě tip na doplňky: můžou být vintage, nebo tak můžou alespoň vypadat. Klasikou je batoh a kotníkové nebo nazouvací kecky.

Topman

Cheap Monday

Vans

Vrstvením nic nezkazíte

Nebojte se kombinovat zdánlivě nekombinovatelné kusy, jako je vojenská bunda po dědovi, flanelová košile, krajkový top a třeba zajímavé body, radí Gábina. Nemusíte se hlásit ke komunitě hipsterů, abyste byla hip; co ale budete potřebovat v každém případě, jsou kalhoty, které končí u kotníků. Skvěle vypadají s keckami, teniskami i kotníčkovými botami.

Zara

Saint Laurent

Acne Studios

Warehouse

Vrstvit můžou i pánové: třeba džínovou bundu, károvanou košili a pruhované námořnické tričko. „Proužky a kostky k sobě ladí,“ upozorňuje stylistka. K objemnému vršku se nejlépe hodí kalhoty v úzkém střihu. I pánové by měli ukázat kotníky a nemusí se bát ani trendy roztrhaného efektu.

J.Crew

Lee

Zara

Converse