Operace - Ilustrační foto. | foto: Corbis, Profimedia.cz

Na světě je 10 milionů dárců kostní dřeně

Pro pacienty s leukemií je transplantace kostní dřeně často poslední nadějí. Dřeň mohou dostat i díky světovému registru, který eviduje dárce ze 41 zemí. Je v něm už 10 milionů jmen. Na dotazy související s leukemií a kostní dření odpovídá MUDr. Vladimír Koza.

Odpovědi MUDr. Kozy najdete ZDE

MUDr. Vladimír Koza je přednostou Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň a předsedou správní rady Nadace pro transplantace kostní dřeně.

Poslední šance
Nová kostní dřeň nemocnému nahradí zničené krvetvorné buňky. Do organismu navíc často vnáší i novou obranyschopnost proti původní nádorové nemoci.

Transplantaci ale bohužel zatím nemůže podstoupit každý, kdo by ji naléhavě potřeboval. Základní podmínkou je totiž vhodný dárce, tedy člověk, jehož krevní a imunitní buňky mají šanci se s tělem pacienta definitivně spojit.

Mnoho lidí věří, že nejvhodnějším dárcem je příbuzný. Omyl. Záchranu často může přinést dřeň úplně cizího člověka z opačného konce planety. A právě proto existuje mezinárodní registr - lékaři musejí vědět, kde takového dárce najít.

V současné době funguje databáze dárců jako celosvětový počítačový systém, na němž spolupracuje 56 registrů dobrovolných dárců ve 41 zemích světa. Koncem října zaznamenal už desetimiliontého dobrovolného dárce.

Český registr dárců kostní dřeně se do mezinárodního zapojil hned při svém vzniku v roce 1991. Je v něm registrováno 20 tisíc dárců. Celkově má Česká republika ve dvou databázích na 50 tisíc dobrovolníků.