Na strie neexistuje účinná prevence, ani krémy si s již vzniklými jizvičkami...

Na strie neexistuje účinná prevence, ani krémy si s již vzniklými jizvičkami neumějí poradit. | foto: Profimedia.cz

Na strie není účinná prevence. Kůže praská i mladým štíhlým slečnám

  • 166
Strie nebo také pajizévky mohou postihnout každou ženu. Ať již v období puberty, v těhotenství, při prudké změně váhy a nevyhnou se jim ani sportovkyně. Na trhu najdete spoustu krémů a sér slibující zázračné účinky, kosmetické salony chrlí jedno ošetření za druhým. Dají se již vzniklé strie z kůže vymazat? A jak jim vůbec předcházet?

Hodně záleží na kvalitě pokožky, zda se se striemi během života setkáte. Svou roli hraje růst, výkyvy váhy a také stres. Při stresu produkuje organismus kortizol a přepíná se do "nouzového režimu", ve kterém tělo automaticky ukládá tuk mnohem snadněji a ve větší míře. Dochází tak k rychlému přírůstku váhy a objemu v některých partiích a kůže se brání tím, že praská. 

Nejdříve je potřeba si uvědomit, co strie skutečně jsou. Jedná o jizvy na kůži, které se mohou udělat kdekoliv po těle. Pokožka má sice úžasnou vlastnost, že se dokáže rozpínat do neuvěřitelných rozměrů, ale i ona má své hranice. Ty jsou u každé ženy individuální. Jizvičky velmi často postihují ženy v těhotenství.

"Nejvíc roste objem břicha v 8. měsíci," říká dermatoložka Yvonne Bergerová z pražské kliniky BcD Clinic. "Můžeme se bránit prudkému přírůstku váhy, ale v těhotenství to nejde. Nejvíce strií se dělá ke konci, kdy kůže je již napnutá na doraz. Už nemá kam jít, a tak praská, povoluje, a to neovlivníte."

Velmi často se tvoří pajizévky v těhotenství, kdy se kůže na břiše prudce

Nejedná se ale jen o těhotenství, kdy ženy trápí vznikající strie. Tento estetický problém trápí i mladé a štíhlé dívky, zde svou roli hraje růst.

Stejně tak sportovkyně na pajizévky trpí kvůli nárůstu svalové hmoty při intenzivním tréninku. Na toto téma ženy nerady hovoří, jedná se o velmi citlivou záležitost, nicméně může postihnout všechny. Což potvrzuje i příklad modelky Terezy, která nikdy s váhou neměla problémy.

Po celý život zůstává velmi štíhlá, nicméně i ona na svém těle strie najde. "Mám je na stehnech," popisuje vysoká hubená žena. "Jako dítě jsem byla docela malá, ale pak jsem najednou ve dvanácti letech rychle vyrostla." Na druhou stranu měla obrovské štěstí, neboť ani tři těhotenství si na jejím těle nevybrala daň v podobě jizviček na břiše. 

I další modelka popisuje své trápení s popraskanou kůží. "Kvůli výkyvům váhy v pubertě se mi udělaly na stehnech a nejde se jich zbavit," říká Lucie. A takových příkladů najdete spoustu. "Strie trápí i mladé slečny, které jsou jinak téměř dokonalé," potvrzuje doktorka Bergerová, která se problematikou pajizévek intenzivně zabývá. Hodně žen bez rozdílu věku, váhy a počtu dětí trápí praskliny na kůži. Nejčastěji vzniknou v oblasti břicha, boků a stehen, ale najdou se i na paži či ňadrech. 

Vzhledem k tomu, že prasklinky vznikají rychlým roztahováním kůže, lze jim předejít, ale pouze v jednom jediném případě - že se budete bránit prudkému zvýšení váhy. Ale růst či těhotenství ovlivnit nelze. Kosmetické firmy sice produkují nové a nové "zaručeně fungující" krémy, oleje a séra, s jejich skutečnou funkčností lze však polemizovat.

"Účinnost krémů, které rozmělňují kolagen, není tolik vědecky podložená," říká dermatoložka. Zároveň dodává, že prevence proti striím prakticky neexistuje.

Jehličky zmenší strie na minimum

Jizvy i strie dosud šly pouze zesvětlit, a to s pomocí laseru, ale s jejich tvarem a viditelností si nikdo nevěděl rady. Technika a vývoj naštěstí kráčí mílovými kroky kupředu a spolu s tím i naděje pro všechny slečny a dámy, které pajizévky trápí. Tzv. mikrojehličková radiofrekvence si umí poradit i s již vybledlými striemi, na které dosud nebylo žádné řešení. 

"S mikrojehličkovou radiofrekvencí máme zejména u strií a jemné kůže dekoltu výsledky, které zcela předčily naše očekávání," hovoří s nadšením doktorka Bergerová, která speciální přístroj dovezla do Čech z Itálie. "Je to skutečně první metoda, u které mohu garantovat výsledky."

Ačkoliv může ošetření drobnými jehličkami vypadat hrůzostrašně, výsledky stojí za to. Ani bolesti se nemusíte příliš obávat, neboť před samotnou aplikací dostanete znecitlivující mastičku. V čem spočívá revoluční metoda, která na rozdíl od jiných skutečně funguje?

"Úspěch bipolární mikrojehličkové radiofrekvence si vysvětluji tak, že jehličky projedou do požadované hloubky," říká doktorka Bergerová. "Teplo se díky jehličkám vypustí až ve chvíli, kdy jsme v hloubce. Zde dojde ke zkrácení kolagenních vláken, vznikne tunýlek a stáhne s sebou jizvičku. Tímto se strie zmenší na minimum." 

Ovšem ani v tomto případě nelze počítat s naprostým vyhlazením již poškozené kůže. Jak lékařka říká, jizvy a strie patří k neproblematičtější léčbě.

"Vzniklou jizvu již nelze ničím vymazat. Umíme ji vylepšit tak, že bude téměř neviditelná, ale pořád tam bude. Nemohu říct, že vymažuju strie a ony zmizí. Ale dokážu je stáhnout na minimum, a to tak, že u někoho budou téměř neviditelné."