V noci se může obyčejný kašel proměnit v dusivé sevření.

V noci se může obyčejný kašel proměnit v dusivé sevření. | foto: Profimedia.cz

Na strašáka jménem laryngitida otevřete okno

  • 14
Rodiče, kteří u svých dětí alespoň jednou zažili laryngitidu, z ní občas mívají noční můry. Ve většině případů naštěstí tahle nemoc vypadá hrozivěji, než ve skutečnosti je. Na druhé straně by se rozhodně neměla podceňovat.

Většinou má toto virové onemocnění hrtanu velmi výrazné projevy. Dítě propadá záchvatům štěkavého kašle, přičemž příznaky se stupňují hlavně v noci. Nejeden rodič skončil v panice s potomkem na pohotovosti v přesvědčení, že se dusí.

Pomoc, nemůže dýchat!

Podle odborníků však takřka z 99 % probíhá laryngitida bez vážnějšího ohrožení malého pacienta. Ve zbývajícím procentu ale svým nebezpečným průběhem, při němž se podrážděná sliznice zduří a zúží vstup do hrtanu, opravdu může způsobit až udušení. Zmíněné riziko se týká především nemocných v batolecím a předškolním věku, kdy se také laryngitida vyskytuje nejčastěji. Starší děti onemocní méně často, navíc už choroba nebývá provázená dušností.

Vlasta Froňková, matka dvouleté Aničky, dodnes vzpomíná na laryngitidu, jíž její dcera onemocněla v šestnácti měsících: "Mám hrůzu, kdykoliv dnes Anička zakašle," říká. "Tenkrát to přišlo jako blesk z čistého nebe. Nikdy mi nestonala a najednou začala sípat, nemohla pořádně dýchat, v noci kašlala tak, že z toho zvracela. Lékařka mě uklidňovala, že je nastydlá. Jenže tenhle stav trval několik nocí. I přes den chrčela, jako kdyby jí někdo stahoval provaz kolem krku. Po jednom nočním záchvatu kašle jsem s ní skončila na pohotovosti, kde nám dali antibiotika, protože už měla úplně zanícený krk."

Pomůže chladný vzduch

Ve většině případů je ovšem laryngitida způsobená virovou infekcí, takže antibiotika nijak nepomohou. Lékaři mohou předepsat jen kapky proti kašli či kortikoidní čípky coby prevenci proti dušnosti. Hospitalizace v nemocnici bývá spíš výjimkou a obvykle netrvá déle než tři dny.

Odborníci doporučují spíše snažit se dítě uklidnit pochováním, vyprávěním pohádky. Můžete mu podle chuti podávat vlažné tekutiny a pro zmírnění kašle podložit záda polštáři. Při poloze vsedě či polosedě totiž bývají nejlépe zabezpečeny volné dýchací cesty. Rodiče, kteří si s laryngitidou už prožili své, mají v zásobě i vlastní triky, jimiž se nemoc pokoušejí zdolat.

Olga Vacová, matka čtyřletého Martina, který laryngitidami trpí opakovaně, dobře ví, že spíš než jakékoliv léky pomůže silný proud chladného vzduchu. "Protože nás nemoc přepadá obvykle na podzim a na jaře, kdy je venku chladno, ale otevřít okna často nestačí, tak někdy Martina uprostřed noci obléknu a jdeme se procházet kolem domu. A když je hodně unavený, vezmu ho alespoň do auta, otevřu okénka a objedu s ním blok."

Vdechování chladného vzduchu ostatně jako podpůrnou léčbu doporučují i odborníci. Na druhé straně by však rodiče neměli onemocnění podceňovat a v případě jakýchkoliv obav raději vyhledat lékaře. Doktor Jiří Belej, pediatr a alergolog říká: "Důvody, které by měly vést k bezpodmínečně rychlému vyšetření lékařem, jsou vysoká teplota nad 39,5 stupňů, potíže při polykání, vytékání slin z úst a snížená pohyblivost krku."

nezapomínejte na prevenci

Pozor na teplo a sucho – Zvlášť v panelácích a zvlášť v topné sezoně používejte zvlhčovače a zamezte přetápění. Teplo a suchý vzduch zbytečně ještě více dráždí dýchací cesty.

Nekuřte - Nedokážete-li vydržet bez cigarety, choďte alespoň kouřit ven. Kouřením, byť v jiné místnosti, velmi ohrožujete dítě, to s laryngitidou obzvlášť.

I prach může vadit – Utírat prach ani luxovat byste neměli v přítomnosti dítěte. Omezte vystavené předměty, na které může usedat prach. Pozor na koberce a peří.