Dítě - (c) profimedia.cz

Dítě - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Na dětskou horečku zabírá střídání dvou léků

  • 5
Izraelští vědci zjistili, že pro kontrolu horečky u dětí je nejlepší střídat paracetamol s ibuprofenem, respektive léky, které je obsahují. Výsledky studie uveřejnili v časopisu Archives of Pediatric and Adolescent Medicine.

Pro zjištění účinků léků proti horečce (neboli antipyretik) vědci sledovali 464 dětí ve věku od 6 do 36 měsíců.

Děti rozdělili do skupin. První léčili jen paracetamolem, a to každých šest hodin. Druhou jen ibuprofenem - každých osm hodin. A děti z poslední skupiny dostávaly každé čtyři hodiny střídavě jeden anebo druhý lék. Test trval vždy tří dny.

Sledovanými parametry byla tělesná teplota, množství podaných léků proti horečce, doba léčby a počet návštěv na pohotovosti.

Výsledky studie ukázaly, že ve srovnání s ostatními skupinami byla ve skupině s kombinací těchto dvou antipyretik u dětí nižší průměrná tělesná teplota, rychlejší pokles teploty, menší spotřeba léčiv a menší počet ošetřovacích dnů.

Počet návštěv na pohotovosti a komplikací byl ve všech skupinách obdobný.

Když teplota pomáhá
Vědci proto svůj výzkum uzavřeli tím, že kombinace obou léků podávaných střídavě po čtyřech hodinách je při kontrole horečky u dětí více účinná než podávání jen jednoho léku.

"Není rovněž potřeba srážet horečku nebo dokonce zvýšenou teplotu hned, jak se objeví, jde totiž o přirozený způsob, kterým tělo bojuje s infekcemi," doplnil pražský dětský lékař Tomáš Karhan.

Pozor také, oba léky se nesmějí podávat zároveň ve stejný okamžik ani častěji, než zní doporučení, pak by hrozilo předávkování.

Trochu jiná je ovšem situace u dětí, které trpí takzvanými febrilními křečemi. To jsou záškuby těla, trvající několik sekund, ale i několik minut. Týkají se dětí mezi devíti měsíci a pěti lety, přičemž nejčastěji postihují děti kolem půldruhéhu roku.

Kdo někdy viděl své dítě v podobném stavu, snaží se situaci příště raději předejít. Rodiče těchto dětí vědí, že musejí dávat léky proti horečce už při mírném zvýšení teploty. Křeče se totiž objevují, když teplota začne rychle stoupat.

Navíc je nutné podat diazepam, ať už ve formě tablety nebo gelu, který se zavádí do konečníku. Tam se totiž lék rychleji vstřebává. Pokud se u dítěte tyto křeče objevily poprvé nebo trvaly několik minut, měli by rodiče vyrazit k lékaři.