Kartáčkem byste si měli čistit zuby alespoň tři minuty (ilustrační fotografie)

Kartáčkem byste si měli čistit zuby alespoň tři minuty (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Na čisté zuby jen kartáček nestačí. Pomohou nitě i speciální parátka

  • 3
Zubní kartáčky patří k samozřejmé výbavě v každé koupelně. K dokonalému vyčištění zubů ale nestačí, občas je potřeba sáhnout i po dalších pomůckách. Mikrobiální povlak i zbytky jídla pomohou z chrupu dokonale odstranit mezizubní kartáčky, zubní nitě nebo speciální párátka.

K čištění zubů můžeme samozřejmě použít i elektrický zubní kartáček. Pro čištění s jeho pomocí však platí stejná pravidla jako pro kartáček klasický.

"Žádná firma ještě nevyrobila kartáček, který by chrup vyčistil bez přispění lidské ruky, automaticky po stisknutí tlačítka nebo na povel," upozorňuje Ladislav Korbel v knize Každý může mít krásné a zdravé zuby.

Elektrické kartáčky ale mají podle něho i své výhody, hlavně konstantní pohyb vláken nebo celé hlavice kartáčku.

Po vyčištění chrupu klasickým nebo elektrickým kartáčkem ale podle odborníků ústní hygiena nekončí. Na řadu přicházejí další pomocníci.

Bez niti to nejde

K vyčištění mezizubních prostor dobře poslouží zubní vlákno, tedy silnější nit složená z tenkých vláken, někdy voskovaná. "Zvlášť u dětí a mladých lidí je kombinace klasického zubního kartáčku s dentální nití velmi dobrá pro provádění ústní hygieny," doplnil Korbel.

Jak správně čistit zuby nití

Podle něj by každý měl umět vyčistit mezizubní prostor dentální nití, která je vedle klasického kartáčku základním prostředkem k odstraňování mikrobiálního povlaku zubů.

Další na řadě jsou mezizubní kartáčky. Ty slouží k vyčištění například štěrbin mezi zuby či mezi můstkem a dásní. Existují dva druhy těchto pomůcek, jednosvazkové a spirálové. Prvně jmenované lze podle Korbela doporučit do všech míst v ústní dutině a dají se s nimi čistit i zadní plochy posledních stoliček.

Spirálové kartáčky se musí používat opatrně. "Je třeba se vyvarovat možného poranění dásně kovovým jádrem," připomíná odborník na ústní hygienu ve své knize. Proto se zavádí mezi zuby tak, aby nesměřovaly proti dásni, tedy v horní čelisti směrem dolů a v dolní směrem nahoru.

Pokud se podaří dostat se s mezizubním kartáčkem na druhou stranu zubu, pak místo čistíme pilovitým pohybem. Vhodné mezizubní prostory pro užití těchto kartáčků se u většiny lidí vytvářejí s přibývajícím věkem.

I jednosvazkové kartáčky lze používat podle stejných pravidel. Mezizubní kartáčky se používají až po vyčištění chrupu klasickým kartáčkem a už na ně nenanášíme pastu.

Pomůcky na čištění zubů

Klasická párátka nepomohou

Další pomůckou, která nám pomůže ke zdravějšímu chrupu, je speciální párátko. Klasická nejsou k čištění mezizubních prostor vhodná. Jsou příliš hrubě opracovaná a snadno se lámou.

Správné zubní párátko by mělo mít trojúhelníkový nebo kruhový průřez, musí být pevné a dobře opracované, aby nezraňovalo dáseň. Toto párátko slouží hlavně k masírování zanícených dásní.

Masírováním totiž urychlíme proudění krve v dásni a tím i odplavování škodlivin. Párátko zavádíme mezi zuby a dáseň jím několikrát stiskneme.

K masírování dásní lze pak použít i stimulátor dásně či ústní sprchu, takzvaný irigátor.

Čištění zubů mezizubním kartáčkem

Správná ústní hygiena trvá i dvacet minut

Korbel připomíná, že pro důkladné vyčištění chrupu je třeba čistit minimálně tři minuty. Pro ty, kteří trpí parodontitidou, se doporučuje pět minut.

Při použití zubního vlákna, mezizubních kartáčků a párátka se ale čas na ústní hygienu protáhne až na 20 minut denně.

,