Ona
Na chřipku vám pomohou jiné léky než na virózu

Na chřipku vám pomohou jiné léky než na virózu | foto: Profimedia.cz

Na chřipku potřebujete jiné zbraně než na nachlazení

  • 54
K lékaři není nutné běžet pokaždé, když se rtuť vyšplhá na 38 stupňů Celsia. Teplotu a nachlazení lze obvykle léčit doma. Většina lidí tuší, že na chřipku pomůže paralen nebo aspirin. Ale existují i jiná léčiva, respektive účinné látky, a navíc se dají koupit pod různými obchodními názvy.

Ještě složitější je pak rozpoznat to, co vás vlastně trápí. Pokud totiž mluvíte o chřipce, myslíte pravděpodobně virózu čili poměrně banální nemoc doprovázející nachlazení nebo střevní potíže. Opravdová chřipka vyžaduje zase trochu jiné zbraně.

Co dělat při zvýšené teplotě?

Při rozhodování, který lék koupíte, se řiďte účinnou látkou. Ta totiž rozhoduje o tom, jak bude lék působit. Tak například zřejmě nejznámější lék Paralen obsahuje účinnou látku s podobným názvem - paracetamol.

Najdete ji i v lécích Panadol, ale i třeba v Benuronu nebo Mexalenu. Jaký je mezi nimi rozdíl? Pokud obsahují stejné množství účinné látky, tak žádný. Je to stejné, jako když si v obchodě vybíráte eidam od různých výrobců. Všechny léky s obsahem paracetamolu stejně dobře snižují teplotu a působí proti bolesti.

Jejich výhodou je i to, že tolik nedráždí žaludek. Mohou ji tak třeba ve formě sirupu užívat i děti. Při běžných virózách, jako je nachlazení a rýma, které doprovází teplota, jsou léky s obsahem paracetamolu nejvhodnější. Pozor musí dát pacienti s jaterním onemocněním.

Co užívat při chřipce?

Pokud však máte opravdovou chřipku a souvisící bolesti hlavy a celého těla jsou větší, pak sáhněte raději po lécích, v nichž je jako látka tlumící bolest a zároveň snižující teplotu obsažen ibuprofen. Na trhu jsou například léky Brufen, Ibalgin či Nurofen. Stejná účinná látka je i v Modafenu (v současné době se lékárníci přou, zda ho lze volně prodávat).

Ten však navíc obsahuje také složku (pseudoefedrin) snižující pocit ucpaného nosu, protože potlačuje otok sliznic. Při chřipce většina lidí ucpaný nos nemá, proto stačí sáhnout po preparátech, které obsahují jen ibuprofen. Výhodou bude i to, že jsou levnější.

Látka ibuprofen má oproti paracetamolu protizánětlivé účinky, na rozdíl od paracetamolu však dráždí žaludek a trávicí ústrojí. Nemocní by ho tedy měli polykat po jídle a neměli by ho užívat zbytečně dlouho ve velkých dávkách.

Ibuprofen si také více než paracetamol umí poradit například i se záněty kloubů, jejichž bolest také tlumí. Teplotu, bolest a záněty snižuje i kyselina acetylsalicylová, kterou najdete například v lécích Aspirin nebo Acylpyrin.

I ta ovšem může negativně působit na sliznici žaludku, která po jejím požití může v krajním případě krvácet.

Navíc ji nikdy nesmějí užívat děti do 16 let, kterým hrozí nebezpečný Reyův syndrom.

Co dělat při rýmě a kašli?

Při teplotě spojené s rýmou a ucpaným nosem je na místě zvolit například kombinovaná léčiva Coldrex Hot Rem (nápojové sáčky) nebo Paralen Plus nebo Panadol Plus Grip. Jak se tyto léky liší?

V prvním, který existuje i ve formě sáčků s rozpustným obsahem, je kromě paracetamolu také vitamin C a fenyelfrin. Ten pomůže podobně jako pseudoefedrin od ucpaného nosu.

Panadol Plus Grip díky této látce také umí kromě teploty snížit otok v nose. Stejně jako Paralen Plus, který obsahuje ještě i dextromorfan tlumící kašel.

Ještě lepší a účinnější bude sáhnout jen po kapkách na rýmu (jejich účinek se od sebe nijak zásadně neliší).

Pozor však u přípravků na tlumení kašle, nechte si poradit v lékárně. Je rozdíl, zda potřebujete kašel tlumit, či naopak podpořit jeho vykašlávání. Rozhodně nelze tyto látky kombinovat, protože by účinkovaly proti sobě.

Odborná spolupráce: Aleš Krebs, mluvčí České lékárnické komory