Ona

Na chloupky s laserem

- Před létem každoročně vrcholí nelítostný ženský boj s nežádoucím porostem na vybraných partiích těla. Plavky a letní móda totiž neznají slitování - odhalí vše, co v jiných ročních obdobích zůstává skryto zvědavým očím.

Problémy s ochlupením, které nutí ženy navštívit ordinaci dermatologa, mohou způsobit hormony stejně jako nešetrné mechanické metody. Třebaže vám to nepotvrdí žádná fundovaná vědecká studie, pouhá zkušenost vás přesvědčí, že na místech, která oholíte, vyrostou posléze chloupky mnohem silnější a vitálnější, než byly ty původní.
"Ještě nepříjemnějším původcem potíží jsou hormony," soudí dermatoložka Karolína Kykalová z pražského Ústavu lékařské kosmetiky. "Hormonální poruchy vyžadují důkladné vyšetření, protože dokáží u žen způsobit ochlupení mužského typu, tedy na bradě, tvářích, horním rtu, hrudníku, na břiše i prsních bradavkách."

Od žiletky po laser
Do boje proti nežádoucímu ochlupení lze vytáhnout různé zbraně podle toho, zda chcete odstranit ochlupení dočasně, nebo s ním zatočit na delší čas. Pro depilaci, tedy krátkodobý efekt, se hodí obyčejná nebo elektrická pinzeta, působení studených a teplých vosků, přístroje různých značek a depilační krémy. Exoticky se tvářící orientální depilace má obsahovat zázračné přísady zpomalující růst chloupků. Ty, které ji vyzkoušely, však onen zázrak přirovnávají k běžné depilaci vosky. Dlouhodobý epilační účinek měla až donedávna pouze elektrická jehla. K vlasovému váčku se pustil vysokofrekvenční proud a chloupek pak bez problémů vytáhla pinzeta. Nově však můžete zvolit i zbraň podstatně většího kalibru: laser. Laserová metoda epilace se ve světě využívá asi pět let, v našich končinách zhruba rok.

Světlá pleť je výhodou
Laserová terapie řeší problémy nežádoucího ochlupení na všech partiích těla s výjimkou řas. Těžko však najdete ženu, která by se chtěla zbavit této půvabné ozdoby. Při výkonu lékař zvolí příslušnou vlnovou délku laserového paprsku, ideální pro likvidaci tmavého barviva melaninu, obsaženého v chloupku i cibulce. Světlo se změní v teplo, jež zničí buňky ochlupení i okolní zárodečné centrum. Odborně se tomuto postupu říká selektivní fototermolýza. Při samotném zásahu můžete pocítit teplo až palčivost nebo slabou bolest, to závisí na vaší citlivosti. Nepříjemné pocity může zvýšit působení laseru na opálenou pokožku. Ideální je tedy velmi světlá pleť porostlá tmavými chloupky, které laser zlikviduje za několik sezení. Část klientely laserové terapie tvoří i muži. Nejčastěji se chtějí zbavit přebujelého ochlupení na zádech a na břiše, cyklisté zase potřebují k dosažení aerodymanického tvaru hladké nohy. Pro jiné laser znamená šanci zbavit se odvěkého mužského problému - totiž každodenního holení.

Jak se chovat před laserovou terapií
- před ošetřením se několik týdnů neopalujte
- pět až osm týdnů před zásahem nesmíte chloupky vytrhávat
- můžete je však holit, stříhat, odbarvovat a odstraňovat depilačními krémy


Po ošetření laserem
- zarudlá místa, malé stroupky či puchýře na opálené pleti ošetřete po zásahu podle pokynů lékaře
- na zarudlá místa přikládejte led, natřete je speciální mastí nebo pleťovým mlékem
- make-up použijte až dvě hodiny po terapii

Léto, plavky a šaty bez rukávů žádají zatočit minimálně s porostem v podpaží, a to nejen u manekýnek.