Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mýty o tamponech: způsobují vznik infekce a nehodí se pro panny

  • 29
Tampony nemohu používat v noci a navíc vysušují sliznici. To jsou dva z častých mýtů, které používání menstruačních tamponů provázejí. Gynekoložky tvrdí, že je čistě na každé ženě, zda jí vyhovují víc než například vložky.

Tampony není dobré používat při menstruaci každý den

Tampony je možné používat každý den, a to i po celou dobu krvácení. "Dostatečnou absorpci menstruační krve zajišťují různé velikosti v závislosti na intenzitě krvácení," říká gynekoložka Dagmar Makalová.

Tampony způsobují vznik infekce

Alternativy

Při menstruaci mají ženy na výběr z několika variant:
* vložky
* tampony
* menstruační kalíšek
* eko-vložky
* mořská houba

Z tamponu samotného se podle lékařek infekcí nenakazíte. Dnes se vyrábějí z materiálů, které nepodporují množení bakterií.

"Nezřídka se ale stane, že žena nebo dívka zapomenou tampon vyjmout a na tuto skutečnost je upozorní až po několika dnech nepříjemný zápach. Ani tehdy není po odstranění tamponu zvýšené riziko zánětu pochvy. Vlastní obranné mechanismy obvykle dokáží stav upravit velmi rychle," tvrdí Makalová.

Tampon je nevhodné používat na noc

V noci je krvácení obvykle slabší, je možné proto ponechat zavedený tampon bez výměny po celou dobu spánku. Je ale nutné ho vyměnit ihned po probuzení.

Tampony po nasáknutí blokují odtok tekutiny

Tampon menstruační krev nasává. Nepůsobí tedy jako jakási zátka. Když dosáhne maxima své absorpční kapacity, může krev volně protékat. "Při běžném používání a výměně po několika hodinách k ničemu takovému nedochází," dodává gynekoložka Alena Hujová.

Ilustrační foto

S tamponem se mohu koupat i při silném krvácení

Koupání s tamponem je vhodné spíš při slabším krvácení. "V období silného krvácení se koupání nedoporučuje pro možnost zavlečení infekce z vody do dělohy, kde je díky odloučené sliznici ranná plocha," upozorňuje Makalová. Tomuto ani tampon nedokáže zabránit. "Při koupání se tampon nasákne částečně i vodou, musí se proto měnit častěji," doporučuje Hujová.

Panny nemohou používat tampony

"Dívky, které ještě neměly pohlavní styk, tampon odpovídající velikosti používat mohou, pokud nemají problém se zaváděním," říká Hujová.

Tampony vysušují sliznici, což pak může mít negativní vliv i při sexu

Jak sám název praví, menstruační tampon je určen pro použití při krvácení, kdy absorbuje menstruační tekutinu. "Není opodstatněné ho zavádět mimo krvácení. Tehdy opravdu může zbytečně absorbovat fyziologický poševní sekret, který vytváří ochranný film na povrchu sliznice pochvy," vysvětluje Makalová.

Ilustrační foto

Používání vložek je zdravější než tamponů

Podle Aleny Hujové je takové tvrzení nesmyslné. "Každá žena ať použije, co jí lépe vyhovuje." Záleží tedy na individuálním pocitu. Mnoho žen také obě menstruační pomůcky kombinuje.

Při používání tamponu riskuji, že mě potká syndrom toxického šoku (TSS)

TSS je velmi vzácné, ale závažné toxické onemocnění, které se může objevit u mužů, žen i dětí a může vás ohrožovat na životě. Přibližně polovina všech případů připadá na menstruující ženy a dívky. Způsobují ho bakteriální toxiny organismu, které se v lidském organismu běžně vyskytují. Průvodními znaky TSS jsou horečka (39 °C a vyšší), zvracení, průjem, bolest hlavy a krku, závratě, bolest svalů, případně vyrážka jako po spálení sluncem.

"Syndrom toxického šoku je stav velmi vzácný, obvykle je podmíněn velmi špatným stavem imunity organismu a v současné době lze uvažovat o tom, že pokud k TSS u ženy dojde, může být použití tamponu jen náhodnou koincidencí," uvádí na pravou míru Makalová.