Rakovinné buňky (ilustrační fotografie)

Rakovinné buňky (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Pět mýtů o rakovině, kterým byste měli přestat věřit

  • 85
Rakovina neboli nádorové onemocnění stále patří mezi děsivé tabu, o kterém se šeptá spousta mýtů a polopravd. Pojďme se podívat na některé z nich.

Rakovina není jen jedna nemoc, ale celá skupina chorob, jejichž společným znakem je nekontrolovatelný růst zhoubných buněk. Ročně u nás onemocní rakovinou až 80 tisíc lidí, za život se s ní setká každý třetí obyvatel Česka. 

Úspěšnost léčby se však neustále zvyšuje. Důležitá je podle odborníků včasná diagnóza nemoci a také prevence.

„V letní sezoně jsou aktuální rizika nádorů kůže. Pokud je někdo světlejší pleti, má senzitivní kůži a neměl by se tedy slunit, respektive by měl používat vysoký faktor UV ochrany a zakrývat se volnými oděvy,“ uvedla internistka Michaela Štěpánová z Lékařského domu Praha 7.

Potraviny, které berou energii

Přehled jídel a potravin, po kterých se lidé často cítí unavení

Ilustrační snímek

Před nádorovými onemocněními a to nejen zažívacího traktu je důležitou prevencí zdravá strava. Tedy hodně vlákniny, jen minimum uzenin (podle lékařky si je můžeme dopřát spíš výjimečně na chuť), jíst pouze čerstvou stravu, snažit se o maximum esenciálních mastných kyselin, hledat čerstvou zeleninu a ovoce, které je u nás v létě vždy dostupnější a využívat také probiotika, která pomáhají i naší imunitě.

Doktorka Štěpánová dále jako prevenci proti rakovině doporučuje nevystavovat se zbytečným rizikům, některá povolání lze například vykonávat pouze několik let vzhledem k prašnosti prostředí, styku s těžkými kovy, inhalačními toxiny a podobně. Snažit se o to být psychicky v pohodě.

„Dostatek duševní energie a pohody má opět zpětně zázračný vliv na imunitu organismu. Naše emoce souvisí s imunitou,“ dodala doktorka Štěpánová.

I přesto, že prevenci rakoviny máme tendenci podceňovat, o jejích příčinách kolují mezi veřejností často mýty a polopravdy. Které to jsou?

Mobily a umělá sladidla způsobují rakovinu

„I přesto, že máte e-mailovou schránku zahlcenou poplašnými řetězovými e-maily, v současnosti neexistují žádné důkazy, že by mobily či umělá sladidla měly spojitost s rakovinou u lidí,“ uvedl pro server womenshealthmag.com onkolog Jack Jacoub z Memorial Care Cancer Institute z Orange Coast Memorial Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii.

S tím souhlasí i lékařka Štěpánová. „Vliv mobilních telefonů a moderní techniky na vznik zhoubných nádorů dodnes nikdo spolehlivě neprokázal, samozřejmě ani nelze tento fakt vyvrátit a může se nám jevit jako pravděpodobný, ale to nám poví další čas.“

A dodala, že stejně tak se prokázal zhoubný vliv radioaktivity na naše tělo (dnes známe onemocnění krve, různé typy lymfomů a leukemií, nádoru štítné žlázy). Jinak zaměřená cílená radioakivita nám pomáhá maligní nádory vyléčit, a stejně tak chemoterapie.

„V různý čas může stejná látka být pro naše tělo vrcholně nebezpečná a jindy nám ho pomůže zachránit, i tohle je důležitý fakt,“ řekla dále Štěpánová a ke spojitosti umělých sladidel a rakoviny uvedla, že Aspartam jako umělé sladidlo je ve své podstatě původně vyvinutá bojová chemická látka, což se dnes všeobecně ví. O vlivu různých umělých sladidel a obávaných éček, kdy běžný spotřebitel neví, co se za nimi skrývá, zda vítaný vitamin C jako antioxidant, nebo benzoan sodný proti plísni či fosforečnany, se stále diskutuje.

Odkud tedy pocházejí poplašné zprávy o rakovině a umělých sladidlech? V 70. letech vědecká studie na zvířatech ukázala spojitost mezi umělými sladidly a rakovinou, ale podle National Cancer Institute se stejná zjištění nevztahují na lidi.

A i když některé studie ukázaly spojitost mezi mobilními telefony a rakovinou mozku, další studie nic podobného neprokázaly. Podle společností Food and Drug Administration a World Health Organization neexistuje dostatek důkazů, které by potvrdily zdraví škodlivé účinky mobilních telefonů.

Lidé s tmavší pletí nemohou dostat rakovinu kůže

Varování lékařky

Za nárůst rakoviny kůže může opalování v soláriu i časté spálení

Opalovací krémy použijte několikrát denně. Po cca dvou hodinách jejich účinnost

Tento mýtus je kupodivu velmi rozšířený a bohužel mu často věří i jedinci s tmavší pokožkou. Pravdou je, že světlá pleť zvyšuje riziko rozvinutí smrtelného melanomu a dalších typů rakoviny kůže. Ale podle doktora Joshua Foxe, ředitele Advanced Dermatology, P.C. v New Yorku, žádný odstín pleti vás neučiní imunním vůči tomuto onemocnění.

S tímto tvrzením souhlasí i dermatolog Miloš Kravciv. „Barva kůže nemá vliv na ohrožení rakovinou kůže, spíše u lidí s tmavou pletí je vyšší výskyt některých forem melanomů, například v oblasti pod nehty,“ uvedl lékař.

Nadváha negativně ovlivňuje jen srdce

Podle American Cancer Society nadměrné kilogramy přispívají dokonce k jednomu z pěti úmrtí na rakovinu. Nadváha zvyšuje mimo jiné riziko rakoviny tlustého střeva, rakoviny ledvin, slinivky, močového měchýře, štítné žlázy a rakoviny prostaty. Kilogramy navíc mohou také zhoršit vaši prognózu, pokud rakovinou onemocníte.

Doctor Jacoub vysvětlil, že zánět způsobený nadměrným tukem může přeměnit normální buňky na rakovinové tím, že pozmění jejich DNA.

Obezita jde navíc často ruku v ruce se stravou bohatou na škodlivé tuky a naopak chudou na ovoce a zeleninu, které snižují riziko rakoviny, vysvětlil doktor Scott Shelfo, ředitel urologie z Cancer Treatment Centers of America ze Southeastern v Atlantě.

Rakovina se nemůže rozšířit z člověka na člověka

Ne nebojte se, rakovina opravdu není nakažlivá a nemůžete ji dostat od pacienta, který rakovinou trpí. Nicméně některé viry, které způsobují rakovinu, jsou rozhodně přenosné z člověka na člověka.

Rakovina se mi několikrát vrátila

V devíti se mi udělala boule na krku, popisuje čtenářka svůj boj s nemocí

Čtenářka Alena se svým pejskem

Doktor Robert Haddad z onkologického oddělení na Dana-Farber Cancer Institute v Bostonu sdělil, že za poslední desetiletí se dramaticky změnil typ lidí, kteří onemocní rakovinu úst a hltanu.

Tyto druhy rakoviny byly dříve vyhrazené pro starší kuřáky a těžké alkoholiky, ale v současnosti je až 70 procent těchto typů rakoviny přisuzováno HPV (lidský papillomavirus) infekci. Tento nebezpečný virus se přenáší při orálním sexu a může způsobit rakovinu o několik let později (více jsme o problému psali zde).

Lehké opálení vás ochrání před rakovinou kůže

Mnoho lidí se před dovolenou u moře chodí předopalovávat do solária nebo se snaží trochu opálit na zahradě s domněním, že tak sníží riziko spálení od slunce a tedy i riziko rakoviny kůže.

Podle doktora Foxe však nic jako zdravé opálení neexistuje a pokožka ztmavená UV paprsky, ať už od slunce nebo od solária, je již poškozená a riziko rakoviny kůže se tak zvyšuje. Podle Centers for Disease Control and Prevention navíc lehké opálení poskytuje jen velmi malou ochranu před sluncem, jež odpovídá SPF 3. Podle Foxe už jen jedno spálení na slunci zvyšuje riziko smrtelného melanonu.

Podle doktora Kravciva z Lékařského domu Praha 7 jemné opálení od slunce z dlouhodobého hlediska nepřispívá ke vzniku rakoviny kůže. „Daleko větší roli hraje opakované nárazové spálení kůže na slunci,“ uvedl doktor Kravciv.

, pro iDNES.cz