Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět mýtů o dětském zdraví: z tloušťky váš potomek vyroste

  • 42
Věříte, že mléčný chrup není třeba čistit, protože stejně vypadne, že bylinky nemají vedlejší účinky a vody můžete denně vypít neomezené množství? To všechno jsou velké omyly. Páteční magazín MF DNES Rodina shromáždil 5 nejčastějších mýtů, které kolují o zdraví dětí.

1. Nejvíc tepla uniká hlavou

Neexistuje důvod, proč by se zrovna hlavou mělo ztrácet více tepla než jinými částmi těla. Nosit v zimě čepici je tedy stejně důležité jako šálu či rukavice.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

A víte, jaké mýty kolují o zdraví dospělých? Seznam deseti nejčastějších omylů najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina spolu s tématem, jaké dárky pod stromeček letos letí u dětí i dospělých.

Titulka Rodina DNES č. 46

2. Mléčné zuby se nemusejí čistit

Omyl! Mléčné zuby se můžou zkazit stejně jako ty trvalé a v případě kazu je často nutné je vytrhnout, což může ovlivnit prořezávání stálých zubů.

3. Spolknutá žvýkačka zůstane v břiše

Kdepak! S náhodně spolknutou žvýkačkou si žaludek poradí a odešle ji do trávicího ústrojí, kterým se žvýkačka dostane ven z těla jako jiné potraviny. Přesto je dobré vést děti k tomu, aby žvýkačku vyplivovaly.

4. Z tloušťky dítě vyroste

Tohle možná platí o plně kojeném miminku, ale u batolete nebo předškoláka může podobné utěšování skončit špatně. Více než polovina obézních dětí se potýká s tloušťkou i v dospělosti, a tak je třeba problémy řešit hned.

5. Když zašilháš, zůstane ti to

Rodiče takhle kárají děti, které se pitvoří, ovšem jejich varování nemá pravdivý základ. Dětské oko se po krátkém zašilhání vrátí do původního stavu. Naopak, pokud dítě šilhá trvale, je nutné to řešit s lékařem okamžitě.