Mužům nebezpečně ubývá spermií

  • 17
Vajíčko oplodní vždy jen jedna spermie. Musí však soutěžit s milionem jiných. Konkurence je nezbytná. Pokud je spermií málo, do cíle nedorazí žádná. Přitom každá životaschopná spermie bude možná brzy malý poklad.

Za posledních sedmdesát let totiž poklesla u mužů tvorba těchto zárodečných buněk na čtvrtinu.

V roce 1930 měli průměrně sto milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu. Nyní už jen kolem 25 milionů.

Proč? To není zcela jasné. "Určitě na tom má svůj podíl znečištění životního prostředí takovými látkami, jako jsou bifenyly, estrogeny či pesticidy. Kromě toho mnoho mužů má špatně sestouplá varlata nebo rozšíření žilní pleteně v semenném provazci," říká androlog Vladimír Sobotka.

Spermie jsou velmi citlivé na teplotu - s každým stupněm Celsia rychle ubývají. Někdy jsou proto v podezření těsné džíny, které si muži zvykli nosit.

"Obliba těsného oblečení neplodnost asi nezpůsobuje, může ji však zhoršit. Stejně tak svým pacientům, kteří trpí těmito problémy, nedoporučuji návštěvu sauny nebo koupání v horké vodě," říká androlog Karel Kočí.

Vítězná spermie musí mít kolegyně
Muži se nyní nebezpečně blíží k samé hranici plodnosti. "K oplození vajíčka musí být alespoň dvacet milionů spermií v jednom mililitru spermatu. Když je jich míň, není pravděpodobné, že se mezi nimi najde vynikající jedinec, který dokáže prorazit všechny bariéry. A to ještě alespoň polovina spermií musí být normálně pohyblivá, což také nebývá pravidlem," vysvětluje Sobotka.

Jak spermie ubývají, mají muži čím dál větší podíl na problémech s početím. "Před patnácti lety se mělo za to, že příčina nechtěné bezdětnosti je převážně na straně žen. Dnes už je tomu naopak," uvádí Sobotka.

Naštěstí moderní medicína alespoň některým takto postiženým párům nabízí řešení. Lékařům dnes stačí, když získají jednu jedinou spermii s normální genetickou informací. Mohou ji najít v tkáni varlete či nadvarlete a ani nemusí být zralá. Pomocí jehly desetkrát tenčí než vlas ji pak vsunou v laboratoři do vajíčka.

Naděje za deset tisíc
Tento výkon je leckdy jedinou šancí na cestě k vlastnímu dítěti, přesto jej pojišťovny nehradí. Páry musí zaplatit zhruba deset tisíc korun za pokus. Pokud muž netvoří vůbec žádné spermie, je jedinou možností použít darované zárodečné buňky. Dárci jsou mladí zdraví muži.

Většinou se předpokládá, že budou mít alespoň střední vzdělání. Velká část z nich pochází z řad vysokoškolských studentů. Za sperma dostávají spíše symbolickou odměnu ve výši 500 korun.

Léčený pár si může do určité míry vybrat, jaké fyzické rysy dárce preferuje - například výšku, barvu vlasů, barvu očí. Dárcovství je však zcela anonymní - dárce ani neví, zda jeho sperma bylo použito, a potenciální rodiče totožnost dárce také neznají.