Ona
Systém vyšetření pomocí sms se turnovské nemocnici osvědčil. Ilustrační foto.

Systém vyšetření pomocí sms se turnovské nemocnici osvědčil. Ilustrační foto.

Muži s rakovinou zachránila život SMS

  • 11
Chcete vědět, zda vám hrozí rakovina? Stačí odpovědět na několik otázek, odeslat esemesku ze svého mobilu do lékařského centra a čekat. Zpátky přijde výsledek, jestli jste zdraví, anebo máte urychleně vyhledat lékaře. Jednomu muži už projekt turnovské nemocnice pomohl zachránit život.

ČTĚTE TAKÉ:
Na riziko rakoviny upozorní pacienta SMS

Milan Brunclík z Turnova snil o tom, že jednou přijde na nápad, díky němuž moderní technika pomůže zachraňovat lidské životy. Před dvěma lety ho dostal a letos na  podzim si sen splnil. Vymyslel způsob, jak může mobil posloužit při odhalení rakoviny.

Princip je jednoduchý. Lidé odpovědí na osm otázek. Například: Vyskytlo se u někoho z vašich příbuzných nádorové onemocnění? Kouřil jste či pobýval v zakouřených prostorách? Objevila se u vás přítomnost krve v moči?

Řadu čísel, která jim z testu vyjde, odešlou jako SMS za běžný poplatek do nemocnice. Zpět jim pak přijde upozornění, zda jim hrozí nádorového onemocnění a měli by vyhledat lékaře, anebo jsou zdraví. Odpovědi na otázky vyhodnocuje podle tabulky počítač, na jehož výsledky dohlíží lékař.

Právě takhle vypadá unikátní projekt, který od podzimu zkouší turnovská nemocnice. Zatím jej využilo přes dvě stě lidí.

"Odpovědělo nám mezi šedesáti a sedmdesáti procenty lidí, kteří by mohli být ohroženi onkologickými chorobami. Do turnovské nemocnice pak přišlo na kontrolu čtrnáct lidí, kteří se odvolávali na náš projekt. U jednoho z nich lékaři skutečně objevili nádor," vysvětlil autor nápadu Brunclík.

„Nádor jsme mu odoperovali. Nezjistili jsme žádné metastázy, takže díky tomu má muž velkou šanci na uzdravení,“ uvedl Ivan Kolombo, šéf urologie turnovské nemocnice.

V příštím roce by měl projekt fungovat v celém Libereckém kraji. A do budoucna jej chtějí tvůrci rozšířit na celé Česko.

"Chceme, aby dotazníky vycházely v denním tisku, v televizním vysílání, na internetu a mohl si je kdokoli vyplnit," upozornil Brunclík.

Dotazníky na některé choroby navíc nebudou jen slovní, ale objeví se u nich i obrázek."Ukážeme jim, jak může vypadat například rakovina kůže, aby si to uměli představit a mohli zkontrolovat, zda nemají podobné příznaky," podotkl.

S prvními výsledky "varovných SMS" je spokojený i šéf urologie chirurgického oddělení turnovské nemocnice Ivan Kolombo. "Je vidět, že to funguje. Když se na nemoc přijde včas, šance na vyléčení je mnohem větší," zdůraznil lékař.