Mozek má část odpovídající za smysl pro humor

Lidský mozek má pravděpodobně část specializovanou na vnímání humoru. K tomuto poznatku, který by údajně mohl vysvětlit, proč někteří pacienti po mozkové mrtvici ztrácejí původní smysl pro humor, došla výzkumná skupina Deana Shibaty z Rochesterské univerzity. "Malá část čelního laloku zřejmě rozhoduje o tom, zda jsme schopni rozpoznat vtip. Navzdory teoriím zůstává účel smíchu a humoru neznámý. Víme však, že smysl pro humor je klíčová stránka našich osobností a že může mít zásadní význam pro vyrovnání negativních pocitů, jako je strach," tvrdí Shibata.

O poznatku, k němuž dospěl s kolegy, informoval na výroční schůzi americké radiologické společnosti. Domnívá se, že podaří- li se pochopit fyziologický původ kladných pocitů, bude pak možné lépe porozumět i negativním emocím. "Snímky mozkové aktivity budou možná v budoucnu rutinní pomůckou psychiatrů, zvláště těch, kdo se zabývají depresí, již často provází ztráta smyslu pro humor," dodal Shibata.

Výsledek výzkumu pomáhá vysvětlit, proč je často u lidí, kteří prodělali mozkovou mrtvici a mají poškozenou čelní partii mozku, pozorována změna osobnosti. V této časti mozku se rozhoduje o našich pocitech a o vnímání budoucnosti.