Mozek - (c) profimedia.cz/corbis

Mozek - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mozek lze trénovat jako sval

  • 9
Lidský mozek váží nejvýš jeden a půl kila. Je to asi nejsložitější známá hmota. Čím usilovněji jej vědci zkoumají, tím víc otázek se vynořuje. Jedno však vědí jistě. Úroveň svých duševních schopností může každý zlepšovat. UVNITŘ: 16 RAD PRO MOZEK

PŘEPLNĚNÝ MOZEK A ALZHEIMEROVA NEMOC

Věře Jílkové z Prahy je dvaaosmdesát let. Chodí s francouzskou holí, ale jinak má život pod kontrolou.

Většina jejích vrstevníků je závislá na okolí a má pocit, že světu už nerozumí. Duševní svěžest paní Věry však nepřišla z nebe, ale je za ní usilovná práce.

Žena čte ve třech cizích jazycích a nevynechá žádnou příležitost k cizojazyčné konverzaci. Jednou týdně chodí na kurz trénování paměti, a co víc, navštěvuje rovnou jeho anglickou variantu s lidmi o dvě, tři generace mladšími.

Mozek se dá posilovat
Paní Věra je názorným dokladem toho, že mozek se dá trénovat. Odborníci vědí, že při učení se mozková tkáň přestavuje - mozek člověka, který na sobě pracuje, vypadá jinak než u toho, kdo hodiny jen sleduje televizi.

Zkrátka: i pro mozek platí anglické heslo "Use it or lose it" neboli "Používej to, nebo o to přijdeš".

Na mozek se přitom tak trochu zapomíná. V poslední době se neustále mluví o tom, že je dobré být štíhlý a zdravý a co udělat pro to, aby člověk žil co nejdéle. Ale už se nemluví o tom, že stárnutí souvisí se stárnutím mozku, a proto se vyplatí posilovat jeho dovednosti.

"Tak jako je tělesný trénink nepostradatelný pro zachování kondice, podporuje intenzivní duševní činnost zachování funkcí mozku. Jde hlavně o to, neztrácet tvořivost," říká Iva Holmerová, lékařka, která se zabývá stárnutím a pamětí.

Rychlá pomoc
Trénink duševních schopností je dlouhodobá záležitost. Jenže, co dělat, když se blíží zkouška na škole a je třeba naučit se tlustá skripta? Tím nejčastějším pomocníkem bývá káva. "Kofein blokuje účinek nervového přenašeče adenosinu, který za normálních okolností způsobuje pocit uvolnění," vysvětluje psychiatr Oldřich Vinař.

Člověk, který vypije kávu, se cítí povzbuzen. Je ovšem třeba přiznat, že mnoho lidí na kofein reaguje minimálně.

Pro kuřáky je podobnou berličkou i cigareta. "Nikotin zlepšuje koncentraci, v tom si kuřáci nevymýšlejí. Ale platí to jen pro malé množství. Ve větším množství působí tlumivě," říká Eva Králíková, lékařka, která se na kouření specializuje. Cigareta je však velmi nevýhodné balení nikotinu - seznam nemocí, které kouření podporuje, je dlouhý. Je mezi nimi i mozková mrtvice.

Nabízí se otázka, jak do těla dostat nikotin jinou cestou než v cigaretovém kouři. Ověřenou možností jsou náplasti s nikotinem. Pro praktické využití je to poněkud drahá cesta - kvůli nezaručenému zlepšení soustředění je třeba vydat poměrně značnou částku, náplasti vyjdou na tisíce korun.

"Navíc si tělo na nikotin zvyká, takže pro dosažení stejného účinku je zapotřebí stále vyšší dávky," říká Eva Králíková.

Studenti věří pilulkám
Hlavně mezi studenty je rozšířená víra v nootropika. Tyto léky mají zvyšovat zásobení mozku glukózou a kyslíkem. Mnozí je před zkouškami polykají jako lentilky. Většinou obsahují účinnou látku piracetam a jsou volně prodejné.

Jenže ne každý lékař tuto víru sdílí. "Je pravda, že tyto léky nemají žádné vedlejší účinky, ale ony bohužel nemají ani ty žádoucí," říká psychiatr Martin Anders.

Jiní jeho kolegové těmto lékům jistý význam připisují. "Rozhodně nejde jen o placebo. Vidíme to u lidí po elektrošocích. Normálně jsou po tomto výkonu zmatení, ale když dostanou lék z této skupiny, jsou v pořádku do pěti minut," říká psychiatr Oldřich Vinař.

Podle něj tyto léky nikomu neublíží, a pokud někdo má potřebu takto mozku pomáhat, je to výhodnější než kofein. "Zdravý mozek má však většinou tyto mechanismy v pořádku. Je to, jako by někdo bral vitamin C, když ho má dostatek," dodává Vinař.

Léky, které nejen léčí
Zcela zřetelný pozitivní vliv na kvalitu duševních funkcí pak mají moderní léky proti Alzheimerově chorobě. Americký psycholog Jerome Yesavage to přesvědčivě dokázal na skupině pilotů. Nejdříve jim dal pořádně zabrat na leteckém trenažéru. Jejich výsledky při komplikovaných úlohách pečlivě zaznamenával.

Polovina pilotů pak měsíc dostávala příslušný lék. Při kontrolním testování pak dosahovali o poznání lepších výsledků než při prvním "letu". Jejich kolegové, kteří polykali neúčinnou látku, se přitom nezlepšili.

Vinař přiznává, že hranice mezi využitím a zneužitím těchto léků může být velmi křehká. Jejich masivnímu rozšíření brání i cena - roční léčba člověka s Alzheimerovou chorobou stojí kolem čtyřiceti tisíc korun.

Mnoho lidí hledá pomoc i v alkoholu. Alkohol v malých dávkách chrání srdce, mozek však nikoli. "Jeden gram alkoholu zničí čtyři nervové buňky. Vzhledem k tomu, že jich máme sto miliard a oproti dřívějším poznatkům se stále tvoří nové, to není tak zlé. Těžké pijáctví však mozek bezpochyby ničí - je to poznat i při pitvě," vysvětluje Vinař.

Jak si zlepšit paměť
Jaká je celková kapacita lidské paměti, to si nikdo netroufá ani odhadnout. Jisté však je, že běžný člověk využívá jen zlomku svých možností. Ke své škodě. Víte, jak zlepšit své schopnosti?

Ve sklepní místnosti pražského kulturního domu Vltavská je živo. Probíhá tu kurz tréninku paměti. Skupinka lidí různého věku tu právě dává dohromady podivný příběh.

Na začátku měli seznam asi dvaceti věcí, které spolu nijak nesouvisely. Je těžké si je zapamatovat, a pokud by se to snad někomu podařilo, stejně by to brzy zapomněl. Jednotlivé položky pod vedením lektorky tedy zapojují do souvislého vyprávění o tom, jak procházejí bytem a věci vidí na těch nejnemožnějších místech.

Květina v záchodě
Rajčata v botě, květinu v záchodě. Tento postup kupodivu vede k cíli. Zanedlouho je každý schopen vyjmenovat všech dvacet předmětů. A dokážou to i za hodinu, těsně před skončením lekce.

"Pokud jde o zdokonalování paměti, nikdo nemusí házet flintu do žita. Zlepšovat se může opravdu téměř každý, žádné specifické nadání na to není potřeba," říká Dana Steinová, zdejší lektorka a předsedkyně České společnosti pro trénink paměti a mozkový jogging.

"Paměťové techniky usnadňují zapamatování tím, že buď zatraktivní informaci nebo jí dají specifický význam před tím, než má být uložena v dlouhodobé paměti. Ohromující síla mnemotechnik spočívá v jejich jednoduchosti," říká Dana Steinová.

"Nejobtížnější a nejnudnější způsob, jak se něco naučit, je memorování, opakování nové informace tak dlouho, dokud si ji nezapamatujeme. Snazší je si novou informaci zapamtovat tak, že si ji spojíme s něčím známým," uvádí.

Dvojka jako labuť
K dokonalosti tento postup dovedla Michaela Buchvaldová-Karstenová. Ta již třikrát zvítězila na mistrovství světa v paměťových schopnostech.

"Čísla od nuly do devítky si mohu představovat podle jejich tvaru - například dvojku jako labuť, osmičku jako přesýpací hodiny či devítku jako lupu. Když si pak mám zapamatovat dvojmístné číslo, pak tyto představy většinou kóduji podle pevných pravidel," říká mladá žena, původním povoláním lékařka.

Podobné techniky musí každý používat vědomě. Fenomenální paměť je v tomto případě něčím jiným než pouhou schopností pamatovat si mnohem více než ostatní. Je to výsledek tvrdého tréninku.

"Při tréninku paměti není nic podvědomé, každý si to musí hlídat. To je právě rozdíl oproti tomu, jak naše paměť pracuje normálně - sice podvědomě, ale s chybami," uvádí Steinová.

Paměť se trénuje na celém světě. Českou zvláštností je ucelený program výcviku trenérů paměti pro ústavní zařízení. "Už jich máme vyškolených 930. Pro klienty mohou udělat hrozně moc. V ústavech lidé trpí nedostatkem podnětů. Při dobře vedeném tréninku paměti vidí výsledky a neuvěřitelně jim roste sebevědomí," říká Steinová.

Stáří rovná se ztráta paměti?
Trénink pro seniory má jedno velké omezení - neměly by tu být časové limity. "Pro starší lidi je časový tlak velmi nepříjemný a velmi negativně ovlivňuje jejich výkon," vysvětluje Steinová.

Představa, že zhoršení paměti nevyhnutelně patří ke stáří, je přitom falešná. "Je to velmi individuální. Jsou povolání, pro která je zachování neporušené paměti typické. Například historici nebo překladatelé mají dobrou paměť i ve stáří. Podstatnější než věk je to, jaké má člověk zájmy a jak je aktivní," říká Tamara Tošnerová, lékařka, která se na poruchy paměti specializuje.

Ve své práci se často setkává s lidmi, které znepokojuje, že si nemohou vybavit jména všech herců, ale přitom překládají ze tří jazyků. "Když někdo hned od dveří hlásí, jaké má problémy s pamětí, většinou to není tak zlé. Když se ale přijde poradit rodina a dotyčný člověk si není ničeho vědom, může opravdu jít o vážný stav. Když příbuzní mluví o poruše osobnosti, zbystřím," říká Tošnerová.

16 nejlepších rad pro váš mozek

Nepodceňujte spánek
Kvalitní spánek je základem kvalitního duševního výkonu. Z hlediska funkce paměti je důležitá hlavně ta fáze spánku, ve které se zdají sny. Některé oblíbené léky na spaní, jako je diazepam nebo rohypnol, mají velmi dlouhý účinek, takže člověka tlumí ještě druhý den.

Nemračte se, ať vám to myslí
Pozitivní myšlení se dá do značné míry vypěstovat. Narovnejte se, vztyčte hlavu a nalaďte do tváře úsměv. Když budete vypadat šťastně, snáze se tak budete i cítit. Pokud někdo trpí skutečnou depresí, jeho duševní svěžest to ovlivňuje velmi výrazně, mnohem více než věk. Pak je nezbytné vyhledat lékaře.

Hlídejte si hormony
Hormony ovlivňují duševní činnost velmi výrazně, ale snadno se na ně zapomíná. Snížená funkce štítné žlázy se projevuje zpomaleným myšlením a poruchami paměti. Pokud má muž nedostatek testosteronu, ochabuje i jeho mysl. Pohlavní hormony ovlivňují i ženy. Dívky by například neměly chodit na důležitou zkoušku v období před menstruací, v té době kombinace hormonů zrovna nepřeje vrcholným duševním výkonům.

Nadějný, ale vzácný DHEA
Lékem budoucnosti je hormon nadledvin zvaný DHEA neboli dehydroepiandrosteron.
Zlepšuje tvorbu bílkovin, které mozek potřebuje. DHEA zatím není v Česku rozšířen, pracoviště, která jej používají, by bylo možné spočítat na prstech jedné ruky. Tak jako pro jiné hormony i pro DHEA platí, že jeho užívání má řídit výhradně lékař.

Zkuste Ginkgo biloba
Výtažek z listů stromu Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) mimo jiné zlepšuje prokrvení mozku a pomáhá lidem, kteří mají potíže s krátkodobou pamětí. Nemusí jít jen o počínající Alzheimerovu chorobu. Zároveň zlepšuje i prokrvení okrajových částí těla - např. studené brnící prsty. Všechny výrobky na českém trhu vycházejí ze standardizovaného extraktu, označovaného EGB 761. Když si někdo přípravek z ginkga kupuje, měl by sledovat, kolik této účinné látky v přípravku je.

Nebuďte na nikom závislí
Soběstačnost je klíčové slovo pro každého, kdo chce být duševně fit. Nenechejte nikoho za sebe rozhodovat, pokud to není nezbytně nutné. Buďte pokud možno ekonomicky nezávislí. Důvěřujte si. Pokud chce na vás někdo páchat dobro, je-li to jen trochu možné, utečte.

Smích aktivuje mozek
Smějte se, kdykoli je to možné. Lékaři na EKG viděli, že při smíchu je aktivní překvapivě velká část mozku. Také při psychologických testech lidé plnili úkoly lépe, když se předtím několik minut smáli.

Dostupný lecitin
U potravinových doplňků neplatí, že co je drahé, je i účinné. Za pár korun je možné si koupit třeba lecitin - což je látka, která tvoří jakýsi rezervoár pro tvorbu acetylcholinu. Právě tento nervový přenašeč chybí při Alzheimerově nemoci.

Bojujte se stresem
Stres má na duševní činnost často zničující vliv. Vyplavuje se při něm hormon kortizol. O tom se s nadsázkou říká, že je stejná zhouba pro mozek jako cholesterol pro srdce. Zabraňuje totiž vytváření nových paměťových stop a také ztěžuje vybavování těch starých.

Učte se cizí jazyky
Nikdy není pozdě učit se jazyky. Při této činnosti se uplatňuje jak paměť při učení slovíček, tak logické myšlení při zvládání gramatiky. Nemělo by však jít o samoúčelnou záležitost - je škoda každé promarněné příležitosti, při níž šlo cizí jazyk použít v praxi.

Zaměňte smysly
Zkuste někdy vyzkoušet, jak jste závislí na jednotlivých smyslech. Orientujte se třeba v koupelně jen pomocí hmatu, světlo nechte zhasnuté.
Stejně tak si můžete večer připravit oblečení a ráno se zkuste se zavřenýma očima obléci.

• Střídejte pravou s levou
Pravolevá orientace je v každém pevně zakotvena. Pohrajte si s tím, váš mozek bude najednou pracovat zcela jinak. Čištění zubů patří mezi úkony, které jsou nejvíce zautomatizovány. Pokud k tomu použijete nedominantní ruku, bude více zapojena opačná strana mozku, než obvykle. Stejně tak se můžete druhou rukou holit, česat nebo líčit.

• Změňte navyklé cesty
Jeďte do práce jinudy, než jste zvyklí. Trasy co nejvíce střídejte. Navyklou, často opakovanou cestu už mozek skoro nevnímá.

• Bavte se s lidmi
Využívejte všech příležitostí, jak promluvit s dosud neznámými lidmi. Nekupujte si lístek na autobus v automatu, když můžete prohodit pár slov s trafikantem. Snažte se poznat všechny sousedy v domě.

Udělejte velký třesk
Každý předmět ve vašem okolí má své místo. Zkuste tyto navyklé pozice změnit - přemístit odpadkový koš, kalendář, sešívačku. Uvidíte, jak překvapivě dlouho budete vyhazovat papír do navyklého koutu.

Vydejte se na jízdu bez cíle
Vydejte se na výlet, který nemá předem daný cíl. Podmínka je jediná - nesmí vést tam, kde už jste byli. V navigování se můžete střídat, aby trasa byla skutečně náhodná.