Jiný stav je dnes o hodně jiný než dřív. | foto: Profimedia.cz

Moderní těhotenství aneb co naše babičky neměly

  • 3
Jiný stav je dnes o hodně jiný než dřív. Musíte projít řadou vyšetření, ultrazvuk vám ukáže vaše dítě jako na dlani. Co všechno vás čeká a proč?


Vše o těhotenství a porodu

Další pokračování najdete na www.ona.idnes.cz již zítra, v pátek 27. dubnat. Dočtete se mimo jiné, kde a jak můžete porodit.

Dnešní těhotné ženy se v mnohém liší od těch před třiceti lety. Skoro všechny berou vitaminy s jodem, protože je to jedna z pojistek, aby dítě nemělo snížené IQ. Cvičí, protože si na internetu přečetly, že to prospívá jim i dítěti. Zkrátka se vyznají. Poslouchají relaxační hudbu pro těhotné a ráno si oblékají speciálně formované elastické kalhotky.

Pište a čtěte: Jak jste rodily vy. VAŠE PŘÍBĚHY ZDE.
 
"Budoucí matky jsou teď také mnohem starší. Na medicíně jsme se učili, že když někdo rodí ve třiceti, už pro nás svítí červená kontrolka - pozor, tohle je stará prvorodička. Teď mi takových chodí do poradny dvě třetiny. A nové je i to, že je mnohem častěji doprovázejí i zvídaví tatínci," porovnává gynekoložka z Prahy-Vinohrad Alexandra Stará.

Dnešní těhotné jsou také doslova pod lékařským drobnohledem. Během osmadvaceti týdnů je čeká série různých vyšetření, samozřejmostí je trojí ultrazvuk.

"To ale neznamená, že odzvonilo takovým těm milým babským radám. Například že se má budoucí maminka koukat na hezké obrázky, aby měla pěkné děťátko, na pálení žáhy brát jeden lískový oříšek na lačno a podobně," podotýká lékařka.

Mnohé se změnilo, těhotenské zdravotní těžkosti zůstávají. Pořád ale platí, že některá žena propluje obdobím těhotenství bez úhony, jiná je protrpí.

Malý průvodce těhotenskými potížemi

1. až 3. měsíc

Ranní nevolnost a zvracení. Některé ženy nesnesou v puse ani kartáček na zuby, hned v nich vyvolává zvracecí reflex nebo alespoň nevolnost a větší slinění. V patologii přerůstá takový stav ve chvíli, kdy žena zvrací pět až šestkrát za den, hubne a ztrácí na váze. Někdy je kvůli tomu nutná i hospitalizace. Při běžné ranní nevolnosti pomáhají speciální lízátka pro těhotné s různými příchutěmi, obsahující extrakt zázvorového kořene 
• Některé ženy se mění v Šípkovou Růženku, potýkají se s věčnou ospalostí 
• Může se objevit bolestivost bradavek

4. až 6. měsíc

• Ve dvanáctém až čtrnáctém týdnu se vytváří placenta, která přebírá péči o plod. V tomto období je ženám většinou dobře 
• Ženy to častěji nutí na malou stranu, což je způsobeno utlačením močového měchýře těhotnou dělohou 
• Je to čas zvláštních chutí na sladké, na kyselé... 
• S přibývajícími kilogramy se může objevit popraskaná kůže, takzvané strie. Ale jsou již k dostání i speciální krémy ke zpevnění pokožky nastávajících maminek

7. až 9. měsíc

• Začínají otékat ruce a nohy, což by měl vidět lékař, aby vyloučil závažnější onemocnění 
Spánek se pro změnu zhoršuje, ženy už mají problém se v posteli otočit, některým se dělá mdlo v poloze na zádech. Proto lékaři doporučují spát na levém boku, anebo si pravý bok ještě podložit polštářem a nocovat v trošku nakloněné poloze 
• Kvůli větší váze (optimální je přibrat do 12 kg) se objevují bolesti v zádech 
• Také zvýšená pigmentace bradavek, kolem pupíku, někdy i v obličeji.

Ultrazvuk: Chci vědět, co to je

Ultrazvuk patří dnes mezi standardní a velmi oblíbená vyšetření, která o budoucím potomkovi leccos prozradí. "Dnešní ženy nemilují překvapení, dvě třetiny mých pacientek chtějí pohlaví dopředu znát," komentuje současný trend Alexandra Stará. Většinu budoucích matek čekají během těhotenství minimálně tři.

11. - 12. týden:
zjišťuje se stáří miminka a náznak možných vývojových vad.
20. - 22. týden:
diagnostikují se především vývojové vady. Je to i čas ke zjišťování pohlaví dítěte, což se vždy nepodaří.
30. - 32. týden:
určuje polohu a postavení plodu, uložení placenty a množství plodové vody. Rovněž zjišťuje možné vývojové vady.

Další hlídači zdravého těhotenství

KREV ODHALÍ VADY
Mezi 12. až 16. týdnem se nabírá krevní obraz, zjišťuje se krevní skupina, Rh faktor a také případné onemocnění syfilidou. K těmto vyšetřením se brzy přidá ještě test na HIV a žloutenku typu B, který se v současnosti provádí až ve 30. týdnu. Do tohoto období spadají i biochemické screeningové testy na určitá genetická onemocnění. Jsou to hlavně rozštěpové vady páteře a M. Down - tzv. mongolismus.

AMNIOCENTÉZA - POTVRZENÍ NA 100 %
Odběr plodové vody doporučuje lékař v případě, že biochemické testy nebo ultrazvuk zjistí zvýšené riziko vývojových vad. Amniocentéza veškeré genetické odchylky odhalí jednoznačně, stejně tak pohlaví plodu. Lékaři ji nabízejí i ženám, které v době porodu dovrší 35 let věku. Je to invazivní zákrok s asi dvouprocentním rizikem potratu, a proto se nedělá všem ženám.

NEBEZPEČNÝ CUKR
Kolem 26. týdne gravidity se dělá zátěžový test na těhotenskou cukrovku. Vysoké hladiny cukru v krvi nastávající maminky by mohly její nenarozené miminko poškodit.

TROJROZMĚRNÉ DÍTĚ
Ideálně mezi 28. až 31. týdnem si můžete nechat udělat tzv. 3D nebo dokonce 4D ultrazvuk. Jde vlastně o prostorovou rekonstrukci vašeho nenarozeného dítěte z ultrazvukových snímků. U ultrazvuku 3D uvidíte své dítě plasticky, v případě 4D se bude navíc ještě hýbat. Za tento extrazážitek však musíte zaplatit, ceny se pohybují kolem 1000 Kč.

,