Ona

Móda na královských dvorech. Co si dnes oblékají královny a princezny?

  • 4
Bohaté róby, extravagantní klobouky a blýskající se šperky. Evropské panovnice se při volbě oblečení musejí řídit striktními pravidly etikety. Jejich modely musejí být elegantní, reprezentativní a nadčasové, což mnohdy vyžaduje velkou dávku úsilí.

Pravidla odívání, jaká panovala na královských dvorech ještě před sto lety, už dávno nejsou tak svazující, jak jsou popisována v historických knihách. Přesto dnešní královny a princezny nemají zrovna na růžích ustláno. Stejně jako jejich předchůdkyně musejí mít stále na mysli, že jsou pod drobnohledem ostatních členů rodiny a příbuzenstva, ale též veřejnosti a v neposlední řadě i medií.

Žádné módní výstřelky se rozhodně nepromíjejí. Na druhé straně mají ženy reprezentující monarchii daleko více možností, jak si vybírat vlastní šatník. Dávno už to nejsou pouze objemné modely na míru. Přestože si většina z nich potrpí na značkové věci, nebojí se sáhnout ani po kousku z řetězce. Není výjimkou že si obléknou i jednoduché džíny a tričko. Je to dáno i tím, že řada z nich pochází ze střední vrstvy a jejich životní příběh většinou připomíná ten Popelčin.

Britská královna Alžběta II.

Snad jedinou výjimku tvoří britský královský dvůr, jehož panovnice má stále svůj vlastní tým profesionálů, kteří se starají o výrobu šatů přímo pro ni. Královna Alžběta II. za svou neuvěřitelně dlouhou vládu proslula elegantním stylem, ke kterému neodmyslitelně patří kostýmky nepřehlédnutelných barev, více či méně nápadné klobouky a rukavičky.

Oblékání Jejího Veličenstva je provázáno s dvorským rituálem, který s sebou přináší spoustu různých omezení a pravidel. Nejde ale jen o tradici a konzervativní přístup, kterými jsou Britové proslulí. Jde hlavně o praktickou stránku věci a vyhnutí se jakémukoliv trapasu. Na správné oblékání královny dohlíží osobní asistentka Angela Kelly, která je v této funkci už 15 let.

Celý proces tvorby nových šatů začíná tím, že je vytvořeno několik návrhů a střihů (jsou vždy alespoň čtyři) pro konkrétní látku. Z nich si pak královna může vybrat jeden, který je následně ušit z bavlněného plátna. To samé platí i pro klobouky, které jsou napřed vytvořeny ze slámy. Teprve pokud všechno sedí, začnou se šít „na čisto“. Rozpracované šaty či kostým je samozřejmě nutné průběžně zkoušet a tato sezení někdy trvají i půl dne.

Královna Alžběta během oslav svých 90. narozenin.

Důležité je vybírání barvy. Dopředu je přesně určeno, pro jakou událost bude výsledné dílo vytvořeno. Barva šatů musí být vždy kontrastní s prostředím, ve kterém se královna bude pohybovat. Například pokud půjde o zahradní party, pravděpodobně nebude její oblečení zelené barvy. Vše je podmíněno tím, že ji oči poddaných i fotoaparáty a kamery musí vždy bezpečně vidět. Barvy šatů Jejího Veličenstva se střídají. Pokud například na nějaké státní návštěvě oblékla kobaltově modrou, tu samou barvu na ní s největší pravděpodobností uvidíme až o několik měsíců později.

Stejná péče jako barevnosti je věnována i materiálu. Běžně se používají větráky, aby se vyzkoušelo, jestli v ne zrovna příznivých povětrnostních podmínkách nedojde k nechtěnému faux pas. Dalšímu omezení podléhají třeba rukávy. V žádném případě se nesmí stát, že by se královské rukávy namočily do polévky. I proto královna preferuje tříčtvrteční délku.

Tvorba šatů pro Její Veličenstvo je sice dlouhou záležitostí, ale jejich čas na výsluní trvá většinou jen několik hodin. Královna sice někdy své modely „recykluje“, ale to děje opravdu výjimečně. S některými z nich se však může seznámit i široká veřejnost, někdy totiž bývají vystavovány.

Nizozemská královna Maxima

Na rozdíl od Velké Británie není Nizozemsko v otázce oblékání monarchie zdaleka tak konzervativní. Ba právě naopak. Například minulý rok v dubnu se rozšířila zpráva, že královna Maxima při návštěvě Bavorska oblékla kabát zdobený svastikou. Bylo to dílo nizozemského módního návrháře Claese Iversena. Těžko říct, zda ho královna po tomto faux pax znovu obleče.

Nizozemská královna Maxima při své korunovaci na trůn v roce 2013.

Manželka nizozemského monarchy Viléma Alexandra je známá recyklací oblečení. Ať už toho, které bylo zhotoveno pro ni, ale i starších oděvů své tchyně, předešlé královny Beatrix. Přitom bývá tato čtyřicátnice obecně považována za módní ikonu. Zatímco v minulosti bylo relativně běžné, že se použité oblečení dávalo dvorním dámám, dnes už není dvorní rituál tak přísný.

Proto si také královna Maxima mohla dovolit „recyklovat“ róbu, kterou oblékla u příležitosti uvedení do královského úřadu v roce 2013. Šaty vytvořil domácí návrhář Jan Taminiau, Její Výsost je totiž pověstná i tím, že ráda obléká modely nizozemských či belgických návrhářů.

Oblíbená barva této dámy je oranžová, čímž dává najevo svou příslušnost k Nizozemsku, ačkoliv původem je z Argentiny. A ačkoliv patří Maxima mezi evropské monarchy, rozhodně se nebojí obchodních řetězců. Třeba na jednom ze svých portrétů se objevila v halence značky COS.

Dánská princezna Mary

Další módní ikonou a přítelkyní královny Maximy je dánská princezna Mary, manželka korunního prince Frederika. O jejím vkusu svědčí už jen to, že jinak přísný módní návrhář Karl Lagerfeld o ní řekl, že je krásná a elegantní a že co se týče vkusu, jsou s vévodkyní z Cambridge „královské sestry“. Ačkoliv ani ona se nebojí opětovného nošení některých šatů, tato dáma si potrpí na luxusní značky.

Například nadá dopustit na značku bot Laboutin, která proslula sytě červenou podrážkou. Stranou jejího zájmu nejsou ani drahé kabelky, především značky Hermès. Také princezna Mary podporuje domácí návrháře, proto ji často můžeme vidět v šatech Oleho Lynggaarda nebo Jespera Hovringa.

Dánská princezna si s módou zkrátka tyká. Dvakrát se objevila na obálce magazínu Vogue a také ji lze často zahlédnout v prvních řadách obecenstva na nejrůznějších módních přehlídkách. V anketě magazínu Hello! o nejlépe oblékanou ženu modré krve se dokonce umístila jako první.

Španělská královna Letizia

Bývalá televizní reportérka Letizia Ortizová byla dříve zvyklá nosit formální kostýmky, jak se pro její profesi patřilo. Je skoro až paradoxní, že v nové roli panovnice se v oblasti módy konečně dokázala trochu odvázat. Někdy až moc. Nudné roláky a kalhoty s puky vyměnila manželka španělského monarchy Filipa VI. za upnuté šaty a princeznovské róby. I ve svých 44 letech si to určitě může dovolit.

Královna Letizia je známou podporovatelkou španělských značek, třeba návrhářů Felipeho Varely či Lorenza Caprila, ale i konfekční módy značky Zara a Mango. Často kombinuje cenově lehce dostupné značky s drahými kousky. I to ji dělá v očích veřejnosti tak populární.

Nejčastěji se však v souvislosti s šatníkem královny Letizie objevuje jméno španělského módního návrháře Felipeho Varely.Tento designér studoval v Paříži vysokou krejčovinu a po studiích mu bylo umožněno spolupracovat s takovými značkami, jako jsou Kenzo, Dior či Lanvin. Dnes má své vlastní butiky ve Španělsku, a ačkoliv pro královnu Letizii šije na míru, jeho modely se dnes dají koupit už i přes internet. Letizia má Varela ve velké oblibě, na všechny slavnostní příležitosti obléká šaty téměř výhradně od něj.

Královnu Letizii jsme od jejího zasnoubení s princem Filipem v roce 2003 mohli zastihnout ve všelijakých modelech. Tato žena totiž vynosí všechno, od plážových šatů přes business kostýmky a pohádkové róby až po kožené kalhoty. Při každé příležitosti je ovšem opravdu elegantní, to se jí musí nechat.

Princezna Victoria s manželem na svatbě svého bratra prince Karla Filipa, která proběhla před téměř dvěma roky.

Švédská princezna Victoria

Švédská korunní princezna, která letos oslaví čtyřicítku, bývá po právu považována za módní vzor s modrou krví. Aby okouzlila, nepotřebuje nákladné róby: třeba na svatbu svého bratra oblékla šaty z kolekce H&M a v těhotenství si získala značnou pozornost nošením cenově dostupných šatů značky Asos. Své róby si však nenechává jen pro sebe, její švagrová Sofie (manželka Victoriina bratra Karla Filipa) bývá často vídána ve Victoriině oblečení.

Sama Victoria miluje fialovou barvu a flitry. Mnohé z jejích nejslavnostnějších rób jsou jimi celé pošité. A jaké značky si nejvíce oblíbila? Jsou jimi Elie Saab, Marx Azria, ale právě také H&M. Jak jinak, známý oděvní řetězec byl založen v roce 1947 ve Švédsku Erlingem Perssonem, a tak mu i korunované hlavy rády dělají ve světě reklamu.

, pro iDNES.cz

Britská královská rodina