Ona
Častým příznakem močových kamenů je takzvaná ledvinová kolika, která začíná prudkými bolestmi břicha (ilustrační snímek)

Častým příznakem močových kamenů je takzvaná ledvinová kolika, která začíná prudkými bolestmi břicha (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Močové kameny trápí stále více lidí, může za to nezdravý životní styl

  • 33
Důsledky nezdravého životního stylu se objevují neustále. V posledních letech Čechy stále více trápí močové a ledvinové kameny. Počet pacientů významně narůstá. A důvod? Dlouhodobě nedostatečný příjmem tekutin, přejídání a nedostatek tělesného pohybu.

Tímto onemocněním trpí 5 až 10 procent obyvatel ve vyspělých státech Evropy. Častěji ti, kteří drží dlouhodobě nevhodné diety a mají tak nadbytek některých látek, většinou živočišných bílkovin.

"Kameny vznikají nečastěji už v ledvinách. Mohou zůstávat a růst v jejich pánvičkách nebo se uvolnit a cestovat močovody do močového měchýře," uvádí odborný server uLékaře.cz

Příčinou jejich vzniku je změna složení moči. Za normálních okolností existuje rovnováha mezi rozpuštěnými prvky a moč je tekutá. V okamžiku, kdy v moči převažuje některá z tzv. kamenotvorných látek se může stát, že začne "vypadávat" z roztoku a tvořit drobné krystalky. Na krystalky velikosti malých zrníček se postupně nabalují další a vzniká kámen.

Existuje několik různých druhů močových kamenů. K nejčastějším močovým kamenům patří vápníkové. Kromě nich se ale mohou dělat i kameny tvořené například hořčíkem, fosfáty nebo kyselinou močovou.

Prevence je základ

Častým příznakem močových kamenů je takzvaná ledvinová kolika. Tedy prudké bolesti břicha, které se někdy přirovnávají k porodním bolestem. Vyskytují se drobné úlomky kamenů nebo krev v moči a zvracení, pacient také často chodí na záchod.

Léčba dnes již není komplikovaná, ale onemocnění se až u 50 procent pacientů vrací. Proto je nutná prevence. Základem je dodržovat pitný režim, a to zhruba dva a půl litru tekutin denně.

Nevhodné jsou zejména potraviny s vysokým obsahem bílkovin, nadměrně solená jídla a potraviny obsahující tzv. šťavelany (špenát, jahody, angrešt, čokoláda, kakao apod.), ale také alkohol.

Důležitý je i pravidelný příjem mléčných výrobků kvůli obsahu vápníku a redukce soli.

,