Častým příznakem močových kamenů je takzvaná ledvinová kolika, která začíná prudkými bolestmi břicha (ilustrační snímek)

Častým příznakem močových kamenů je takzvaná ledvinová kolika, která začíná prudkými bolestmi břicha (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Močové kameny trápí stále více lidí, může za to nezdravý životní styl

  • 33
Důsledky nezdravého životního stylu se objevují neustále. V posledních letech Čechy stále více trápí močové a ledvinové kameny. Počet pacientů významně narůstá. A důvod? Dlouhodobě nedostatečný příjmem tekutin, přejídání a nedostatek tělesného pohybu.

Tímto onemocněním trpí 5 až 10 procent obyvatel ve vyspělých státech Evropy. Častěji ti, kteří drží dlouhodobě nevhodné diety a mají tak nadbytek některých látek, většinou živočišných bílkovin.

"Kameny vznikají nečastěji už v ledvinách. Mohou zůstávat a růst v jejich pánvičkách nebo se uvolnit a cestovat močovody do močového měchýře," uvádí odborný server uLékaře.cz

Příčinou jejich vzniku je změna složení moči. Za normálních okolností existuje rovnováha mezi rozpuštěnými prvky a moč je tekutá. V okamžiku, kdy v moči převažuje některá z tzv. kamenotvorných látek se může stát, že začne "vypadávat" z roztoku a tvořit drobné krystalky. Na krystalky velikosti malých zrníček se postupně nabalují další a vzniká kámen.

Existuje několik různých druhů močových kamenů. K nejčastějším močovým kamenům patří vápníkové. Kromě nich se ale mohou dělat i kameny tvořené například hořčíkem, fosfáty nebo kyselinou močovou.

Prevence je základ

Častým příznakem močových kamenů je takzvaná ledvinová kolika. Tedy prudké bolesti břicha, které se někdy přirovnávají k porodním bolestem. Vyskytují se drobné úlomky kamenů nebo krev v moči a zvracení, pacient také často chodí na záchod.

Léčba dnes již není komplikovaná, ale onemocnění se až u 50 procent pacientů vrací. Proto je nutná prevence. Základem je dodržovat pitný režim, a to zhruba dva a půl litru tekutin denně.

Nevhodné jsou zejména potraviny s vysokým obsahem bílkovin, nadměrně solená jídla a potraviny obsahující tzv. šťavelany (špenát, jahody, angrešt, čokoláda, kakao apod.), ale také alkohol.

Důležitý je i pravidelný příjem mléčných výrobků kvůli obsahu vápníku a redukce soli.

,