Ona
Vrcholový manažeři a politikové jsou na pocitu moci závislí stejně jako

Vrcholový manažeři a politikové jsou na pocitu moci závislí stejně jako narkomani na kokainu, tvrdí psycholog. | foto: Profimedia.cz

Pozor: pocit moci je stejně návykový jako kokain

  • 5
Položili jste si někdy otázku, proč politici a šéfové velkých podniků odmítají opustit své posty? A pokud se tak přeci jen stane, proč tak těžce nesou jejich ztrátu? Irský psycholog Ian Robertson našel odpověď. Pocit moci je totiž velmi návykový, stejně jako kokain.

Profesor z Dublinu totiž zjistil, že dotyční zažívají stejné fyzické utrpení jako narkoman, jemuž vezmou kokain. Pocit moci má stejný účinek na mozek jako kokain, zvyšuje hladinu testosteronu a také jeho vedlejšího produktu 3-androstandiolu. To vede zase ke zvýšení hladiny dopaminu v párovém jádru zvaném nucleus accumbens, kde vzniká silná závislost.

Profesor Robertson zkoumal vzorce chování na opicích a hleděl i na chemické procesy odehrávající se v jejich těle. "Paviáni, kteří mají nízkou pozici v hierarchii dominance, mají nižší hladinu dopaminu v klíčových oblastech mozku, ale jakmile postoupí výše, hladina dopaminu se zvýší."

S vysokou hladinou dopaminu je spojena vyšší agresivita, tudíž i soutěživost a také sexuální aktivita. "U lidí dochází ke stejným změnám, když získají moc. Naopak degradace v hierarchii snižuje hladinu dopaminu, zvyšuje stres a snižuje mentální funkce," tvrdí profesor Robertson z Trinity College v Dublinu.