Ona
Děti při dlouhé cestě nemusejí nutně zlobit. Vezměte s sebou na cestu zábavu v mobilu nebo tabletu a bavit se může celá posádka automobilu. (Ilustrační snímek)

Děti při dlouhé cestě nemusejí nutně zlobit. Vezměte s sebou na cestu zábavu v mobilu nebo tabletu a bavit se může celá posádka automobilu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mobilní dětské aplikace na cesty aneb Mami, kdy už tam budeme?

  • 22
Balíte kufry, plánujete trasu a těšíte se na dovolenou u moře nebo třeba někde ve vzdálenějších koutech naší vlasti. Pokud máte děti, nezapomeňte s sebou kromě jejich oblíbeného plyšáka přibalit taky chytrý mobilní telefon nebo tablet, do kterého jste stáhli zábavnou hru či aplikaci. Uvidíte, že se bude hodit.

Jsou dvě věty, které řidiče napakovaného osobního vozidla směřujícího na dovolenou spolehlivě nadzvednou ze sedačky: "Vaše doklady, prosím!" a "Kdy už tam budeme???" Té první se stěží ubráníte a nezbývá než doufat, že příslušníci si k pomáhání a chránění vyberou někoho jiného. Zato tu druhou můžete eliminovat na homeopatické minimum.

Pokud vám dojdou sušenky i inspirace při vymýšlení her jako slovní fotbal nebo počítání modrých dodávek, stačí vylovit z kapsy či kabelky telefon nebo tablet a hra může začít.

Hraje celé auto

Jednou z opravdu zajímavých novinek je původní česká aplikace pro iPhone, iPod touch a iPad nazvaná Funny Road Trip, která nabízí zábavu celé posádce automobilu nebo třeba vlakového kupé.

Vtipné otázky a úkoly, jako třeba: "Kolik je v autě dohromady prstů? Spočítej i ty smradlavý na nohách," klade vždy jeden z průvodců hry: seňor Tortilla (namluvený Radkem Gipsym), MC Bronx (alias Jiří Mádl), holčička Sushi Sakura nebo robot Emil da Elektra.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Jak zabavujete děti při delší cestě autem? Používáte k tomu taky mobilní telefon? A jaké hry nebo aplikace u vašich potomků vedou? Vyměnte si zkušenosti s ostatními v diskusním fóru ZDE

Oněnka z Kavárničky

Děti navíc pobaví legrační hlášky (třeba: "Jste fakt hustý jak ponožky moje tlustý")nebo si procvičí jazyky. V průběhu hry totiž mohou přepínat do němčiny a angličtiny.

Největší výhodou hry ovšem je, že neupíná pozornost hráče jen na displej přístroje, ale naopak jej pobízí k tomu, aby se díval ven z okna, podněcuje jeho fantazii a navíc nenásilně zapojuje do hry i ostatní cestující v autě.

"Telefon je zkrátka jen prostředníkem komunikace s dětmi, ne nástrojem klasického pasivního počítačového hraní," říká k tomu spoluautor aplikace, Jan Trnka ze Sugar and Ketchup, který má jakožto otec dvou holčiček s cestováním s neposednými dětmi velké zkušenosti.

Cena: Základní verzi hry se dvěma průvodci pořídíte za cenu 1,59 eur (zhruba 40 korun), další můžete přikoupit dodatečně.

Pexeso a ostatní hry pro Olivera

Rovněž při vzniku další zajímavé dětské aplikace stály rodičovské zkušenosti a také potřeba najít alternativní způsob obživy a životního rytmu. "Můj muž se programováním her zabýval při práci, měl to jako koníčka," říká Šárka Vosyková, která s manželem podniká právě ve vývoji a prodeji aplikací pro iPhone a iPad.

"Jenže pak náš nejstarší syn vážně onemocněl a my hledali způsob, jak zaplatit náklady na provoz rodiny a hypotéku a zároveň mít dost času na Oliverka," popisuje začátky jejich podnikání.

Pod značkou Krasnehry.cz teď nabízejí pexeso, naučné hrátky pro předškoláčky nebo hru s písmenky nazvanou Oliverova skládačka. Aplikace děti nejen zabaví, což ocenil i Oliver při pobytech v nemocnici, ale také je lecčemu naučí: kromě barev, tvarů nebo počítání nabízí také deset jazykových variant včetně japonštiny nebo ruštiny.

Cena: od 0,79 eur, respektive 1,59 eur (zhruba 40 korun)

Kdo si hraje, nezlobí aneb další tipy

Předškolní brašnička: Puzzle, hledání obrázků nebo symbolů, jednoduché matematické úkoly a další hry v téměř dvou stovkách úrovní pro menší děti najdete v aplikaci pro iPhone a iPad s názvem Předškolní brašnička. Rodiče navíc mohou dětem nahrát autentické vzkazy a povzbuzení, které malého hráče osloví po odehrání každé hry. (cena: 1,59 eur, tedy zhruba 40 korun)

Naštvaní ptáci: Jedna z vůbec nejpopulárnějších aplikací pro děti (ale i dospělé), legendární Angry Birds, je založena na originálním, byť jednoduchém nápadu: hráč používá rozličné ptáčky jako munici, kterou z praku pálí proti zavilým prasatům, která ukradla vejce. Pozor, při delších cestách hrozí, že se budete v autě o hru přetahovat s dětmi. Aplikace je dostupná jak ve verzi pro Android, tak pro iOS používaný přístroji Apple. (cena 0,79 eur, tedy zhruba 20 korun)

Zábava v mobilu: Jednoduché ale graficky pěkné aplikace pro předškoláčky najdete také třeba v produkci Fun4kids pod názvem Preschool Memory Games. Hry navržené opět pro masově rozšířený systém Android jsou ke stažení v omezené verzi zdarma a placené v ceně pod jedno euro. Malým hráčům nabízejí zvířátkové skládačky, pexeso, počítání, písmenka, rozlišování zvuků a další oblíbené hříčky. (cena: 0,79 eur, tedy zhruba 20 korun)