Mléčné výrobky jsou prospěšné pouze ve své plnotučné formě, tvrdí nejnovější...

Mléčné výrobky jsou prospěšné pouze ve své plnotučné formě, tvrdí nejnovější výzkumy. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Zdraví, sílu najdeš v tučném sýru. Chrání nás před diabetem, tvrdí vědci

  • 19
Hned dvě aktuálně publikované studie se zaměřují na vliv mléčných výrobků a sýrů na naše zdraví. A obě přinášejí dobré zprávy pro ty, kteří plnotučné pochoutce nedokážou odolat: klidně si ještě dejte trošku másla nebo plátek čedaru, prospíváte svému zdraví.

Zdá se, že zdraví Francouzů (které se vědci neúnavně snaží rozluštit) nemusí tkvět jenom v popíjení červeného vína, ale také v zakusování tučných sýrů. Kromě vápníků a dalších minerálních látek, které pozitivně ovlivňují naše kosti, mají mléčné výrobky příznivý vliv i na náš metabolismus. Potvrzuje to studie povedená Laval University ve frankofonní části Kanady, které se zúčastnilo přes 250 mužů a žen. Lékaři doporučují denně zkonzumovat 2 porce mléka, sýra, tvarohu apod., v Kanadě ale toto množství nesní téměř polovina obyvatel (45 %).

Prospěšný mléčný tuk

Podle výsledků publikovaných na serveru Science Daily přitom pravidelná konzumace mléčných výrobků snižuje krevní tlak a udržuje stabilní hladinu krevního cukru. Kanadští vědci také zkoumali množství kyseliny palmitové v krvi mužů a žen. Kyselina palmitová se objevuje ve větším množství právě v mléčných výrobcích, stejně jako v živočišném tuku a naše tělo si ji nedokáže samo vyrobit. Její vyšší hladina byla podle výsledků kanadské studie spojena s nižším krevním tlakem u mužů i žen a s nižší hmotností u mužů. Tyto výsledky se ale netýkaly osob, které se uchýlily k nízkotučným mléčným výrobkům, u těch nezaznamenali lékaři žádný dopad na zdravotní stav.

Margaríny nebo máslo?

Margit Slimáková tvrdí už několik let, že máslo je pro nás zdravější.Přečtěte si rozhovor s respektovanou průvodkyní zdravím. 

Obdobně zaměřená švédská studie, která po dobu čtrnácti let zkoumala více než 26 tisíc osob (z toho 60 % žen) pak odhalila, že při konzumaci až 8 porcí mléčných výrobků denně se riziko diabetu 2. typu snižuje až o 20 procent v porovnání s osobami, které jogurty a další mléčné výrobky pravidelně nekonzumují. A přestože mléčné výrobky i živočišné tuky obsahují již zmiňovanou kyselinu palmitovou, pozitivní vliv vědci pozorovali pouze u konzumace mléčných produktů. „Vyšší příjem masa byl spojen s vyšším rizikem rozvoje diabetu 2. typu bez ohledu na to, jak tučné maso bylo. Naše výsledky ale ukazují, že oproti ostatním živočišným tukům mají konkrétně ty mléčné pozitivní vliv v prevenci diabetu,“ vysvětlila doktorka Ulrika Ericsonová ze švédského Malmö. 

, pro iDNES.cz