Mladí mohou mít z kouření deprese

Skupina amerických vědců dospěla k závěru, že kouření se může stát u teenagerů příčinou deprese. Tento názor je v rozporu s dosavadní domněnkou, že lidem v depresi může naopak cigareta pomoci. Podle studie je u adolescentních kuřáků čtyřnásobná pravděpodobnost, že je do roka postihne hluboká deprese.

Nikotin nebo jiné vedlejší produkty kouření mohou mít na centrální  nervovou soustavu depresivní účinek. "Tuto myšlenku ještě podporuje poznatek, že antidepresiva pomáhají při léčení nikotinové závislosti," citovala agentura AP doktorku Elizabeth Goodmanovou, odbornici na adolescentní medicinu v Dětském lékařském centru v Cincinnati, která vedla tým výzkumníků. Studii otisklo říjnové číslo měsíčníku Pediatrics, který je časopisem Americké akademie dětských lékařů.

Jiní vědci však nesouhlasí s tím, že by byl tabák příčinou depresivních stavů. Domnívají se, že lidé, kteří mají sklon k depresi, si naopak sami ordinují kouření jako lék. Také ředitelka Zdravotního centra Henryho Forda v Detroitu Naomi Breslauová ve svém výzkumu dospěla k závěru, že kouření může určitým způsobem přispět k depresi, avšak není její příčinou.

Uvedená studie nevychází z lékařských diagnóz, ale z informací samých teenagerů o tom, že trpí depresí. Autoři vyhodnotili údaje o zdravotním stavu více než 15.000 adolescentů z let 1995-1996. Dospěli k závěru, že během jednoho roku se příznaky deprese objevily u 12 procent adolescentů, kteří kouřili denně nejméně balíček cigaret, ale jen u 4,8 procenta nekuřáků.