Ona
Až pět stovek českých lékařů odchází ročně do zahraničí. Ilustrační foto

Až pět stovek českých lékařů odchází ročně do zahraničí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ministr láká do českých nemocnic rumunské lékaře

  • 181
Na české ambasádě v Bukurešti a na ministerstvu zdravotnictví v Praze teď denně drnčí telefony - volají rumunští lékaři, kteří chtějí přijít léčit české pacienty. Zájem o Česko vzbudila zmínka ministra zdravotnictví Julínka, kterou před koncem roku vysílala rumunská televize.

Julínek totiž řekl, že chce řešit nedostatek lékařů v našich nemocnicích tím, že k nám přiláká lékaře z nových členských zemí Evropské unie - Rumunska a Bulharska.

"Ten projekt už dostává konkrétní obrysy včetně takových detailů, jako jsou kurzy jazyka," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něj plán náboru právě dopracovávají ministrovi poradci tak, aby co nejdřív začal fungovat.

Tomáš Julínek se tak pokouší vyřešit komplikovanou situaci, kterou nemocnicím způsobila novela zákoníku práce. Ta platí od Nového roku a měla zrušit zaběhnutou praxi, kdy lékaři směli mít až 800 hodin přesčasů ročně.

To teď není možné. Cílem je, aby se o pacienty nestarali přetížení lékaři, kteří jsou v práci nonstop čtvrtým dnem. - více zde

Jenže to má háček: aby nemocnice mohly zákoník práce naplnit, musí přibrat nové lékaře. A ti jednak nejsou - v Česku chybí podle odhadů dva až tři tisíce atestovaných lékařů - a jednak na ně nemocnice nemají. Aspoň to tvrdí.

Česká lékařská komora přitom každý rok vystavuje potvrzení o pracovní bezúhonnosti až pěti stovkám lékařů, kteří chtějí odjet pracovat do zahraničí.

"Toto potvrzení lékaři pro práci v zahraničí potřebují. Neznamená to sice, že opravdu odjede všech pět set lékařů, ale přesto je to velké a alarmující číslo," řekl prezident komory Milan Kubek.

"Když vezmeme v úvahu, že každý rok ukončí lékařské fakulty zhruba jedenáct set absolventů, tak by to byla zhruba třetina z nich. Jenže neodcházejí absolventi, ale zkušení lékaři."

Podle Kubka odcházejí zejména specialisté a špičkoví lékaři - nejčastěji do Německa a Velké Británie.

"Praxe je taková, že v zahraničí českého lékaře někdo doporučí a oni za ním jedou. Osloví ho, ukážou mu svou nemocnici, nabídnou vysoký plat a další výhody," uvedl Kubek.

Hlavním důvodem odchodu českých lékařů jsou peníze. V zahraničí dostanou plat několikanásobně vyšší než v Česku.

Dalším důvodem je podle Kubka zaostalá organizace práce v českých nemocnicích. "Mladí lékaři jsou často degradovaní na úroveň písařky. Vyplňují formuláře a propouštěcí zprávy, místo aby pracovali na atestacích."

Na druhou stranu Kubek uvedl, že v českých nemocnicích pracuje zhruba 1300 lékařů ze Slovenska a 300 z dalších zemí. I pro Slováky je však Česká republika často jen "přestupní stanicí" dál na západ.

Pacienty budou dál operovat unavení lékaři
Šéfové nemocnic tedy řeší dilema: musí dodržet zákoník práce, ale na jeho naplnění mají málo lékařů. Většinou využívají trik, jak zákon obejít: lékař pro nemocnici pracuje jako zaměstnanec, ale při "přesčasech" jako soukromník na dohodu o pracovní činnosti. Pak je jeho problém, kdy si odpočine.

Pro pacienty to znamená, že se nic nezmění. Na operačních sálech budou dál operovat unavení lékaři.  "Ano, je to na hraně zákona," připouští Eduard Sohlich, šéf Asociace nemocnic, která sdružuje většinu českých a moravských nemocnic.

"Pokusíme se to nějak řešit v průběhu roku. Doufali jsme, že někdo dostane zdravý rozum a platnost zákoníku práce se odloží. Nestalo se, tak se příští týden na setkání s ostatními řediteli nemocnic dohodneme, co dál," říká Sohlich.

Počet přesčasových hodin, které lékaři smějí odsloužit, však vyčerpají v polovině roku. Nemocnice tak řešení problému pouze odsunuly o pár měsíců.

A pak? "Velké nemocnice si pomohou zavedením třísměnného provozu, když přiberou nové zaměstnance. Menší na ně nemají peníze, a tak jim nezbude než zákoník práce obcházet. Třeba tak, že lékaři budou vykazovat, že drží pohotovost doma na telefonu, ale ve skutečnosti budou fyzicky přítomni v práci," popsal jeden ze zaměstnanců nemocnice na Moravě.