Ona
Při záchvatu migrény se doporučuje ležet v temné místnosti.

Při záchvatu migrény se doporučuje ležet v temné místnosti. | foto: Profimedia.cz

Migréna

  • 6
Jako migrénu lze označit opakovaný náhlý stav, kdy jsou cévy v mozku zúženy nebo naopak rozšířeny.

Je způsobena mnoha faktory, mezi ně například patří dehydratace, nervové vypětí, nepravidelný denní režim, nedostatek spánku, nedostatek pohybu, přejídání, hladovění. Může být také reakcí na požití některých potravin zejména sýrů. Mezi vnitřní činitele se nejčastěji řadí nízká hladina cukru v krvi a u žen hormonální změny během menstruačního cyklu.

Jaké jsou příznaky migrény?
 Migréna se projevuje palčivou bolestí hlavy, následnou nevolností a zvracením. Bolest je obvykle lokalizována do jedné poloviny či oblasti hlavy doprovázená pulzující bolestí ve spáncích. Vzácné nejsou ani dočasné poruchy smyslových orgánů. Zde může dojít ke zhoršenému vidění nebo k světelným zábleskům před očima. U sluchu a čichu se objevuje zvýšená vnímavost zvuků a pachu. Dalším příznakem je tuhnutí končetin, poruchy hybnosti, ztráta rovnováhy nebo závratě.

Koho se tato nemoc týká?
Migréna postihuje z větší části ženy, ty jsou postiženy až třikrát více než muži. Nemoc se obvykle poprvé objeví už v dětství. Nejvíce záchvatů se objevuje mezi 25. a 45. rokem života. Délka jedné ataky se v průběhu života obvykle prodlužuje. U seniorů se průběh migrény zmírňuje, nebo se záchvaty úplně vytratí.

Pro zmírnění bolesti hlavy a při migréně si kupte relaxační gelovou masku za 277 Kč.

Prevence a léčba
Tuto nemoc bohužel nelze úplně vyléčit, ale pokud je léčena správným způsobem, lze jí alespoň udržet pod kontrolou. Prevencí je dodržování pravidelného denního režimu, dostatek spánku, kontrolovaný přísun potravin, omezení kouření a konzumace alkoholu.

Postižený by měl při záchvatu ležet v temné místnosti, průběh lze ovlivnit léky proti bolesti. U pacientů, kteří mají potíže více než třikrát do měsíce, se doporučuje preventivní léčba, kdy jsou léky užívány denně, ta ale musí být kontrolována lékařem. Alternativní nemedikamentózní cestou je akupunktura a relaxační techniky, například jóga.