Mytí obličeje micelární vodou se stává stále populárnější. Tento roztok účinně...

Mytí obličeje micelární vodou se stává stále populárnější. Tento roztok účinně a zároveň velmi šetrně odstraňuje veškeré nečistoty, aniž by narušoval přirozenou ochrannou bariéru kůže. | foto: Profimedia.cz

Micelární voda: pro koho se hodí a co máte čekat od kosmetického hitu

  • 30
Micelární voda se za poslední dva roky stala obrovským hitem v péči o pokožku po celém světě včetně Česka. Doporučují ji dermatologové, vizážisté, modelky a miliony žen po celém světě si ji pochvalují. Francouzky, proslavené pro svou dokonalou pleť v každém věku, bez lahvičky s micelární vodou neudělají krok. Co je na ní tak zvláštního?

Proč používat micelární vodu

  • Čistí kůži jemně a bez nebezpečí podráždění a alergií.
  • Smývání vodou není nutné, částečky nečistot a mazu se zachytí na prvním čisticím tamponu, který obsahuje micelární roztok, druhý tampon zanechá na tváři pouze molekuly vody.
  • Dobře ji snáší i citlivá pokožka, pleť postižená kuperózou, rosaceou, seborhoickou dermatitidou, podrážděná pleť po chemickém peelingu a laserovém zákroku.

Micelární voda vznikla, aby dokázala v jediném kroku odstranit veškeré nečistoty z povrchu pleti, make-up včetně voděodolných líčidel a kožní maz bez nutnosti použít vodu či další přípravky.

Stačí ji nanést na vatový tampon a vše z tváře setřít. Bez oplachování vodou. Micelární voda je navíc natolik jemná, že se většina produktů skvěle hodí pro velmi citlivou pleť.

Ptáte-li se, zda-li micelární roztok funguje, stačí se podívat na pleť francouzských žen. Bez ohledu na věk mají dokonalou, zářivou pokožku bez zarudnutí, známek vysušení či mastnosti. Jejich tajemství? Používají na obličej právě micelární vodu.

Tajemství krásné pleti Pařížanek navzdory tvrdé vodě

V 90. letech objevily kouzlo micelární vody pařížské ženy, které se dennodenně musejí potýkat s problémy s místní velmi tvrdou vodou. Ta nedělá pokožce dobře, proto Pařížanka ve velkém brání svou pleť, aby s kohoutkovou vodou nepřišla do styku. Odličovací mléka jsou sice fajn, ale jen málokteré zanechává pocit svěžesti.

Navíc micelární voda funguje bezvadně a rychle, proto se těší tak obrovské oblibě právě zde. Poté, co ji začali používat vizážisté a modelky, se micelární voda začala rychle šířit světem.

Micely - magnet na špínu

Micelární roztok pokožce prospívá tím, že ji důkladně čistí, ale nedráždí a snižuje riziko vzniku alergie. Tento kosmetický přípravek totiž obsahuje takzvané micely – mikroskopické olejové molekuly rozpuštěné ve vodě. Kulaté mikročástečky fungují jako magnet: po nanesení na pokožku na sebe navážou veškeré nečistoty a uzamknou je ve svém středu. Na povrchu pleti zanechávají pouze vodu, čímž dochází k jemnému očištění, aniž by se narušila přirozená ochranná bariéra kůže.

Micelární voda funguje jedině s vatovými tamponky

Jemná micelární voda Sensibio H2O pro citlivou pokožku, Bioderma, 399 korun
Micelární voda s výtažky z okvětních lístků růží pro citlivou pokožku, Nuxe,...
Instantní micelární voda s extraktem z lilie pro všechny typy pleti, Dior, info...
Micelární voda s hydratační složkou pro citlivou pleť, Eau Thermale Avene, 349...

Důležitou roli hrají bavlněné odličovací tampony, kterými se micelární voda aplikuje. Bez nich kýženého efektu nedosáhnete. Bavlna je totiž hydrofilní, čímž dochází k výše zmíněnému efektu. Proto si spolu s lahvičkou micelární vody rovnou pořiďte dostatečnou zásobu odličovacích tamponků z bavlny.

Na rozdíl od odličovacího mléka či krému, které také nepotřebují oplachovat vodou, nemáte po použití micelární vody na povrchu pokožky nepříjemně mastný film. Pokud naopak používáte mycí gel, pěnu či mycí kostku, můžete se snadno setkat s pocitem napnuté pokožky pár minut po jejich použití. Pokožka při jejich používání snadněji ztrácí přirozenou ochrannou vrstvu, ta se kvůli alkoholu, konzervantům a dalších látkám, které v nich bývají, a také kvůli chemikáliím obsaženým v kohoutkové vodě naruší a začně se bránit.

Bez mýdla, alkoholu, parabenů a barviv

Jemná micelární voda s polysacharidy z rahmnózy pro všechny typy pleti,...
Čistící micelární voda Sébium H2O pro smíšenou a mastnou pokožku, Bioderma, 349...
Hydratační micelární voda s argininem a kyselinou hyaluronovou, Ryor, 100 korun
Micelární voda s výtažky z hořkého pomeranče pro všechny typy pokožky, Darphin,...

Mastná pokožka produkuje ještě více kožního mazu a stává se mastnější a mastnější. Sušší typy pleti více vysychají a kumulují se s tím spojené problémy. Voda vám paradoxně může kůži i dehydrovat bez ohledu na její typ. Tomu všemu se s micelární vodou vyhnete jednou provždy. Neobsahuje mýdlo, alkohol, často ani parabeny, parfémy, barviva a jiné dráždivé látky.

Během pár dnů a týdnů se vaše pokožka dostane zpátky do přirozené rovnováhy. Vůbec se nemusíte bát, že se bez vody z vodovodu budete cítit upatlaně a nepříjemně. Odličování a čištění pokožky s micelární vodou je příjemné a osvěžující.

Vhodné pro všechny typy pleti vč. velmi citlivé a podrážděné

Čistící micelární voda 3 v 1 pro citlivou pokožku, Eucerin, 255 korun
Čistící micelární voda s extraktem z bílého leknínu pro normální pleť, Lancome,...
Jemný micelární voda ABC Derm H2O bez parabenů vhodná pro dětskou pokožku,...
Expresní micelární voda Clean&Rituals s výtažky z chrpy, Marionnaud, 219 korun

Jelikož micelární roztok stačí pouze jemně aplikovat na tvář, nemusí se vtírat, vmasírovat a zároveň tu chybí problematická kohoutková voda, tento způsob odličování a mytí tváře je ideální cestou pro všechny typy pokožky včetně citlivé, dehydrované, podrážděné, suché i mastné.

Na trhu najdete nyní celou řadu micelárních vod od nejrůznějších značek. Samozřejmě převažují ty francouzské a navíc ty, co koupíte pouze v lékárně. Sem patří micelární roztoky od značek Bioderma, jednička mezi micelárními vodami, Esthederm, Nuxe, Vichy, La Roche Posay či Avène.

Díky stále rostoucí poptávce najdete micelární vody i u luxusních značek Dior, Lancôme, Darphin, Biotherm a samozřejmě zareagoval i segment cenově dostupné kosmetiky včetně českých značek. Micelární vodu si tak můžete koupit již od jednoho sta korun od Ryoru, Dermacolu, Mixy či L’Oreál Paris. Liší se složením a přidanými látkami, nicméně princip zůstává stejný.

Hledejte a zkoušejte produkt, který si nejlépe poradí právě s vaším make-upem a po kterém se vaše pleť bude cítit čistě a svěže.