Lékař - ilustrační foto

Lékař - ilustrační foto - Lékař - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mezi lékaři bují korupce, zjistil průzkum

  • 34
Teplický ortoped Radek Bartoš má velký problém: za urychlení operace kyčelního kloubu žádal od pacientky dvacetitisícový úplatek. Proto ho také tento týden přišla zatknout policie. Není to jediný lékař, který se ocitl v podezření, že vzal úplatek.

Před čtyřmi lety například z podobných důvodů zdejší nemocnice odvolala z funkce primáře ortopedie.

Není divu, že si Češi o zdravotnictví myslí, že bez úplatků jde jen máloco. Vyplývá to ostatně i z čerstvého výzkumu agentury STEM: bezmála 60 procent Čechů považuje korupci, speciálně ve státních nemocnicích, za velký problém.

Zajímavé je, že lidé, kteří pro stát pracují, jsou o korupci ve státních nemocnicích přesvědčeni ještě silněji: celých 69 procent úředníků si myslí, že korupce je velkým problémem.

Úplatkům, o kterých sami lékaři nejčastěji hovoří v souvislosti s čekáním na ortopedické či kardiologické operace, nahrává zdravotnický systém, který v Česku existuje.

Tak třeba na náhradu kyčelního kloubu se v některých nemocnicích čeká dva roky. Ústavy tvrdí, že chybí peníze, aby mohly odoperovat tolik lidí, kolik by jich nový kloub potřebovalo.

Pojišťovna by jim operace neproplatila, proto se vytvářejí pořadníky. Potíž je, že pro ně neexistují průhledná pravidla.

"Samozřejmě že to jde bez korupce. Ale v zemích, kde stát není jediným orgánem, který rozhoduje o přidělování peněz. Když je někde omezený balík peněz, je jasné, že lékaři nemohou operovat ihned všechny, kteří to potřebují," říká ekonom zaměřený na problematiku zdravotnictví Miroslav Zámečník.

V Německu proto podle něj něco jako čekací lhůty prakticky neznají. Kdo chce předběhnout ve frontě, má šanci - oficiálně si za tu službu zaplatí.

Ale i v zemích, jako je Anglie, kde o zdravotnictví rozhoduje stát a čekací doby jsou ještě delší než v Česku, je průhlednější systém.

"Mají jasná pravidla pro zařazování pacientů na čekací list. Kritéria určuje odborná společnost lékařů. A tam, kde jsou pravidla, se úplatkům nedaří" říká ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt.

Sama legalizace plateb za operace nebo zprůhlednění pravidel však nevyřeší všechno.

"Jak mám vědět, že dám peníze opravdu dobrému lékaři? A kdo zaručí, že mě nepodvedl a nevymyslel si dlouhou čekací dobu jen proto, aby peníze dostal?" ptá se Tomáš Cikrt z Koalice pro zdraví.

"Pacient u nás nemá šanci se orientovat, nemá informace. Dokud lékaři nezveřejní, kolik nemocnice dělá operací, s jakými výsledky či jaká mají pravidla pro čekací listy, korupci se bude dařit dál."

,