Ona
Stále častějším požadavkem žen je omezení či úplné zastavení menstruace.

Stále častějším požadavkem žen je omezení či úplné zastavení menstruace. | foto: Profimedia.cz

Menstruace je přežitek, odstraní ji nová pilulka

  • 287
Ženy v současné době zažijí v životě v průměru kolem 450 menstruací. V minulosti to bylo, díky častému těhotenství a kojení, jen 50. Na trh ale nyní přichází pilulka, která dokáže menstruaci zastavit úplně.

Ženy, které hledají jednoduchý způsob, jak se vyhnout menstruačnímu krvácení, budou mít v nejbližší době šanci. Na trh totiž přichází pilulka, která kromě zabránění těhotenství dokáže i zcela potlačit menstruační krvácení. Uvedl to server msn.

Očekává se, že americká komise pro schvalování léků schválí pilulku Lybrel ještě tento týden. Lybrel, jehož jméno je odvozeno od slova svoboda (liberty), je první antikoncepční pilulkou, která se bere nepřetržitě, a neřídí se tedy klasickým jednadvacetidenním cyklem jako ostatní klasické pilulky. Ačkoli existují už antikoncepční přípravky, které dokážou zkrátit menstruaci na minimum nebo výrazně snížit její frekvenci (například Seasonale, při kterém žena menstruuje jen čtyřikrát ročně), Lybrel je první pilulkou, která se bere skutečně nepřetržitě.

Menstruace už není v módě
Gynekologové tvrdí, že žen, které chtějí omezit nebo úplně zastavit menstruační krvácení, stále přibývá. Statistiky ukazují, že přibližně polovina žen by uvítala, kdyby menstruaci vůbec neměly, a téměř devadesát procent žen by chtělo její frekvenci alespoň snížit.

"Jsem přesvědčena, že tato praxe bude stále běžnější," říká doktorka Leslie Millerová z Washingtonské univerzity, která se věnuje gynekologii. "Možností, jak menstruaci zcela potlačit, je právě Lybrel."

Analytici přitom předpokládají, že jen letos se Lybrelu prodá za 40 milionů dolarů. V roce 2010 se už očekávají tržby ve výši 235 milionů.

Antikoncepce versus příroda
Stejně jako ženy, tak i odborníci jsou rozděleni na dva nesmiřitelné tábory příznivců a odpůrců ovlivňování menstruace. Například psycholožka Paula S. Derryová napsala před dvěma týdny článek, který vyšel v British Medical Journal. V něm tvrdí, že "přerušení menstruace je proti přírodě. Navíc nemáme dost informací na to, abychom byli schopni posoudit, zda je dlouhodobé přerušení menstruace bezpečné a nezanechá negativní následky na zdraví ženy."

Sheldon J. Segal, vědec, který se zabývá výzkumem antikoncepce, zase pro změnu tvrdí, že nebyly shledány žádné vedlejší účinky ani u hormonální antikoncepce, která se užívala před deseti lety a měla mnohem větší obsah hormonů než dnešní pilulky. "Žádné prokazatelné vedlejší účinky nejsou známy."

Většina lékařů se navíc přiklání k názoru, že neexistuje jediný medicínský důvod pro to, aby ženy musely každý měsíc menstruovat. Navíc údajně může být menstruace u mnoha žen spouštěčem zdravotních problémů od anemie po epilepsii.

Lékaři také spočetli, že současné ženy užívající klasickou antikoncepci si prožijí za život průměrně 450 menstruací. Ve srovnání s tím v minulosti, kdy byly ženy převážnou část svého života těhotné nebo kojící, absolvovaly v průměru jen 50 menstruací.

Doktorka Mindy Wiser-Estinová, gynekoložka působící ve Washingtonu, patří mezi obhájkyně přerušení menstruace. Tvrdí, že v posledních letech zájem žen o její přerušení velmi stoupá. Ona sama povzbuzuje mladé ženy, aby snížily frekvenci svého krvácení na každých dvanáct týdnů. "Jsem zastánkyní omezení menstruace, avšak úplné přerušení periody u mladých žen podle mého názoru není vhodné. Přibližně jedno procento uživatelek antikoncepce ročně otěhotní. Mladé dívky, které užívají antikoncepci nepřetržitě, nemenstruují a nikdy předtím těhotné nebyly, často příznaky těhotenství nemusí poznat. Jeho pozdní identifikace však může být nebezpečná zvláště z hlediska vrozených poruch dítěte a podobně."