Menopauza vaší matky a babičky napoví, kdy ji budete mít vy. Ilustrační snímek

Menopauza vaší matky a babičky napoví, kdy ji budete mít vy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Menopauza: kdy přijde? Zeptejte se matky

  • 19
Dobrá zpráva zní: klimakterium a tím i všechny jeho nepříjemné projevy nastupují u žen čím dál později. Bohužel se však v některých rodinách dědí sklon k brzké menopauze. To, že se přechod objeví dříve, než žena doufá, zvyšují také některé choroby.

Zatímco před několika málo desetiletími byl typický věk pro menopauzu kolem padesátky, nebo dokonce ještě před ní, dneska se podle gynekologa Vladimíra Dvořáka z Brna udává, že to bývá v průměru ve dvaapadesáti letech.

Bohužel, neexistuje žádný způsob, jímž by žena mohla její nástup oddálit – zdravý životní styl tady nehraje žádnou roli. Ale má například smysl o něj usilovat, protože díky střídmému jídelníčku a dostatku pohybu nehrozí, že žena hodně přibere – zvýšené ukládání tuků a měnící se postava jsou jedním z projevů klimakteria.

Menopauza, čili definitivní konec menstruace, se navíc neobjevuje ze dne na den, ale její příznaky třeba jako nepravidelná menstruace nebo návaly se objevují někdy až pět let předem – je proto vhodné je zmírňovat pomocí přírodních preparátů, vážnější průběh pak mohou k lepšímu ovlivnit hormony. Jsou pouze na lékařský předpis, žena musí chodit na pravidelné kontroly a rozhodně se nedají užívat preventivně.

Část gynekologů doporučuje, aby už v této době – odborně se jí říká premenopauza – ženy braly hormony, zatím pouze gestageny. Teprve později, až cykly skončí úplně a nastane klimakterium, by se měly doplnit estrogeny.

Nástup ovlivňuje dědičnost

Lékaři už vědí, že doba, kdy se projeví menopauza, je dědičná, a proto by se ženy měly optat svých matek a babiček, jak na tom byly ony, protože to u nich bude mít nejspíše stejný průběh.

Ovlivnit to však mohou i některé další faktory – ukázalo se například, že kouření může vše urychlit. Riziko, že se menopauza projeví předčasně, zvyšují rovněž autoimunitní choroby, jako je snížená činnost štítné žlázy, a klimakterium nastupuje okamžitě také tehdy, pokud si žena musela kvůli nějaké zdravotní potíži nechat odstranit vaječníky.

Vlastní odstranění dělohy například kvůli myomům nebo extrémně silnému menstruačnímu krvácení k přechodu nevede, protože ona sama neprodukuje na rozdíl od vaječníků žádné hormony.

Nové studie však ukazují, že i tato operace může nakonec způsobit, že se přechod objeví dříve, než by nastal přirozeně, a proto se lékaři snaží volit odstranění dělohy až v krajním případě.

Stres za brzkou menopauzu nemůže

Na druhou stranu, mezi předčasným nástupem puberty, první menstruací už třeba v 11 letech a brzkým klimakteriem žádná spojitost není, a naopak, ani pozdní začátek pravidelných cyklů neznamená, že žena bude mít přechod později.

Neprokázala se ani souvislost mezi prožitým stresem a předčasným spuštěním klimakteria. To, kdy u konkrétní ženy nastane, se úplně přesně říci nedá, ale napovědět mohou takzvaná vyšetření hormonálního profilu, vyšetření stojí až několik tisíc korun a ženy si ho musí zaplatit samy.

Menopauza a přírodní léčba

Projevy klimakteria nejsou u všech žen stejné a stejná není ani jejich intenzita. Na některé z nich, jako jsou návaly horka a potu, nervozita, nespavost, bušení srdce či podrážděnost, docela dobře zabírají přírodní prostředky, což je dobrá zpráva pro ženy, které nechtějí nebo nemohou užívat hormonální substituci.

"Velice dobře zabírají přípravky obsahující mateří kašičku, pyl a fytoestrogeny ze sóji a červeného jetele, ale i fytoestrogeny samotné," vysvětluje Petr Galle z firmy Vegall Pharma.

Mezi projevy menopauzy patří i další potíže, například vysychání sliznic či bolesti při pohlavním styku. I tady mohou pomoci zmíněné fytoestrogeny neboli přírodní obdoba ženských pohlavních hormonů, případně kyselina hyaluronová, obojí používané lokálně.

Určitý příznivý vliv mohou mít přírodní prostředky i na podporu ukládání vápníku do kostí či snížení odbourávání kostní hmoty. "V tomto případě mám ve své praxi velice dobré zkušenosti s přípravky s fytoestrogeny, nejlépe v kombinaci ze sóji i z červeného jetele," říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan z Olomouce.