Medik u mého lůžka? Jen ať se učí

  0:01
Zvlášť ve fakultních nemocnicích může pacient cítit, že ho obtěžují. Přicházejí stále další a další medici a ptají se pořád na to samé. Žákyni zdravotnické školy se při odběru krve tak klepe ruka, že se nemůže trefit do žíly.

V takové chvíli je asi nejlepší zatnout zuby, usmát se a říci si: "Na někom se to naučit musí."

A na alergie se mě nezeptáte? volá paní na odcházejícího medika. "No jo, vidíte, na to jsem zapomněl. A jste na něco alergická?" "Nejsem, ale měl jste se zeptat. Všichni se mě na to ptají."

Na III. interní kliniku pražské Všeobecné fakultní nemocnice vzpomínají stovky českých lékařů s lehkým dojetím. Právě tady poprvé promluvili na živého pacienta. Během semestru se tu střídá jedna skupinka mediků za druhou, mezi nimi pobíhají žákyně zdravotnických škol, které tu jsou na praxi.

Pacient, který má jen trochu typický průběh nemoci, zde svůj příběh vypravuje budoucím lékařům snad každý den. Nechává se vyšetřit poklepem i poslechem, poslušně na povel dýchá zhluboka, kašle i nedýchá vůbec.

Většinou to považuje za příjemné zpestření nudných nemocničních dní, některý téměř za svou občanskou povinnost. Povinné to však není pro nikoho.

Čestná povinnost
"Pacient má právo medika odmítnout. Česká republika přistoupila ke Konvenci o biomedicíně a tam se poměrně striktně řeší i tato záležitost," říká docent Jiří Šimek, vedoucí Ústavu lékařské etiky a ošetřovatelství 3. lékařské fakulty UK.

"Není nic nepochopitelného na tom, že když člověka něco bolí a objeví se u něj už čtvrtá skupina mediků v jednom dni, řekne dost. Na druhou stranu je to taková určitá čestná povinnost, přispět k výchově budoucích generací lékařů. Vyučující by se vždy měli zeptat, jestli smějí k lůžku studenty přivést."

"Kdybychom se každého na toto ptali, tak se nám výuka zhroutí. Pokud chce pacient ležet ve fakultní nemocnici, musí brát mediky jako nutné zlo," namítnou možná někteří univerzitní učitelé medicíny.

"Medici k fakultní nemocnici patří, to je pravda. Ale to ještě neznamená, že automaticky mohou ke každému pacientovi. Jde totiž o špičková, specializovaná pracoviště. Pacient si většinou nemůže vybrat nějaké jiné, stejně dobré, kam medici nechodí," vysvětluje Šimek.

Jak se tento problém řeší v praxi? "Na naší klinice podepisuje pacient souhlas s tím, že studující mohou nahlížet do jeho dokumentace. Ještě se nestalo, že by někdo odmítl podepsat," říká primář III. interní kliniky Petr Sucharda.

"Ale žádný zákon neupravuje souhlas s klinickou výukou v tom smyslu, že by pacient musel souhlasit nebo mohl odmítnout přítomnost mediků při vizitě, vyšetřování, zákrocích. V praxi - aspoň u nás - postupujeme především s lidskou slušností, pacientů se ptáme, někdy předem, někdy spíše formálně, podle toho, jak je pacient vstřícný," popisuje Sucharda.

Já se na to necítím
Pacienti pak podle něj možnost odmítnout kontakt se studenty využívají. "Odhaduji, že asi tak desetina pacientů třeba odmítne si povídat s mediky, protože 'se na to necítí'. To samozřejmě respektujeme, i když vhodných a schopných pacientů stále ubývá, tak jak se spektrum nemocných posunuje k těžším a akutnějším stavům a ošetřovací doba se zkracuje," uvádí Sucharda.

V podobném postavení jsou budoucí zdravotní sestry. S tím rozdílem, že na ty se většinou pacienti vysloveně těší. Žákyně jsou mladé, veselé, ještě plné ideálů - a mají relativně čas. Mohou se tedy svým nemocným skutečně věnovat.

Problém může nastat, pokud se mají naučit nějaký nový výkon a nepočínají si přitom příliš jistě. Pro pacienta není moc příjemné vědomí, že je prvním, komu sestřička píchala injekci či odebírala krev. Proto se také o svém prvenství většinou nedozví.

"Praxi v nemocnici vždy předchází nácvik na modelech a několik pokusů na kolegyni," uklidňuje Jiří Šimek. "Vždy je pak třeba, aby se žákyní šla zkušená sestra a v případě nouze ve vhodnou chvíli od ní stříkačku převzala, omluvila se pacientovi a sama výkon dokončila."

Jak vycházet s mediky

Pro někoho nutné zlo, pro jiného rozptýlení. Medici a začínající sestřičky do nemocnic patří stejně jako pacienti. Jak přispět k tomu, aby nevznikala zbytečná nedorozumění?

• Podívejte se, s kým máte tu čest
Pacient by měl vždy vědět, kdo s ním jedná. Proto všichni ti, kteří se připravují na zdravotnické povolání, by měli být označeni zřetelnou jmenovkou, na které je uveden i druh studia.

Nebojte se o své soukromí
Podle zákona mohou medici a žákyně nahlížet do zdravotní dokumentace pacientů, ale pouze s písemným souhlasem pacienta. Všichni studenti jsou zároveň tímto zákonem vázáni trvalou povinnou mlčenlivostí.

Klidně řekněte, že jste už unaveni
Pokud jste již vyčerpáni a necítíte se na další rozhovor a vyšetřování od studentů, klidně to řekněte. Lékaři to musí respektovat. Nikdo vás ke kontaktu s mediky nemůže nutit ani ve fakultní nemocnici. Není to vaše povinnost.

Nechte se rozmazlovat od žákyň
Pokud máte možnost nechat se ošetřovat od žákyň zdravotnických škol, užijte si to. Většinou mají dobrou náladu a jsou velmi ochotné.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sedmdesáti je žena jen díky cvičení v lepší kondici než v mládí

11. dubna 2024  8:27

Sedmdesátiletá Hilary Walker Millerová dříve vážila třiaosmdesát kilo. Po narození dětí přibrala na...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...